Ruský prezident Vladimir Putin při svém úterním projevu hodnotil dosavadní průběh jeho války na Ukrajině. Oznámil při ní, že Rusko pozastavuje účast na Smlouvě mezi USA a Ruskem o snížení počtu jaderných zbraní (SORT). Ta platila mezi lety 2003 a 2011, kdy ji nahradil New START. Obě strany souhlasily se snížením jaderného arzenálu na maximálně 2200 operačně nasazených hlavic.
Ruské ministerstvo zahraničí později téhož dne uvedlo, že země bude nadále dodržovat limity, které vymezila právě smlouva nahrazující SORT. Chce zachovat stabilitu v systému omezování proliferace jaderných zbraní. Roku 2011 se americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv dohodli na limitu pro své jaderné hlavice na raketách dlouhého doletu na úrovni 1550 kusů. Smlouva má po prodloužení z roku 2021 platit do 2026.
Postupně se ukazují neshody, které napříč ruskými elitami existují. Vyjádření resortu i prezidenta přišla jen pár hodin po sobě. Otázkou je, jestli Vladimir Putin napříč špičkami ruského režimu ztrácí respekt nebo zda je vůbec duševně v pořádku.
Kondice ruského diktátora je předmětem dohadů skrze různými obory především od začátku jeho vyhlášení „speciální vojenské operace“. Za několik desítek hodin si budeme připomínat právě tento okamžik, který nebezpečně ovlivnil evropskou a světovou jadernou bezpečnost.
Jaderné zbraně se poprvé od studené války staly předmětem přímého a nijak neskrývaného zastrašování z ruské strany. Ano, každé znepřátelené straně je zřejmé, že ta druhá zbraně hromadného ničení má. Několik posledních dekád však Rusko nevyhrožovalo jejich použitím tak otevřeně, jako to udělal ruský prezident. Jakmile Putin oznámil odstoupení od tak zásadní dohody, zvládl zahodit snahy i těch nejhorších sovětských diktátorů v čele s Nikitou Chruščovem a Leonidem Brežněvem.
Studená válka totiž přinesla řadu napjatých situací, z nichž asi nejvážnější byla Karibská krize z roku 1962. Po ní si jak sovětský lídr Chruščov, tak jeho americký protějšek J. F. Kennedy uvědomili, jakou moc jim jaderné zbraně dávají. Americký akademik Herman Kahn tehdy rozložení sil ve světě pojal jako novou doktrínu s příhodným názvem Vzájemně zaručené zničení, známější pod zkratkou MAD (Mutual assured destruction).
Když už něco jako MAD vůbec muselo vzniknout, tak si Kreml s Bílým domem uvědomili, že je nutné jednat o omezení proliferace (neboli šíření) jaderných zbraní v mnohem vyšší intenzitě. Vznikla řada smluv, o kterých EuroZprávy.cz informovaly už dříve.
Tato snaha postupně vyústila v oslabování moci Sovětského svazu a posilování Spojených států, které ze studené války de facto vzešly jako vítězná mocnost. S tím se Putin nechce a nedokáže srovnat. Pokud to zvážíme realisticky, Sovětský svaz se často poměrně aktivně účastnil alespoň v minimální míře na zajištění stability ve světě, jakmile poznal, že jde do tuhého.
Vladimir Putin nic takového nedokáže. Celý svět spatřil jeho hněv a neschopnost využít jakoukoliv jinou diplomatickou zbraň než jaderné zastrašování. Ve skutečnosti ukázal nesmírnou slabost svého vlastního diktátorského režimu, který se mu postupně rozpadá pod rukama.
Jeho ministerstvo zahraničí prokázalo značnou dávku neloajality. Napříč Ruskem se Putin s chybějící vírou v jeho kult osobnosti vyrovnával násilím, odstranit ale celou státní instituci se schopnými diplomaty už nemůže zvládnout. Pokud se tato elita postaví proti němu, čeká ho jistá smrt, ať už politická nebo fyzická.
Související
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
Trump měl kvůli válce na Ukrajině mluvit s Putinem. Kreml to popírá, USA mlčí
Vladimír Putin , komentář , dohoda Nový START
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 2 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 2 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 3 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 4 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 4 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 5 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 6 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 6 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 7 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 8 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 8 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 9 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 9 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 9 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 10 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 10 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 11 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 12 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů.
Zdroj: Libor Novák