Ruský prezident Vladimir Putin při svém úterním projevu hodnotil dosavadní průběh jeho války na Ukrajině. Oznámil při ní, že Rusko pozastavuje účast na Smlouvě mezi USA a Ruskem o snížení počtu jaderných zbraní (SORT). Ta platila mezi lety 2003 a 2011, kdy ji nahradil New START. Obě strany souhlasily se snížením jaderného arzenálu na maximálně 2200 operačně nasazených hlavic.
Ruské ministerstvo zahraničí později téhož dne uvedlo, že země bude nadále dodržovat limity, které vymezila právě smlouva nahrazující SORT. Chce zachovat stabilitu v systému omezování proliferace jaderných zbraní. Roku 2011 se americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv dohodli na limitu pro své jaderné hlavice na raketách dlouhého doletu na úrovni 1550 kusů. Smlouva má po prodloužení z roku 2021 platit do 2026.
Postupně se ukazují neshody, které napříč ruskými elitami existují. Vyjádření resortu i prezidenta přišla jen pár hodin po sobě. Otázkou je, jestli Vladimir Putin napříč špičkami ruského režimu ztrácí respekt nebo zda je vůbec duševně v pořádku.
Kondice ruského diktátora je předmětem dohadů skrze různými obory především od začátku jeho vyhlášení „speciální vojenské operace“. Za několik desítek hodin si budeme připomínat právě tento okamžik, který nebezpečně ovlivnil evropskou a světovou jadernou bezpečnost.
Jaderné zbraně se poprvé od studené války staly předmětem přímého a nijak neskrývaného zastrašování z ruské strany. Ano, každé znepřátelené straně je zřejmé, že ta druhá zbraně hromadného ničení má. Několik posledních dekád však Rusko nevyhrožovalo jejich použitím tak otevřeně, jako to udělal ruský prezident. Jakmile Putin oznámil odstoupení od tak zásadní dohody, zvládl zahodit snahy i těch nejhorších sovětských diktátorů v čele s Nikitou Chruščovem a Leonidem Brežněvem.
Studená válka totiž přinesla řadu napjatých situací, z nichž asi nejvážnější byla Karibská krize z roku 1962. Po ní si jak sovětský lídr Chruščov, tak jeho americký protějšek J. F. Kennedy uvědomili, jakou moc jim jaderné zbraně dávají. Americký akademik Herman Kahn tehdy rozložení sil ve světě pojal jako novou doktrínu s příhodným názvem Vzájemně zaručené zničení, známější pod zkratkou MAD (Mutual assured destruction).
Když už něco jako MAD vůbec muselo vzniknout, tak si Kreml s Bílým domem uvědomili, že je nutné jednat o omezení proliferace (neboli šíření) jaderných zbraní v mnohem vyšší intenzitě. Vznikla řada smluv, o kterých EuroZprávy.cz informovaly už dříve.
Tato snaha postupně vyústila v oslabování moci Sovětského svazu a posilování Spojených států, které ze studené války de facto vzešly jako vítězná mocnost. S tím se Putin nechce a nedokáže srovnat. Pokud to zvážíme realisticky, Sovětský svaz se často poměrně aktivně účastnil alespoň v minimální míře na zajištění stability ve světě, jakmile poznal, že jde do tuhého.
Vladimir Putin nic takového nedokáže. Celý svět spatřil jeho hněv a neschopnost využít jakoukoliv jinou diplomatickou zbraň než jaderné zastrašování. Ve skutečnosti ukázal nesmírnou slabost svého vlastního diktátorského režimu, který se mu postupně rozpadá pod rukama.
Jeho ministerstvo zahraničí prokázalo značnou dávku neloajality. Napříč Ruskem se Putin s chybějící vírou v jeho kult osobnosti vyrovnával násilím, odstranit ale celou státní instituci se schopnými diplomaty už nemůže zvládnout. Pokud se tato elita postaví proti němu, čeká ho jistá smrt, ať už politická nebo fyzická.
Související
Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik
Putin: Situace na Ukrajině se dramaticky mění. Dosahujeme pokroku na celé linii
Vladimír Putin , komentář , dohoda Nový START
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
před 52 minutami
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den bude po letech jiné, slibují meteorologové
před 2 hodinami
Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko
před 2 hodinami
Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník
před 3 hodinami
Izraelské letectvo provedlo rozsáhlé útoky na cíle ovládané Húsíji
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
před 5 hodinami
Polsko zabránilo rozvratu zevnitř. Vystavilo stopku Číně, Rusku i Orbánovi
před 5 hodinami
Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu
před 6 hodinami
Případ Gisèle Pelicot, který světu vyrazil dech, končí. Soud odsoudil exmanžela a 50 dalších mužů
Aktualizováno před 6 hodinami
Policie zasahovala v centru Prahy. Muže se zbraní si oznamovatel vymyslel
před 7 hodinami
Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik
před 7 hodinami
Putin: Situace na Ukrajině se dramaticky mění. Dosahujeme pokroku na celé linii
před 8 hodinami
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
před 8 hodinami
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
před 9 hodinami
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
před 9 hodinami
Tom Cruise převzal nejvyšší civilní vyznamenání od námořnictva USA
před 9 hodinami
Zelenskyj se výrazně změnil. Začíná přiznávat realitu, kterou si mnozí uvědomují dlouho
před 10 hodinami
Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska
Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.
Zdroj: Martin Hájek