protiraketová obrana

Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.
protiraketová obrana

Rakety jsou k ničemu? Nová zbraň americké armády si s nimi hravě poradí

Americké námořnictvo oznámilo, že přikročí k testování nového protiraketového systému obrany, který má zastavit mezikontinentální balistické rakety. Experti však krok zpochybňují. I kdyby se ukázalo, že obrana funguje, mohl by úspěch vyprovokovat protivníky k nebezpečným závodům ve zbrojení.
protiraketová obrana

V USA mají strach z KLDR? Rozšíří raketový štít. Je zde ale zásadní problém

Washington - Americký kongres odhlasoval novou podobu Zákonu schvalující národní obranu (NDAA), čímž dal zelenou armádě, aby vyvinula novou a lepší protiraketovou armádu. Spojené státy americké tak v následujících letech čeká masivní rozšíření raketového štítu, reagují tak na rostoucí hrozby, které přichází mimo jiné z KLDR.
Test severokorejské rakety.

Je načase si to přiznat, protiraketový deštník je k ničemu, tvrdí odborník

Washington – Není to poprvé, co veřejnost pochybuje o účinnosti protiraketových systému, do kterých se vložilo mnoho peněz, ale zatím nám žádný užitek nepřinesly. Není tomu jinak ani ve východní Asii, kde v různých oblastech jsou nainstalovány hned tři typy obrany. Ani jedna z nich zatím žádnou severokorejskou raketu nesestřelila a světem tak hýbe debata o jejich využitelnosti.
Vyspělý americký protiraketový štít THAAD.

Díry v protiraketovém štítu: Vzdušná obrana Spojených států není dokonalá

Washington/Pchjongjang - Snad žádná část státní obrany není tak špatně pochopena jako protiraketový systém. Když minulý týden vystřelila Severní Korea svoji balistickou střelu směrem nad Japonsko, mnoho lidí se ptalo: Proč nebyla sestřelena? Žádný obranný systém není univerzální a nedokáže zneškodnit všechny hrozby.
Raketa Nike Zeus

Tajná zbraň proti sovětské armádě? Nike Zeus měl působit katastrofální ztráty

Začala studená válka. USA musely čelit nepřátelskému a rozpínající se mu SSSR. Rostoucí nebezpečí sovětských letadel s dlouhým doletem a mezikontinentálních balistických raket představovalo bezprecedentní výzvu pro obranu Spojených států. Odpovědí na tyto hrozby se stala nejprve Eisenhowerova doktrína masivní odplaty a následně Kennedyho doktrína vzájemně zaručeného zničení. Přestože je charakter obou doktrín velmi ofenzivní, postupně se začínal prosazovat i koncept protiraketové obrany. Jedním z prvních projektů tohoto typu nesl označení Nike Zeus.
protiraketová obrana

Belgie jako velmoc protiraketové obrany? Rusko může znervóznět, pak by to bylo velmi zlé, varuje server

Brusel/Washington - „Malá Belgie je známa díky výrobě vynikající čokolády a kulometů, ne raket, které mohou sestřelit mezikontinentální balistické rakety. Přesto se Belgie v tichostí rozhodla postavit fregaty vybavené exo-atmosférickými střelami, které jsou velmi podobné systému Aegis amerického námořnictva. Tím by se Belgie - země o velikosti Marylandu - stala prvním evropským národem, který by byl schopen zničit balistické rakety ve vesmíru,“ informuje server National Interest.
Rusové zuří: Američané začali se stavbou protiraketové základny v Polsku

Rusové zuří: Američané začali se stavbou protiraketové základny v Polsku

Varšava - Do roku 2018 by měla být v Polsku zbudována americká základna s protiraketovými střelami. Její výstavbu dnes v severopolském Redzikowu slavnostně zahájili polský prezident Andrzej Duda, ministři obrany a zahraničí Antoni Macierewicz a Witold Waszczykowski a náměstek amerického ministra zahraničí Frank Rose.
Ilustrační fotografie

Moskva dodá Teheránu modernizovaný protiraketový systém

Moskva – Rusko svoje kontakty s Íránem přerušilo v roce 2010 na nátlak Západu. Po jednání o jaderném programu se ale Moskva snaží obnovit komunikační kanály. Aktuálně pracuje na obnovení kontraktu s Íránem na dodávku protiraketového systému S-300 a zbraně hodlá před dodáním zákazníkovi modernizovat.

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy