Babiš chce mír a argumentuje summitem Obama-Medveděv. Lídři velmocí ale řešili v Praze něco úplně jiného

Redakce EuroZprávy.cz rozebrala mystifikující tvrzení Andreje Babiše, který popisoval konferenci mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem jako „mírovou“. Ve skutečnosti šlo o Pražskou dohodu neboli New START. Smlouva jen pokračovala v historické snaze o zabránění šíření jaderných zbraní. Jak už po invazi Ruska na Ukrajinu víme – neúspěšně. Kreml stupňuje své výhružky a předseda hnutí ANO pro něj zřejmě nebude relevantním diplomatickým partnerem k řešení bezprecedentního problému. 

Předvolební debata serveru Novinky.cz postavila kandidáty na post prezidenta republiky před ožehavá témata bezpečnosti Česka. Poslanec Andrej Babiš (ANO) proti generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi argumentoval svými diplomatickými schopnostmi. Věří, že dokáže ruské elity přivést k jednacímu stolu. 

Dlouhá historie boje proti jadernému zbrojení

Historie snahy o zabránění proliferace (šíření, pozn. red.) jaderných zbraní sahá až do 50. let minulého století. Proti tomuto problému začali bojovat Japonci prostřednictvím vzniku Japonské rady proti atomovým a vodíkovým bombám. Největšího rozmachu takováto společenská hnutí dosáhla až v 60. a 70. letech, kdy závody v jaderném zbrojení dosáhly vrcholu a po Karibské krizi z roku 1962 i sovětské vrchní velení zamrazilo z blízkosti jaderného konfliktu a světové apokalypsy. Podrobněji tuto situaci popisuje například český expert Václav Veber z Ústavu pro studium totalitních režimů ve své odborné publikaci Třináct dní, které mohly otřást světem.

John F. Kennedy a Nikita Chruščov, dvě hlavní tváře Karibské krize, začali okamžitě jednat. Roku 1963 již ležela na stole oběma hegemony podepsaná úmluva o zákazu jaderných testů v atmosféře, pod mořskou hladinou a ve vesmíru. Roku 1968 vznikla Smlouva o nešíření jaderných zbraní, kterou k dnešku podepsalo 191 zemí včetně Sovětského svazu, USA, Francie, Británie a Číny. Smlouvu nepodepsaly Indie, Izrael a Pákistán. Severní Korea smlouvu nejdříve přijala a posléze zamítla. 

Tato smlouva byla v roce 1995 prodloužena na neurčito. Státy se v ní zavázaly k zabránění předání jaderných zbraní nebo zařízení nutných k jejich odpalování nebo kontrole jakémukoliv příjemci. Nesmí ani dojít k podpoře nebo asistenci ve vývoji jaderných zbraní.

Pražská dohoda

Vznikly dvě dohody START – I a II. Byly výsledkem bilaterálních jednání mezi Američany a Rusy v 90. letech, nicméně tato snaha o omezení počtu jaderných zbraní nevedla k úspěchu. Dalším krokem k omezení počtu byla dohoda SORT, která měla mít týž účinek. Platila v letech 2003 až 2011. Tehdy ji nahradila právě Pražská dohoda neboli New START. Dohoda měla omezit počet jaderných zbraní na maximálně 1675 hlavic a 500–1100 jejich nosičů. Měla vypršet o deset let později, nicméně obě strany ji v roce 2021 prodloužily až do 2026.

Rusové nyní aktivně vyhrožují využitím jaderných zbraní. V reakci na plánované dodávky těžkých německých tanků Leopard 2 Ukrajině ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že „to povede k využití mocnějších zbraní“. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin podle serveru Politico dokonce Evropě a Spojeným státům pohrozil globální katastrofou.

„Argumenty, že jaderné mocnosti dosud nepoužily zbraně hromadného ničení v lokálních konfliktech, jsou neobhajitelné. Je to kvůli tomu, že tyto státy dosud nečelily situaci, ve které by byli ohroženi obyvatelé a teritoriální integrita jejich zemí,“ shrnul Volodin.

Německo svým spojencům nejprve povolilo zaslání strojů Leopard 2 i přes tyto výhružky, následně se samo rozhodlo poskytnout Ukrajině tanky. Vzhledem k tomu, že jde o tanky německé výroby, tak jejich držitelské země potřebují povolení ze země výrobce.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak podle informací zpravodajského serveru BBC označil možnou dodávku těžkých tanků za „údernou pěst demokracie proti autokracii“.

V čem se Babiš tedy spletl?

Jednání mezi Obamou a Medveděvem v Praze rozhodně nebyla mírovým jednáním organizovaným Českou republikou. Vzhledem k událostem posledního roku už vůbec nemohou být hodnocena jako úspěšná. 

Ruský prezident Vladimir Putin společně s ruským vrchním velením vytrvale odmítá nabídky západu na zprostředkování jednání. S tureckou stranou mezitím prohlubuje obchodní spolupráci, ale přesto je zde znát citelné napětí. 

Dostat Rusko k jednacímu stolu se nedaří už téměř rok. Babišův výrok, že by jednal nejprve s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, pak v rámci Visegrádské čtyřky, a nakonec s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a jeho tureckým protějškem Erdoganem, je tak za hranicí fantazie. 

Není znám jediný relevantní důvod, proč právě Babiš má vytvořit ono pomyslné pojítko mezi Moskvou a Západem. Zároveň není jasné, co by vedlo celý západní svět k tomu, aby po desetiletích rozbrojů a snah o alespoň částečnou domluvu poslechl právě kontroverzního českého politika. 

Související

Vladimir Putin  Komentář

Putin snahou o odstoupení od New START překonal nejhorší sovětské diktátory. Pro Kreml brzy může znamenat přítěž

Ruský prezident Vladimir Putin při svém úterním projevu hodnotil dosavadní průběh jeho války na Ukrajině. Oznámil při ní, že Rusko pozastavuje účast na Smlouvě mezi USA a Ruskem o snížení počtu jaderných zbraní (SORT). Ta platila mezi lety 2003 a 2011, kdy ji nahradil New START. Obě strany souhlasily se snížením jaderného arzenálu na maximálně 2200 operačně nasazených hlavic.  

Více souvisejících

dohoda Nový START Andrej Babiš Barack Obama Dmitrij Medveděv Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 4 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 4 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky

Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy