Je to pýcha, nebo šrot? Americkou protiraketovou obranu čeká rozhodující okamžik

Washington - Spojené státy americké se ženou do války, kde reálně hrozí, že místo protivzdušné obrany mají nasazené jen síto, kterým všechno proteče. Velmi drahý obranný systém Patriot je totiž nejen časově pozadu a potřeboval by modernizaci, je ale ovšem i nespolehlivý i přes panující euforii na začátku.

Nedávno se Pentagon mohl radovat ze zprávy, že Saudská Arábie pomocí amerického systému sestřelila raketu z Jemenu. Nyní se však ukazuje, že to byla spíše náhoda a už od počátku měl systém velké problémy. Použitá raketa Scud je totiž ve srovnání s připravovanými severokorejskými raketami relativně pomalá a navíc ji dokáží vystřelit jen z pozemních základen, tudíž její dráha je známá předem.

Podle novinářů z The National Interest protiraketový systém minul hned pětkrát. Během vyšetřování navíc vyšlo najevo, že lidé zodpovědní za nákup protiraketového deštníků ani pořádně nevěděli, jak taková obrana vlastně funguje, tudíž mnohdy nemají tušení, zda se jim nákup vyplatí či ne.

Rakety Scud měly původně dolet jen 300 kilometrů, před lety však jemenští inženýři provedli úpravy, které střelu dopraví až tisíc kilometrů daleko. I to má ovšem svou daň v podobě, že je střela méně stabilní. Raketa obvykle vzlétne do výše stovky kilometrů, než se začne vracet k Zemi. Během této fáze však málokteré střela vydrží tlak a většinou se rozpadne.

Počítače Patriotu pak tyto kousky špatně vyhodnotí a má za to, že se na ně neřítí jedna nebo dvě střely, ale rovnou tucet raket. To se stalo v 90. letech ve válce v Perském zálivu. A to samé se opakovalo i v listopadu. Uplynulo více než 25 let, ale americký protiraketový systém dělá stále ty samé chyby, aniž by se o to skutečně někdo zajímal.

Svět si musí ještě počkat na detailní výzkum toho, co se minulý měsíc v Saudské Arábii přesně odehrálo, avšak prvotní poznatky ukazují, že průběh byl velmi podobný válce v 90. letech. Je to špatná zpráva nejen pro Američany, ale i země, které si od nich za velké peníze systém koupily v domnění, že získaly spolehlivou ochranu.

Rakety Scud jsou v porovnání se severokroejskými raketami mezikontinentálního doletu mnohem méně sofistikované, reálně tudíž hrozí, že americká protiraketová obrana bude ve válce proti KLDR k ničemu, nebo přinejmenším propustí mnohem více raket, než by správně měla. Protiraketový systém Patriot tak stále čeká na rozhodující zkoušku, která potvrdí jejich roli v budoucích válkách. Spojené státy však momentálně nemají na svém území lepší řešení.

Související

protiraketová obrana

KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

Na pozadí současných vyhrocených vztahů mezi Západem a Moskvou stojí za to připomenout, že právě před půlstoletím vrcholila politika détente, neboli snaha uvolnit studenoválečné napětí mezi dvěma tehdejšími supervelmocemi. Sovětský vůdce Leonid Brežněv a americký prezident Richard Nixon podepsali 26. května 1972 v Kremlu smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (SALT) a také smlouvu o omezení obrany proti balistickým raketám. Druhá, byť je veřejnosti méně známa, byla velmi pozoruhodná: necelých deset let od karibské krize, kdy Moskva a Washington balancovaly na pokraji jaderné války, přistoupily na princip vzájemně zaručeného zničení coby garanci míru a stability.
Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.

Více souvisejících

protiraketová obrana rakety Patriot USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 1 hodinou

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 5 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy