bezpečnostní prověrka

Vláda ČR

Téměř 3500 lidí má prověrku, i když ji na svém postu nemusí mít

Na úřadech a ministerstvech v Česku bylo loni 3472 zaměstnanců, kteří mají prověrku na nakládání s utajovanými informacemi, byť ji na svém místě nebo funkci nepotřebují. Vyplývá to ze statistiky Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), kterou se bude v pondělí zabývat vláda. Držitelů osvědčení je v posledních pěti letech konstantně mezi 25.000 a 26.000, proti předchozímu roku jich v roce 2019 přibylo téměř 500.
Vratislav Mynář

Mynář neusiluje o bezpečnostní prověrku. Dle svých slov ji nepotřebuje

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář neusiluje o získání bezpečnostní prověrky. Zdůvodňuje to tím, že mu zákon neukládá, aby ji měl. Dnes to řekl poslancům ze sněmovního rozpočtového výboru při projednávání loňského hospodaření Kanceláře prezidenta republiky. Mynář před několika lety prověrku nezískal. Podal kvůli tomu i správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), kterou ale posléze stáhl.
Vratislav Mynář

Lex Mynář? Kancléř Hradu má mít prověrku na stupeň tajné, požadují STAN a Piráti

Starostové a nezávislí (STAN) společně s Piráty předloží Poslanecké sněmovně podruhé novelu zákona o Kanceláři prezidenta republiky. Kancléř prezidenta by podle nich měl do dvou let od svého jmenování obdržet bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová. Kancléř Vratislav Mynář v pátek stáhl správní žalobu, kterou podal na Národní bezpečnostní úřad kvůli neudělení prověrky na nejvyšší stupeň a zpochybnil při tom nezávislost dvou soudců pražského městského soudu i objektivitu Nejvyššího správního soudu.
Vratislav Mynář, kancléř

Mynář stáhl žalobu kvůli prověrce, ve funkci zůstane. To měl Zeman řečí...

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář stáhl správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) ve věci neudělení své bezpečnostní prověrky. Svůj krok zdůvodnil přes hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka obavou o spravedlnost procesu. Zpochybnil nezávislost soudců pražského městského soudu Štěpána Výborného a Jana Kratochvíla. Podle mluvčího spojili svou minulost s lidmi, kteří proti Mynářovi vystupují nebo vystupovali. Mynář zůstane ve funkci. Podle Ovčáčka je pro výkon jeho funkce plně dostačující současná prověrka na stupeň vyhrazené. Tu má od zaměstnavatele, nikoliv od NBÚ.
soudy

Proč Mynář stáhl žalobu? Soudce Kratochvíl nevychází z údivu, podjatost odmítá

Soudce pražského městského soudu Jan Kratochvíl se vůči hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi necítí být podjatý. V reakci na Mynářovu argumentaci řekl ČTK, že asistentem poslance Ludvíka Hovorky byl před 11 lety a že o jeho pozdějších vyjádřeních o kancléři vůbec nevěděl. Kratochvíl měl společně s dalšími dvěma členy senátu v pondělí projednat Mynářovu žalobu na Národní bezpečnostní úřad ohledně neudělení prověrky, kancléř se ji však dnes rozhodl stáhnout.
Soud, ilustrační foto

Mynář zpochybnil nezávislost justice, šéf pražského soudu se důrazně ohradil

Předseda pražského městského soudu Libor Vávra zdůraznil, že má v nestrannost svých soudců naprostou důvěru. Řekl to ČTK v reakci na to, že hradní kancléř Vratislav Mynář zpochybnil nezávislost soudců Štěpána Výborného a Jana Kratochvíla, kteří měli v pondělí rozhodovat kancléřův spor s Národním bezpečnostním úřadem kvůli neudělení prověrky.
Bílý dům, Washington D.C., USA

Pražský hrad má konkurenci. V USA řeší bezpečnostní prověrky v Bílém domě

Demokraté ovládající Sněmovnu reprezentantů amerického Kongresu prošetří praxi Bílého domu při provádění bezpečnostních prověrek, mimo jiné v případech prezidentova zetě Jareda Kushnera a bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Oznámil to dnes šéf výboru pro dohled nad činností sněmovny a vládní reformu Elijah Cummings.
Soud, ilustrační foto

Bývalý auditor NATO Vylita vyhrál spor o prověrku, soud zrušil rozhodnutí NBÚ

Pražský městský soud vyhověl žalobám bývalého auditora NATO Jana Vylity, kterému Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) před 3,5 lety odebral prověrku. Vylita kvůli ztrátě prověrky musel opustit nejen prestižní pozici mezi šesticí hlavních auditorů Severoatlantické aliance, ale později byl propuštěn i z ministerstva obrany.
Soudy, ilustrační fotografie

Zemanův člověk možná dostane zpět prověrku, soud zrušil rozsudek

Praha - Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí o odebrání bezpečnostní prověrky bývalému náčelníkovi vojenské kanceláře prezidenta Rostislavu Pilcovi. Věc tak bude znovu projednávat Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Informuje o tom server Lidovky.cz. Pilc tvrdí, že podle dohody by se v případě získání prověrky zpět mohl na Hrad vrátit. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to nechtěl komentovat.

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

Uvařená ptačí těla i larvy. Inspekce zasahovala v asijské tržnici v Brně

Inspektorky Státní veterinární správy při kontrole v asijské tržnici Vinamo v Olomoucké ulici v Brně objevily několik závažných porušení předpisů při prodeji produktů živočišného původu. Nalezly například uvařená ptačí těla i s hlavami.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy