Tajná zbraň proti sovětské armádě? Nike Zeus měl působit katastrofální ztráty

Začala studená válka. USA musely čelit nepřátelskému a rozpínající se mu SSSR. Rostoucí nebezpečí sovětských letadel s dlouhým doletem a mezikontinentálních balistických raket představovalo bezprecedentní výzvu pro obranu Spojených států. Odpovědí na tyto hrozby se stala nejprve Eisenhowerova doktrína masivní odplaty a následně Kennedyho doktrína vzájemně zaručeného zničení. Přestože je charakter obou doktrín velmi ofenzivní, postupně se začínal prosazovat i koncept protiraketové obrany. Jedním z prvních projektů tohoto typu nesl označení Nike Zeus.

První návrhy na zřízení protiraketové obrany představilo po skončení druhé světové války hned několik složek amerických ozbrojených sil. Letectvo mělo svůj projekt Wizard, kdežto pozemní síly lobovaly za vlastní projekt Plato. Jak uvádí Lawrence Kaplan ve své práci pro Missile Defense Agency, oba projekty následně soupeřily o finance z obranného rozpočtu USA.

V únoru 1957 se pozemní síly rozhodly začít nový vývojový program pod označením Nike Zeus. Hlavním řešitelem projektu se stala společnost Western Electric, k subdodavatelům pak patřily firmy Bell Labs a Douglas Aircraft Company. Tento šestiletý program čerpal ze zkušeností předchozího projektu Plato. Nike Zeus se měl stát součástí systému protiraketové obrany, který tvořily komunikační zařízení, rakety a pokročilé radary. 

Projekt musel čelit řadě obtíží. Prakticky od nuly bylo nutné vyvinout konstrukci systému, radary a výpočetní techniku. Navíc nebylo jasné, kde se Nike Zeus bude testovat, a do jaké výše se dostanou celkové náklady. Mezi hlavní kritiky projektu se řadily letecké síly a vědecká komunita. Mezitím se v srpnu 1957 Sovětskému svazu podařilo úspěšně odpálit mezikontinentální balistickou střelu SS-16 a 4. října téhož roku umístit první umělou družici na oběžnou dráhu planety Země. V USA tak přirozeně vzrostly obavy ze zranitelnosti vůči novým útočným schopnostem SSSR.

Protiraketová obrana nejvyšší prioritou

V lednu 1958 ukončil americký ministr obrany Neil McElroy soupeření mezi letectvem a pozemními silami. Úkol pokračovat ve vývoji protiraketové obrany připadl pozemním silám a jejich projektu Nike Zeus, který v témže měsíci získal další finanční podporu. Protiraketová obrana se stala tématem s nejvyšší prioritou.

První testy systému Nike Zeus byly, stejně jako u každého průlomového systému ve stádiu vývoje, střídavě úspěšné a neúspěšné. Radary a komunikační systémy měly dobré výsledky a jejich výkon se zlepšoval. Na druhé straně odpaly prvních raket skončily neúspěchem, většinou z konstrukčních důvodů. V roce 1961 došlo ke značným úpravám raket a dalších systémových komponentů. Ve vojenském prostoru v Novém Mexiku Nike Zeus následně úspěšně sestřelil cíl. Další testy v roce 1962 ve vojenském prostoru Kwajalein na Marshallových ostrovech přinášely nadějné výsledky. 

Projekt Nike Zeus ukončen

Ministerstvo obrany se ale nakonec rozhodlo nepokračovat ve vývoji systému Nike Zeus. Projekt se totiž potýkal s celou řadou technických a operačních nedostatků. Jerome Wiesner, poradce pro vědu prezidenta Johna Kennedyho, v roce 1962 toto rozhodnutí vysvětlil následovně: „S projektem Nike Zeus bylo několik věcí špatně, v reálných situacích by nepracoval efektivně. Zaprvé, podle původního návrhu měl zaměřovat pouze rakety ve velké výšce, mimo atmosféru. To znamená, že mohl být velmi jednoduše zmaten. Nepřítel by například mohl vystřelit atrapy, jež vypadají jako rakety, a systém by se aktivoval…“ 

„Další problém s Nike Zeus představoval fenomén neutronového žáru, jenž měl být využit ke zničení nepřátelských raket. V případě odpalu jaderné zbraně nedaleko jiné jaderné zbraně dojde k uvolnění neutronů, které naruší vnitřek hlavice a zahřeje ho tak, že se roztaví. Tento efekt ovšem nefunguje na velkou vzdálenost, takže nukleární exploze Nike Zeus by byla efektivní jen vůči omezenému množství letících cílů,“ doplňuje Wiesner. 

Nike Zeus jako protisatelitní zbraň 

Kennedyho prezidentský tým se od ledna 1963 začal věnovat rozvoji navazujícího projektu Nike-X. Jeho součástí byly nové radary a modifikovaná střela Nike jménem Spartan. Americký ministr obrany Robert McNamara posléze informoval Kongres, že by nový systém mohl v roce 1970 vstoupit do aktivní služby.

Po rozhodnutí nevyužít Nike Zeus v systému americké protiraketové obrany pokračovaly pozemní síly v jeho testování. Nike Zeus posléze sloužil jako protisatelitní zbraň, což bylo navrhováno již v roce 1957, krátce po sovětském úspěchu se Sputnikem. Ministerstvo obrany USA návrh přijalo v roce 1962.

„Od roku 1963 do roku 1964 udržovaly pozemní síly systém Zeus na atolu Kwajalein v pohotovosti. Pokud by to bylo vyžadováno, byl by použit k sestřelení satelitů. Zkoušky systému byly obnoveny v roce 1964 a pokračovaly až do ukončení projektu Nike Zeus v roce 1966,“ píše ve své práci Lawrence Kaplan.

Související

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) historie protiraketová obrana Nike Zeus

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z

Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy