Je to pýcha, nebo šrot? Americkou protiraketovou obranu čeká rozhodující okamžik

Washington - Spojené státy americké se ženou do války, kde reálně hrozí, že místo protivzdušné obrany mají nasazené jen síto, kterým všechno proteče. Velmi drahý obranný systém Patriot je totiž nejen časově pozadu a potřeboval by modernizaci, je ale ovšem i nespolehlivý i přes panující euforii na začátku.

Nedávno se Pentagon mohl radovat ze zprávy, že Saudská Arábie pomocí amerického systému sestřelila raketu z Jemenu. Nyní se však ukazuje, že to byla spíše náhoda a už od počátku měl systém velké problémy. Použitá raketa Scud je totiž ve srovnání s připravovanými severokorejskými raketami relativně pomalá a navíc ji dokáží vystřelit jen z pozemních základen, tudíž její dráha je známá předem.

Podle novinářů z The National Interest protiraketový systém minul hned pětkrát. Během vyšetřování navíc vyšlo najevo, že lidé zodpovědní za nákup protiraketového deštníků ani pořádně nevěděli, jak taková obrana vlastně funguje, tudíž mnohdy nemají tušení, zda se jim nákup vyplatí či ne.

Rakety Scud měly původně dolet jen 300 kilometrů, před lety však jemenští inženýři provedli úpravy, které střelu dopraví až tisíc kilometrů daleko. I to má ovšem svou daň v podobě, že je střela méně stabilní. Raketa obvykle vzlétne do výše stovky kilometrů, než se začne vracet k Zemi. Během této fáze však málokteré střela vydrží tlak a většinou se rozpadne.

Počítače Patriotu pak tyto kousky špatně vyhodnotí a má za to, že se na ně neřítí jedna nebo dvě střely, ale rovnou tucet raket. To se stalo v 90. letech ve válce v Perském zálivu. A to samé se opakovalo i v listopadu. Uplynulo více než 25 let, ale americký protiraketový systém dělá stále ty samé chyby, aniž by se o to skutečně někdo zajímal.

Svět si musí ještě počkat na detailní výzkum toho, co se minulý měsíc v Saudské Arábii přesně odehrálo, avšak prvotní poznatky ukazují, že průběh byl velmi podobný válce v 90. letech. Je to špatná zpráva nejen pro Američany, ale i země, které si od nich za velké peníze systém koupily v domnění, že získaly spolehlivou ochranu.

Rakety Scud jsou v porovnání se severokroejskými raketami mezikontinentálního doletu mnohem méně sofistikované, reálně tudíž hrozí, že americká protiraketová obrana bude ve válce proti KLDR k ničemu, nebo přinejmenším propustí mnohem více raket, než by správně měla. Protiraketový systém Patriot tak stále čeká na rozhodující zkoušku, která potvrdí jejich roli v budoucích válkách. Spojené státy však momentálně nemají na svém území lepší řešení.

Související

protiraketová obrana

KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

Na pozadí současných vyhrocených vztahů mezi Západem a Moskvou stojí za to připomenout, že právě před půlstoletím vrcholila politika détente, neboli snaha uvolnit studenoválečné napětí mezi dvěma tehdejšími supervelmocemi. Sovětský vůdce Leonid Brežněv a americký prezident Richard Nixon podepsali 26. května 1972 v Kremlu smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (SALT) a také smlouvu o omezení obrany proti balistickým raketám. Druhá, byť je veřejnosti méně známa, byla velmi pozoruhodná: necelých deset let od karibské krize, kdy Moskva a Washington balancovaly na pokraji jaderné války, přistoupily na princip vzájemně zaručeného zničení coby garanci míru a stability.
Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.

Více souvisejících

protiraketová obrana rakety Patriot USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 4 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 4 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu

O víkendu budou v Česku panovat typicky podzimní teploty. Sobota bude podle ČHMÚ.cz chladnější a denní maxima mohou vyrůst i jen na tři stupně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy