Medaile za pomoc v Bejrútu po explozi. Hamáček ocenil členy týmu USAR

Členům takzvaného USAR týmu, kteří v Bejrútu pomáhali s hledáním lidí v troskách po výbuchu v přístavu ze 4. srpna, dnes udělil medaile ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ocenil jejich statečnost při mezinárodní misi i to, jak rychle byli k nasazení připraveni.

Speciální tým USAR, ilustrační foto
doporučujeme

Exploze v libanonské metropoli připravila o život na 200 lidí, kolem 6000 lidí bylo zraněno. O domov po výbuchu přišlo asi 300.000 lidí.

Čtyři desítky českých specialistů byly vyslány na vyprošťování zavalených lidí ve středu 5. srpna. Ve skupině byli kromě hasičů kynologové se psy, statik či lékař. Do pátrání po lidech byli nasazeni se zpožděním ve čtvrtek, a to kvůli průtahům ze strany libanonské armády. Zpátky do Česka přiletěli 11. srpna.

"Všem jsem poděkoval za vynikající reprezentaci České republiky, za jejich práci. Jsem velmi rád, že se všichni vrátili v pořádku domů, protože podmínky tam byly opravdu nepředstavitelné," řekl Hamáček poté, co členům týmu a dalším lidem, kteří se na misi a její přípravě podíleli, udělil medaili ministra vnitra.

"Česká republika byla jedna z prvních zemí světa, která zareagovala a poslala tam takto špičkově vybavený tým. Ukazuje to, jak mámě dobře připravené a vycvičené hasiče. Já jsem na ně pyšný," dodal ministr.

Takzvaný USAR tým (z anglického názvu Urban Search and Rescue) je složen z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje. Je určen k vyhledávání a záchraně osob zavalených v troskách budov například po zemětřesení či výbuchu. Tým je schopný zhruba do deseti hodin vyrazit na pomoc, pakliže postižená země pomoc přijme.

USAR tým v předchozích letech pomáhal po živelních pohromách v řadě zemí, například v Íránu a Alžíru (2003), Moldavsku, Namibii a Tádžikistánu (2009), Japonsku (2011), Jordánsku (2012), Nigérii a na Filipínách (2013), Srbsku (2014), Nepálu (2015), Thajsku (2018), Gruzii (2019), Bosně a Hercegovině nebo v Řecku (2020).

Odhaduje se, že příčinou neštěstí v Bejrútu byl požár, jenž zapálil výbušný dusičnan amonný, který byl v přístavu nedbale uskladněn od roku 2013.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

19.09.2020 14:10 Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní…

Začaly Dny NATO. Kvůli koronaviru bez diváků, přehlídku lze sledovat online

19.09.2020 13:10 Aktualizováno Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku…

Hasiči mají požár v muničním skladu policie u Bíliny pod kontrolou

15.09.2020 16:32 Aktualizováno Hasiči mají požár muničního skladu v Bílině na Teplicku pod kontrolou, venkovní sklad ochlazují.…

Na vzdělávání v oblasti péče o vězně půjde z fondů 21,5 milionu

15.09.2020 12:17 Připravit odborný personál Vězeňské služby (VS) a Probační a mediační služby (PMS), který bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama