Pražští strážníci vykázali sáňkaře a lyžaře z Petřína, v sobotu zavřeli v centru bar

Pražští strážníci dnes vykázali z Petřína lidi, kteří zde sáňkovali, jezdili na bobech či lyžovali. Městská vyhláška to zakazuje v zeleni, která je součástí parků či zahrad. Pokuty strážníci nerozdávali a vše řešili domluvou. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová.

Městská policie hl. m. Prahy
doporučujeme

Lyžování, sáňkování a bobování na Petříně automaticky neznamená porušení vládních nařízení. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v médiích v pondělí uvedl, že podle něj lyžování na Petříně není v souladu se zákonem.

"Dnes dopoledne na Petříně v místech, kde je to zakázáno, bobovalo asi 40 dětí v doprovodu sedmi dospělých osob. Hlídka je na porušení vyhlášky pouze upozornila, stejně jako další přítomné lyžaře a snowboardisty. Žádné sankce v podobě pokut nebyly ze strany strážníků doposud uděleny," uvedla Seifertová.

Chováním ve veřejné zeleni v Praze se zabývá vyhláška města, jež uvádí, že v zeleni, která je součástí zahrad a parků, je mimo jiné zakázáno lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardu. "Místa jsou přesně vymezena. Neznamená to tedy, že je tato činnost zakázána všude," uvedla Seifertová.

Za porušení vyhlášky může dát strážník na místě pokutu do 10.000 korun. Podle mluvčí ale strážníci posuzují každý případ individuálně podle jeho závažnosti. Dětem do 15 let pokuta nehrozí.

Petřín a Petřínské sady strážníci kontrolují pravidelně. "Během posledních dnů jsme zde neřešili žádné protiprávní jednání represí, ale pouze upozorněním. Také jsme nepřijali ani žádná oznámení v souvislosti s touto činností v uvedené oblasti," uvedla mluvčí.

V době nouzového stavu se pražská městská policie zaměřuje na dodržování vládních opatření proti šíření covidu především v MHD a souvisejících prostorách. "Včerejší nepřesné vyjádření jednoho z členů vlády bohužel vedlo k tomu, že nyní oblasti Petřína strážníci věnují zvýšenou pozornost, což logicky odebírá část jejich kapacity pro řešení jiných protiprávních jednání na území této centrální městské části," dodala mluvčí.

V Praze letos v lednu vzrostl ve srovnání s prosincem počet případů porušení vládních nařízení proti šíření koronaviru. Hlídky MPP jich v lednu řešily 8680, zatímco v prosinci 2020 to bylo asi o tisícovku méně. Strážníci na místě uložili 559 pokut za 173.600 korun a 307 případů předali do správního řízení.

Policie zasahovala v otevřeném baru v Praze, bylo v něm šest lidí

Městská policie zasahovala v sobotu v baru na pražském Ortenově náměstí. Podnik měl i přes vládní restrikce otevřeno, bylo v něm šest lidí. ČTK o tom dnes informovala mluvčí strážníků Irena Seifertová. Od začátku roku pražská městská policie řešila 71 porušení vládních nařízení týkajících se restaurací, z toho v únoru jich zatím bylo 20.

Na otevřený bar upozornila strážníky žena přes tísňovou linku. Provozovna měla zamknuté dveře a zatáhnuté závěsy. "Po zaklepání kdosi vykouknul oknem ven. Pak už ale nastalo 'ticho po pěšině'. Odpovědná osoba na telefonní kontakt ze strany strážníků nereagovala," uvedla mluvčí.

Po příjezdu státní policie nakonec lidé z baru dveře otevřeli. Uvnitř seděli čtyři lidé, jeden muž se schovával na záchodě a obsluha se ukryla do zázemí. Podle ní šlo o ryze soukromou akci. "Podle plných popelníků bylo zřejmé, že party zde probíhala celou noc. Všechna zjištěná porušení byla předána správním orgánům k dořešení," dodala mluvčí.

Vláda jako součást opatření proti šíření koronaviru uzavřela restaurace už loni na jaře, ke stejnému kroku poté sáhla v polovině října. Zákaz od té doby s výjimkou krátkého období před Vánocemi trvá dodnes. Restaurace mohou prodávat jídlo a nápoje z okénka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celníci při kontrolní akci na dálnicích odhalili 871 porušení

03.03.2021 18:03 Celníci minulý týden při kontrolní akci zaměřené na to, zda mají řidiči zaplacenou elektronickou…

Požadavek policie o vytištěném dokumentu nemá oporu v žádném zákonu, říká…

02.03.2021 22:09 Aktualizováno Advokát Tomáš Sokol považuje interpelaci Policie České republiky, podle níž se řidiči, kteří…

Policisté v pondělí zakázali průjezd mezi okresy více než tisícovce vozidel

02.03.2021 10:26 Policisté první den platnosti omezení volného pohybu lidí mezi okresy zkontrolovali více než 53.000…

Policie v zjistila v Plzeňském kraji stovky porušení opatření, rozdala…

02.03.2021 09:42 Několik set porušení nařízených mimořádných a krizových opatření vlády zjistili v pondělí policisté…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama