Machinace s vojenskou techniku? Dosavadní vyšetřování je fiasko, kauza se vrací žalobci

Případ údajných machinací s vojenskou technikou, v němž jsou podezřelí čtyři bývalí vysocí představitelé státních organizací a armády, vrátil soud k prošetření státnímu zástupci.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Podle obžaloby podezřelí prodávali soukromým firmám majetek armády pod cenou, a stát tak připravili o 14 milionů korun, píše server. Městský soud v Praze loni všechny obžalované osvobodil. Odvolací Vrchní soud v Praze pak letos v listopadu rozhodl, že státní zástupce musí provést nové vyšetřování kauzy.

V případu čelili obžalobě bývalý ředitel státního Vojenského opravárenského podniku (VOP) Adolf Veřmiřovský, exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman a jeho zástupce Roman Pavlík a generál Vladimír Halenka, který před stíháním řídil sekci podpory ministerstva obrany. Podle obžaloby Halenka po poradě s Vermiřovským odstavoval funkční vojenskou techniku, Lachman pak odsouhlasil její prodej Vermiřovskému, který ji prodal soukromé firmě.

Obžaloba stála na třech transakcích z let 2009 až 2013, při nichž převáděla obrana na VOP obrněný transportér, bojová vozidla, přes 200 motorů do bojových aut nebo přes dvě desítky tankových motorů. Dvě transakce byly provedeny, ale třetí ještě před uskutečněním zastavil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek. Městský soud v Praze ale loni v prosinci rozhodl, že obžalovaní jsou nevinní.

"Orgány činné v trestním řízení v této věci naprosto selhaly. My jsme nedošli k závěru, že by byla způsobena jakákoli škoda. Stejně tak nebyl zjištěn žádný úmysl škodu způsobit," uvedla tehdy podle serveru soudkyně Blanka Bedřichová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V českých věznicích hrozí nekontrolovatelné šíření covidu, platí zákaz…

23.10.2020 12:05 Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy…

Mimořádná schůze Sněmovny: Pobyt zahraničních vojenských lékařů v ČR se…

23.10.2020 09:16 Sněmovní výbor pro obranu doporučil dnes ráno dolní parlamentní komoře, aby schválila mandát, který…

Prezident Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku zase nepovýšil

22.10.2020 16:05 Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k…

Výstavba polní nemocnice v Letňanech pokročila, dorazila většina z 500…

22.10.2020 13:22 Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama