Exšéf hradní vojenské kanceláře Pilc prohrál spor s NBÚ, domáhal se 329 tisíc

Bývalý náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc prohrál spor o peníze s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). Pravomocně to dnes potvrdil odvolací soud. Generálmajor podal žalobu v souvislosti s nezákonným odebráním prověrky, po němž odešel z funkce. Domáhal se služebního platu 329.000 korun.

Výměna stráží
doporučujeme

"Panu žalobci (Pilcovi) nenáleží právo na náhradu škody, protože došlo k přetržení příčinné souvislosti mezi vznikem škody a nezákonnými rozhodnutími na straně žalované (NBÚ)," zdůvodnila stručně dnešní zamítnutí vojákova odvolání soudkyně pražského městského soudu Ludmila Petráková. Dala tak za pravdu jak únorovému rozhodnutí obvodního soudu, tak i argumentaci NBÚ.

Pilc skončil ve funkci na Hradě na vlastní žádost poté, co na základě rozhodnutí NBÚ přišel o prověrku. Justice předloni dospěla k závěru, že odebrání prověrky bylo nezákonné. "Odpovězme si na otázku, proč by odcházel celoživotní voják z prestižní funkce, nebýt toho, že mu byla odebrána prověrka a současně bylo rozhodnuto o tom, že mu další nebude udělena?" podotkl dnes u soudu Pilcův právník Daniel Volák.

Funkci náčelníka měl Pilc zastávat do konce roku 2018, o prověrku přišel o tři roky dříve. Prezident Miloš Zeman poté řekl, že Pilc bude muset skončit, protože prověrku na rozdíl od hradního kancléře Vratislava Mynáře, kterému se ji nepodařilo v minulosti získat, pro svou práci potřebuje. Později ale prezident uvedl, že si nejprve prostuduje všechny dokumenty a až poté o Pilcově osudu rozhodne.

Pilc nakonec odešel sám. Prezidenta písemně požádal o uvolnění k 30. dubnu 2016, a to "ze závažných osobních důvodů". V žalobě tento krok zdůvodnil tím, že kvůli ztrátě prověrky neviděl jako dlouholetý voják z povolání jinou možnost než rezignaci, protože je člověkem, který vnímá osobní čest jako velmi podstatnou součást své osobnosti. Požadovaná částka byla rozdílem mezi platem, který by Pilcovi náležel jako řediteli kanceláře, a vyplacenou výsluhou.

Pilc byl v minulosti vojenským přidělencem v Rusku, řadu let také působil jako zpravodajec. V červnu 2013 byl pověřen vedením Vojenského zpravodajství poté, co byl tehdejší ředitel Milan Kovanda obviněn v kauze kolem Jany Nečasové (dříve Nagyové). Za Pilcovou ztrátou prověrky mohly stát podle dřívějších informací některých médií právě spory ve zpravodajství a Pilcovo svědectví na policii.

Pilc má s Hradem dohodu, že pokud dostane prověrku zpět, bude se moci do funkce vrátit. Od ledna měl takto nahradit svého nástupce, brigádního generála Jana Kaše. Advokát Volák dnes na dotaz ČTK uvedl, že tato dohoda trvá, nicméně že NBÚ jeho klientovi prověrku stále neudělil.

Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bendovy oslavy se účastnil i policejní ředitel Husák

25.01.2021 21:52 Aktualizováno Sobotní oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne se účastnil také liberecký krajský policejní…

Návrat deseti miliard armádě závisí na zdraví Metnara, uvedl Babiš

24.01.2021 10:46 Na zdravotním stavu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Stále není jasné, zda vláda vrátí armádě slibované peníze

22.01.2021 17:20 Osud deseti miliard korun, které vláda slíbila vrátit armádě, je stále nejasný. V pondělí se bude…

Středočeská policie spustí další terminály pro podávání oznámení

22.01.2021 14:17 Středočeská policie letos spustí další terminály pro podávání oznámení o protiprávním jednání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama