KOMENTÁŘ | Putin snahou o odstoupení od New START překonal nejhorší sovětské diktátory. Pro Kreml brzy může znamenat přítěž

Ruský prezident Vladimir Putin při svém úterním projevu hodnotil dosavadní průběh jeho války na Ukrajině. Oznámil při ní, že Rusko pozastavuje účast na Smlouvě mezi USA a Ruskem o snížení počtu jaderných zbraní (SORT). Ta platila mezi lety 2003 a 2011, kdy ji nahradil New START. Obě strany souhlasily se snížením jaderného arzenálu na maximálně 2200 operačně nasazených hlavic.  

Ruské ministerstvo zahraničí později téhož dne uvedlo, že země bude nadále dodržovat limity, které vymezila právě smlouva nahrazující SORT. Chce zachovat stabilitu v systému omezování proliferace jaderných zbraní. Roku 2011 se americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv dohodli na limitu pro své jaderné hlavice na raketách dlouhého doletu na úrovni 1550 kusů. Smlouva má po prodloužení z roku 2021 platit do 2026.  

Postupně se ukazují neshody, které napříč ruskými elitami existují. Vyjádření resortu i prezidenta přišla jen pár hodin po sobě. Otázkou je, jestli Vladimir Putin napříč špičkami ruského režimu ztrácí respekt nebo zda je vůbec duševně v pořádku.  

Kondice ruského diktátora je předmětem dohadů skrze různými obory především od začátku jeho vyhlášení „speciální vojenské operace“. Za několik desítek hodin si budeme připomínat právě tento okamžik, který nebezpečně ovlivnil evropskou a světovou jadernou bezpečnost.  

Jaderné zbraně se poprvé od studené války staly předmětem přímého a nijak neskrývaného zastrašování z ruské strany. Ano, každé znepřátelené straně je zřejmé, že ta druhá zbraně hromadného ničení má. Několik posledních dekád však Rusko nevyhrožovalo jejich použitím tak otevřeně, jako to udělal ruský prezident. Jakmile Putin oznámil odstoupení od tak zásadní dohody, zvládl zahodit snahy i těch nejhorších sovětských diktátorů v čele s Nikitou Chruščovem a Leonidem Brežněvem.  

Studená válka totiž přinesla řadu napjatých situací, z nichž asi nejvážnější byla Karibská krize z roku 1962. Po ní si jak sovětský lídr Chruščov, tak jeho americký protějšek J. F. Kennedy uvědomili, jakou moc jim jaderné zbraně dávají. Americký akademik Herman Kahn tehdy rozložení sil ve světě pojal jako novou doktrínu s příhodným názvem Vzájemně zaručené zničení, známější pod zkratkou MAD (Mutual assured destruction).  

Když už něco jako MAD vůbec muselo vzniknout, tak si Kreml s Bílým domem uvědomili, že je nutné jednat o omezení proliferace (neboli šíření) jaderných zbraní v mnohem vyšší intenzitě. Vznikla řada smluv, o kterých EuroZprávy.cz informovaly už dříve. 

Tato snaha postupně vyústila v oslabování moci Sovětského svazu a posilování Spojených států, které ze studené války de facto vzešly jako vítězná mocnost. S tím se Putin nechce a nedokáže srovnat. Pokud to zvážíme realisticky, Sovětský svaz se často poměrně aktivně účastnil alespoň v minimální míře na zajištění stability ve světě, jakmile poznal, že jde do tuhého. 

Vladimir Putin nic takového nedokáže. Celý svět spatřil jeho hněv a neschopnost využít jakoukoliv jinou diplomatickou zbraň než jaderné zastrašování. Ve skutečnosti ukázal nesmírnou slabost svého vlastního diktátorského režimu, který se mu postupně rozpadá pod rukama.  

Jeho ministerstvo zahraničí prokázalo značnou dávku neloajality. Napříč Ruskem se Putin s chybějící vírou v jeho kult osobnosti vyrovnával násilím, odstranit ale celou státní instituci se schopnými diplomaty už nemůže zvládnout. Pokud se tato elita postaví proti němu, čeká ho jistá smrt, ať už politická nebo fyzická.  

Související

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

Více souvisejících

Vladimír Putin komentář dohoda Nový START

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek v Bruselu setkal s lídry Evropské unie, aby projednal strategické otázky spojené s postavením Ukrajiny a role EU ve světě. Jednání probíhá jen měsíc před tím, než se Donald Trump znovu ujme úřadu prezidenta Spojených států.

před 2 hodinami

Kamov Ka-52 Alligator (v kódu NATO:

Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník

Ruské ozbrojené síly zaznamenaly další ztrátu jednoho ze svých nejmodernějších bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 „Aligátor“ v incidentu, který je pravděpodobně výsledkem přátelské palby. Uvedl to server Kyiv Independent.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

před 4 hodinami

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kapitol Spojených států amerických 

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu

Washington se ve čtvrtek ocitl v chaosu poté, co budoucí prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk zablokovali krátkodobý návrh rozpočtu, který měl udržet federální vládu v chodu do začátku Trumpova druhého funkčního období. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy