Babiš chce mír a argumentuje summitem Obama-Medveděv. Lídři velmocí ale řešili v Praze něco úplně jiného

Redakce EuroZprávy.cz rozebrala mystifikující tvrzení Andreje Babiše, který popisoval konferenci mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem jako „mírovou“. Ve skutečnosti šlo o Pražskou dohodu neboli New START. Smlouva jen pokračovala v historické snaze o zabránění šíření jaderných zbraní. Jak už po invazi Ruska na Ukrajinu víme – neúspěšně. Kreml stupňuje své výhružky a předseda hnutí ANO pro něj zřejmě nebude relevantním diplomatickým partnerem k řešení bezprecedentního problému. 

Předvolební debata serveru Novinky.cz postavila kandidáty na post prezidenta republiky před ožehavá témata bezpečnosti Česka. Poslanec Andrej Babiš (ANO) proti generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi argumentoval svými diplomatickými schopnostmi. Věří, že dokáže ruské elity přivést k jednacímu stolu. 

Dlouhá historie boje proti jadernému zbrojení

Historie snahy o zabránění proliferace (šíření, pozn. red.) jaderných zbraní sahá až do 50. let minulého století. Proti tomuto problému začali bojovat Japonci prostřednictvím vzniku Japonské rady proti atomovým a vodíkovým bombám. Největšího rozmachu takováto společenská hnutí dosáhla až v 60. a 70. letech, kdy závody v jaderném zbrojení dosáhly vrcholu a po Karibské krizi z roku 1962 i sovětské vrchní velení zamrazilo z blízkosti jaderného konfliktu a světové apokalypsy. Podrobněji tuto situaci popisuje například český expert Václav Veber z Ústavu pro studium totalitních režimů ve své odborné publikaci Třináct dní, které mohly otřást světem.

John F. Kennedy a Nikita Chruščov, dvě hlavní tváře Karibské krize, začali okamžitě jednat. Roku 1963 již ležela na stole oběma hegemony podepsaná úmluva o zákazu jaderných testů v atmosféře, pod mořskou hladinou a ve vesmíru. Roku 1968 vznikla Smlouva o nešíření jaderných zbraní, kterou k dnešku podepsalo 191 zemí včetně Sovětského svazu, USA, Francie, Británie a Číny. Smlouvu nepodepsaly Indie, Izrael a Pákistán. Severní Korea smlouvu nejdříve přijala a posléze zamítla. 

Tato smlouva byla v roce 1995 prodloužena na neurčito. Státy se v ní zavázaly k zabránění předání jaderných zbraní nebo zařízení nutných k jejich odpalování nebo kontrole jakémukoliv příjemci. Nesmí ani dojít k podpoře nebo asistenci ve vývoji jaderných zbraní.

Pražská dohoda

Vznikly dvě dohody START – I a II. Byly výsledkem bilaterálních jednání mezi Američany a Rusy v 90. letech, nicméně tato snaha o omezení počtu jaderných zbraní nevedla k úspěchu. Dalším krokem k omezení počtu byla dohoda SORT, která měla mít týž účinek. Platila v letech 2003 až 2011. Tehdy ji nahradila právě Pražská dohoda neboli New START. Dohoda měla omezit počet jaderných zbraní na maximálně 1675 hlavic a 500–1100 jejich nosičů. Měla vypršet o deset let později, nicméně obě strany ji v roce 2021 prodloužily až do 2026.

Rusové nyní aktivně vyhrožují využitím jaderných zbraní. V reakci na plánované dodávky těžkých německých tanků Leopard 2 Ukrajině ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že „to povede k využití mocnějších zbraní“. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin podle serveru Politico dokonce Evropě a Spojeným státům pohrozil globální katastrofou.

„Argumenty, že jaderné mocnosti dosud nepoužily zbraně hromadného ničení v lokálních konfliktech, jsou neobhajitelné. Je to kvůli tomu, že tyto státy dosud nečelily situaci, ve které by byli ohroženi obyvatelé a teritoriální integrita jejich zemí,“ shrnul Volodin.

Německo svým spojencům nejprve povolilo zaslání strojů Leopard 2 i přes tyto výhružky, následně se samo rozhodlo poskytnout Ukrajině tanky. Vzhledem k tomu, že jde o tanky německé výroby, tak jejich držitelské země potřebují povolení ze země výrobce.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak podle informací zpravodajského serveru BBC označil možnou dodávku těžkých tanků za „údernou pěst demokracie proti autokracii“.

V čem se Babiš tedy spletl?

Jednání mezi Obamou a Medveděvem v Praze rozhodně nebyla mírovým jednáním organizovaným Českou republikou. Vzhledem k událostem posledního roku už vůbec nemohou být hodnocena jako úspěšná. 

Ruský prezident Vladimir Putin společně s ruským vrchním velením vytrvale odmítá nabídky západu na zprostředkování jednání. S tureckou stranou mezitím prohlubuje obchodní spolupráci, ale přesto je zde znát citelné napětí. 

Dostat Rusko k jednacímu stolu se nedaří už téměř rok. Babišův výrok, že by jednal nejprve s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, pak v rámci Visegrádské čtyřky, a nakonec s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a jeho tureckým protějškem Erdoganem, je tak za hranicí fantazie. 

Není znám jediný relevantní důvod, proč právě Babiš má vytvořit ono pomyslné pojítko mezi Moskvou a Západem. Zároveň není jasné, co by vedlo celý západní svět k tomu, aby po desetiletích rozbrojů a snah o alespoň částečnou domluvu poslechl právě kontroverzního českého politika. 

Související

Vladimir Putin  Komentář

Putin snahou o odstoupení od New START překonal nejhorší sovětské diktátory. Pro Kreml brzy může znamenat přítěž

Ruský prezident Vladimir Putin při svém úterním projevu hodnotil dosavadní průběh jeho války na Ukrajině. Oznámil při ní, že Rusko pozastavuje účast na Smlouvě mezi USA a Ruskem o snížení počtu jaderných zbraní (SORT). Ta platila mezi lety 2003 a 2011, kdy ji nahradil New START. Obě strany souhlasily se snížením jaderného arzenálu na maximálně 2200 operačně nasazených hlavic.  

Více souvisejících

dohoda Nový START Andrej Babiš Barack Obama Dmitrij Medveděv Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 40 minutami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 1 hodinou

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 3 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

Zdroj: David Holub

Další zprávy