Machinace s vojenskou techniku? Dosavadní vyšetřování je fiasko, kauza se vrací žalobci

Případ údajných machinací s vojenskou technikou, v němž jsou podezřelí čtyři bývalí vysocí představitelé státních organizací a armády, vrátil soud k prošetření státnímu zástupci.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Podle obžaloby podezřelí prodávali soukromým firmám majetek armády pod cenou, a stát tak připravili o 14 milionů korun, píše server. Městský soud v Praze loni všechny obžalované osvobodil. Odvolací Vrchní soud v Praze pak letos v listopadu rozhodl, že státní zástupce musí provést nové vyšetřování kauzy.

V případu čelili obžalobě bývalý ředitel státního Vojenského opravárenského podniku (VOP) Adolf Veřmiřovský, exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman a jeho zástupce Roman Pavlík a generál Vladimír Halenka, který před stíháním řídil sekci podpory ministerstva obrany. Podle obžaloby Halenka po poradě s Vermiřovským odstavoval funkční vojenskou techniku, Lachman pak odsouhlasil její prodej Vermiřovskému, který ji prodal soukromé firmě.

Obžaloba stála na třech transakcích z let 2009 až 2013, při nichž převáděla obrana na VOP obrněný transportér, bojová vozidla, přes 200 motorů do bojových aut nebo přes dvě desítky tankových motorů. Dvě transakce byly provedeny, ale třetí ještě před uskutečněním zastavil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek. Městský soud v Praze ale loni v prosinci rozhodl, že obžalovaní jsou nevinní.

"Orgány činné v trestním řízení v této věci naprosto selhaly. My jsme nedošli k závěru, že by byla způsobena jakákoli škoda. Stejně tak nebyl zjištěn žádný úmysl škodu způsobit," uvedla tehdy podle serveru soudkyně Blanka Bedřichová.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři oběti střelby ve FN Ostrava působily u Vězeňské služby, muž chránil…

11.12.2019 16:25 Generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal vyloučil, že by úterní útok v ostravské…

Mezi oběťmi útoku v Ostravě jsou příslušníci Vězeňské služby

10.12.2019 17:46 Mezi šesti oběťmi dnešní střelby v ostravské fakultní nemocnici jsou dva příslušníci Vězeňské…

Česko má strach. Policie posílila hlídky u měkkých cílů po celé republice

10.12.2019 13:53 Pražská policie zvýšila kvůli střelbě v Ostravě bezpečnostní opatření, která zavedla v souvislosti…

Prezident Zeman telefonoval vojákům. Poděkoval jim za nasazení v misích

09.12.2019 14:18 Prezident Miloš Zeman dnes telefonicky poděkoval vojákům nasazeným v zahraničních misích. Za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama