Bývalý náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc získal na začátku prosince znovu bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Už dnes ho čeká schůzka na Hradě o možném návratu do vysoké funkce, napsaly Lidové noviny (LN). Pilc má podle svých slov s prezidentem Milošem Zemanem ústní dohodu, že pokud dostane prověrku zpět, bude se moci do funkce vrátit.
Pilc přišel o prověrku na konci roku 2015 na základě rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), na jaře následujícího roku na funkci náčelníka vojenské kanceláře Hradu rezignoval a odešel do civilu. Rozhodnutí o odebrání prověrky ale předloni soud zrušil a případ se vrátil k NBÚ.
"Vydání prověrky pro mne znamená, že bych se měl podle původních dohod vrátit do funkce náčelníka vojenské kanceláře prezidenta," řekl LN Pilc. Jeho nástupcem se stal brigádní generál Jan Kaše. "Jdu za kancléřem prezidenta, abych věděl, co dál. Bude to první informativní schůzka," uvedl Pilc. Generálmajor v záloze je nyní zaměstnancem státního podniku Řízení letového provozu.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář ČTK dnešní schůzku potvrdil. Pilc ho bude informovat o znovuzískání prověrky. Mynář uvítal, že Pilc v boji o bezpečnostní prověrku uspěl. K možnosti, že by se opět stal náčelníkem vojenské prezidentské kanceláře, Mynář řekl, že Pilc by musel znovu vstoupit do armády, odkud odešel. Zda je to možné, v tuto chvíli kancléř neví. Překážkou také je, že funkční období má Kaše ještě na dva roky. O výsledcích schůzky chce kancléř informovat prezidenta.
Soud zrušil rozhodnutí o odebrání Pilcovy prověrky na jaře 2018. Chyběly mu další materiály, které by potvrzovaly věrohodnost informace zpravodajské služby, na jejímž základě byla Pilcovi prověrka odebraná. Bývalý náčelník hradní kanceláře se u soudu domáhal i toho, aby mu NBÚ nahradil služební plat ve výši 329.000 korun, soud ale jeho požadavek v září pravomocně zamítl. Pilc řekl LN, že v této věci podal dovolání k Nejvyššímu správnímu soudu.
Když Pilc přišel o prověrku, prezident Miloš Zeman řekl, že bude muset skončit, protože prověrku na rozdíl od hradního kancléře Vratislava Mynáře, kterému se ji nepodařilo v minulosti získat, pro svou práci potřebuje. Pilc nakonec odešel na vlastní žádost.
Pilc byl v minulosti vojenským přidělencem v Rusku, řadu let také působil jako zpravodajec. V červnu 2013 byl pověřen vedením Vojenského zpravodajství poté, co byl tehdejší ředitel Milan Kovanda obviněn v kauze kolem Jany Nečasové (dříve Nagyové). Za Pilcovou ztrátou prověrky mohly stát podle dřívějších informací některých médií právě spory ve zpravodajství a Pilcovo svědectví na policii.
Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Jmenuje a odvolává ho prezident republiky.
Související

Exšéf hradní vojenské kanceláře Pilc prohrál spor s NBÚ, domáhal se 329 tisíc

Exšéf hradní kanceláře Pilc podal žalobu na stát, chce ušlý plat i s úroky
Rostislav Pilc , Miloš Zeman , prezident čr , Pražský Hrad , NBÚ (Národní bezpečnostní úřad) , bezpečnostní prověrka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Politico: Evropské země si půjčí miliardy od EU na vyzbrojení Ukrajiny
před 1 hodinou

Sparta nezvládla zápas v Kazachstánu. Ostrava přišla v souboji s Legií o výhru
před 1 hodinou

Klub i hráč potvrdili konec spolupráce. Ewerton se z Ostravy stěhuje do Egypta
před 2 hodinami

Místo radosti skepse. Proč je potřeba brát nové Trumpovo ultimátum pro Rusko s rezervou?
před 2 hodinami

Komunisté velebící agresora měli v Rusku zůstat. Za podkopávání demokracie zkrachovali na hranicích po právu
před 3 hodinami

Izrael pozastavil vojenské operace v Gaze. Bude to ale stačit?
před 5 hodinami

EU jen pár hodin po dohodě přiznala, že nemůže zaručit jeden ze slibů
před 6 hodinami

Macron se uznáním Palestiny vymezuje proti hladomoru jako prostředku zahraniční politiky, říká Hennlichová. Francie si nepřizná, že už není rozhodující velmoc
před 6 hodinami

Putin nedostal od Trumpa na ukončení války ani dva týdny
před 7 hodinami

Myslím, že Netanjahu lže, prohlásil Trump. Británie je situací v Gaze otřesena, dodal Starmer
před 7 hodinami

Trump zkrátí Putinovi ultimátum. Rusko na ukončení války nedostane ani 50 dní
před 8 hodinami

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci
před 9 hodinami

CNN: Obchodní dohoda s EU je dalším vítězstvím Trumpa. Epsteinovu aféru tím ale nesmaže
před 9 hodinami

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi
před 9 hodinami

Roman Staněk slaví životní úspěch: Drama ve Spa mu přineslo první výhru ve Formuli 2
před 10 hodinami

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy
před 11 hodinami

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku
před 12 hodinami

Proruská "hrozba pro národní bezpečnost." Europoslance Dostála vyhostili z Moldavska
před 13 hodinami

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy
před 13 hodinami
Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová
V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.
Zdroj: Jakub Jurek