Armádě se daří nábor pro výsadkový pluk v Chrudimi, vznikla jednotka "komando"

Nábor vojáků pro rozšíření 43. výsadkového praporu v Chrudimi na výsadkový pluk je zatím úspěšný. Do jeho organizačního jádra se za rok podařilo přijmout 90 lidí. Kromě štábní části vznikla i bojová jednotka nazývaná komando, řekl ČTK velitel praporu Ivo Zelinka.

Armáda České Republiky
doporučujeme

Od 1. října se prapor i nový útvar sloučí do 43. výsadkového pluku, který bude dál nabírat 100 až 200 vojáků ročně.

"Když se nyní budete chtít přihlásit k výsadkářům, tak již místa k nástupu na základní výcvik od 1. října jsou všechna plná. Jediná šance je teď nástup 1. ledna," uvedl Zelinka.

Nejvíce se rekrutují zájemci o specializace střelec - výsadkář, kulometník - výsadkář, ostrostřelec - výsadkář a řidič - výsadkář s hodnostmi svobodníka a desátníka. Armáda nabírá lidi také na pozice výsadkářských zdravotníků.

Údaje o tom, kolik vojáků slouží v Chrudimi, armáda nezveřejňuje. Podle starosty Chrudimi Františka Pilného (ANO) se celkový počet zvýší o 600 vojáků. Armáda řekla pouze to, že po dokončení transformace na pluk počet vzroste zhruba dvojnásobně.

Podle Zelinky bude pluk od vzniku v říjnu schopen operací. "Výhodou je, že nevzniká na zelené louce. Tvrdé jádro výsadkového praporu zůstalo a kolem něj se nabaluje dužina výsadkového pluku," řekl Zelinka.

S rozšířením je spojena i přestavba kasáren a letiště. Ubytovna se zvýší o jedno patro s kapacitou 150 lidí, práce již začaly. Bude také nutné zdemolovat dva plechové objekty, na jejichž místě bude stát víceúčelové administrativní centrum. V plánu je i výstavba skladu, rekonstrukce jídelny a zbrojního skladu, oprava a přístavba leteckého hangáru, stavba tunelové střelnice na letišti a časem i sportovišť. Pro parkoviště v areálu armáda odkupuje přilehlý pozemek katolické církve, na ceně se již obě strany shodly.

Výsadkový pluk bude k výcviku využívat vojenský prostor v Bílku u Chotěboře na Havlíčkobrodsku, který je od roku 2005 uzavřený. Dosud vojáci z posádky v Chrudimi jezdí za terénním výcvikem do vojenských újezdů. Do Libavé to však mají zhruba 180 kilometrů a do Boletic ještě o 30 víc, zatímco Bílek je necelých 40 kilometrů od Chrudimi. Vojáci tak ušetří nejen peníze, ale i čas při přesunech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český záchranný tým USAR míří do Bejrútu, zapojí se do pomoci po ničivé…

05.08.2020 17:30 Čeští záchranáři dorazí do Libanonu dnes kolem 19:00 místního času (18:00 SELČ) a budou druhou nebo…

Exploze v Bejrútu: Česko vyšle tým USAR na záchranu z trosek, letět má…

05.08.2020 16:21 Aktualizováno Česko vyšle do Bejrútu na pomoc po ničivé explozi speciální tým hasičů USAR cvičený na vyprošťování…

Smutné výročí. Uplynuly dva roky od zabití tří českých vojáků v…

05.08.2020 10:16 Druhé výročí tragického úmrtí svých tří vojáků v Afghánistánu si dnes připomněl táborský…

Obrana přidala do nabídky k prodeji 25 nemovitostí, lze koupit i řopíky

04.08.2020 11:54 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes přidalo do nabídky dalších 25 nepotřebných nemovitostí. Zájemci mohou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama