Před deseti lety, 1. ledna 2013, vyhlásil u příležitosti 20. výročí vzniku samostatné České republiky tehdejší prezident Václav Klaus dílčí amnestii. Byla to jediná amnestie, kterou za deset let ve funkci Klaus vyhlásil. Za rozsah amnestie a za zastavení dlouhotrvajících trestních stíhání byl prezident Klaus částí politického spektra kritizován.
Oponentům vadilo, že nebudou dořešeny některé kauzy závažné hospodářské kriminality z 90. let. Rovněž poukazovali na to, že amnestie ztěžuje možnost obětí trestných činů domoci se svých nároků. Amnestie byla jedním z důvodů, proč část senátorů podala neúspěšně na Klause ústavní žalobu pro velezradu, první v dějinách ČR.
Prezident prominul nepodmíněné tresty nebo jejich zbytky, pokud nepřevyšovaly jeden rok. Osobám, jež nejpozději v roce 2013 dosáhli věku 75 let, prezident prominul až desetileté tresty. Prezident také s určitými výjimkami podmínečně prominul nepodmíněné tresty v délce až dvou let (u osob nejméně sedmdesátiletých až tří let). Klaus prominul i podmíněné tresty osobám starším 70 let a dále těm odsouzeným, u kterých délka trestu nepřekročila dva roky. Rovněž odpustil tresty obecně prospěšných prací a domácího vězení. Prezident rovněž nařídil, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, pokud od jeho zahájení uplynulo k 1. lednu 2013 více než osm let. Výjimkou byly kauzy, v nichž podle trestního zákoníku hrozil více než desetiletý trest.
Amnestie se podle údajů ministerstva spravedlnosti dotkla 111.263 odsouzených a obviněných. Nepodmíněné tresty prominula 19.820 lidem. Fakticky ale vyšlo z věznic jen 6443 lidí, neboť řada odsouzených k výkonu trestu vůbec nenastoupila. Podmíněné tresty prominuly soudy na základě amnestie 81.133 odsouzeným. Obecně prospěšné práce nemuselo vykonat 9660 lidí a domácí vězení bylo odpuštěno 385 pachatelům.
Na základě amnestie bylo zastaveno trestní stíhání 265 obviněných. Abolice se týkala některých známých kauz, například Progres Invest, H-System, fondů Trend a Mercia nebo údajných stamilionových podvodů, kterých se podle žalobců dopustil podnikatel a někdejší šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský. Velkou pozornost médií vzbudil také zásah amnestie do kauzy kolem zmanipulovaných konkurzů a někdejšího soudce Jiřího Berky, podle nejvyššího soudu se však vztahovala jen na část případu. O platnosti amnestie i u některých dalších sporných případů rozhodovaly soudy.
K 1. lednu 2013 si v českých věznicích odpykávalo tresty 22.638 osob. Na základě amnestie opustilo věznice 6443 z nich, tedy 28,5 procenta všech vězňů. Nejvíce amnestovaných propustila věznice v Kynšperku nad Ohří (440 osob), následovaná káznicemi ve Stráži pod Ralskem (383 osob) a Světlé nad Sázavou (332 amnestovaných). Naopak nejméně vězňů odešlo na amnestii z Mírova (čtyři lidé), vazební věznice v Teplicích (28 amnestovaných) a věznice v Břeclavi (39 osob). Ministerstvo spravedlnosti v souvislosti s úbytkem vězňů zrušilo či dočasně zakonzervovalo několik věznic.
Amnestie byla jedním z důvodů, proč část senátorů podala na Klause ústavní žalobu pro velezradu, první v dějinách ČR. Ústavní soud však řízení s hlavou státu zastavil s odůvodněním, že Klausův prezidentský mandát krátce po podání žaloby vypršel.
Kritika se v souvislosti s amnestií snesla také na tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), jenž ji spolupodepsal. Nečas se hájil tím, že amnestie je výsostným právem prezidenta a předseda vlády svým podpisem pouze potvrzuje, že akt není v rozporu s právním pořádkem. Tehdejší opozice a někteří právníci ale takové vysvětlení zpochybňovali. Opozice se dokonce kvůli amnestii pokusila vyslovit vládě nedůvěru, ale neuspěla.
Velkou pozornost vzbudila otázka autorství textu amnestie. Za možné autory byli v médiích označováni Klausův tajemník Ladislav Jakl, bývalý prezidentský vicekancléř Petr Hájek, bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf nebo právník Zdeněk Koudelka. Později kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář označil za "spoluotce" amnestie Hasenkopfa, Jakla a Hájka. Hasenkopf to odmítl a spor se dostal až k soudu. Spor v létě 2014 skončil smírem, podle kterého Hasenkopf "neměl možnost ovlivnit vyhlášené znění amnestie".
V roce 2013 se po amnestii zvýšila kriminalita. Tehdy vzrostla o sedm procent na více než 325.000 trestných činů a více než polovinu pachatelů tvořili recidivisté.
Související

Před 20 lety usedl na Hradě Václav Klaus. Vytrvale sledoval svou vizi, později však zašel příliš daleko, říká profesor Kopeček

V katedrále svatého Víta se loučili s Jakubiskem. Mluvil exprezident Klaus
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 25 minutami

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 24 lidí zemřelo
před 46 minutami

Fiala: Nové spalovací motory se budou moci prodávat i po roce 2035
Aktualizováno před 1 hodinou

Zemřel Emil Boček, legendární válečný veterán a bývalý stíhací pilot RAF se dožil sta let
před 1 hodinou

Hrozba pro bezpečnost země? Izrael zřejmě zastaví kontroverzní reformu soudnictví
před 1 hodinou

Papež přijal rezignaci německého bikupa spojenou s případy zneužívání
před 2 hodinami

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin
před 2 hodinami

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí
před 3 hodinami

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?
Aktualizováno před 3 hodinami

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19
před 4 hodinami

Úřad práce přišel o šéfa dle zákona? Jurečka reaguje na nahrávky
před 4 hodinami

Zničilo Nord Stream samo Rusko? Server zveřejnil informace tajných služeb
před 5 hodinami

Hrdina. Legenda. Vzor. Politici i vojáci vzpomínají na Bočka s úctou
před 5 hodinami

Proč se lidstvo 50 let nevrátilo na Měsíc a dodnes tam nemá základnu?
před 5 hodinami

Rusko omilostnilo přes 5000 vězňů naverbovaných do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny
před 7 hodinami

Ukrajina nemůže zahájit novou protiofenzivu. Zelenskyj vysvětlil důvody
před 7 hodinami

Erdogan Putinovi poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod
před 7 hodinami

Situaci u Bachmutu se podle Ukrajiny daří stabilizovat
před 8 hodinami

Jak se žije v Kyjevě rok po začátku války? Lidé nemají problémy s elektřinou, na ulicích je poměrně živo
před 9 hodinami

Proč obchodní řetězce nepodporují drobné farmáře? Problém je i v koncentraci výroby
před 9 hodinami
Vědci objevili klíč ke šťastnému vztahu. Stačí přitom velmi málo
Vytáhněte svatební album, poslechněte si písničku, která vám hrála k prvnímu tanci nebo znovu navštivte místa, kam jste dřív chodívali na schůzky a zavzpomínejte na váš první polibek. Podle vědců je totiž nostalgie klíčem ke šťastnému vztahu, napsal list The Times.
Zdroj: ČTK