Spolek NELEŽ společně s Ministerstvem pro místní rozvoj představil metodiku, která negativně dopadne na příjmy dezinformačních webů. Veřejní zadavatelé reklamy se budou nově moci při vypisování zakázek vyhnout umístění své inzerce na konspiračních webech šířících fake news.
Nová metodika podle tiskové zprávy spolku, kterou obdržel web EuroZprávy.cz, pomůže veřejným institucím zajistit, aby se jejich internetová reklama neobjevila na portálech, na kterých by mohlo být poškozeno jejich dobré jméno.
Jedná se především o konspirační a dezinformační weby, kterým díky inzerci putuje část prostředků zadavatelů reklam. Úřady a státem ovládané podniky si ale nyní budou moci stanovit konkrétní pravidla, podle kterých se jejich inzerce zobrazí pouze v médiích splňujících etické nebo žurnalistické standardy.
"Různé hoaxy a fake news neslouží jen propagandě diktátorských států. Přitahují velkou pozornost a s tím spojenou reklamu, pro dezinformační weby jsou proto velmi dobrým zdrojem příjmů. Metodika přispěje k tomu, aby mezi nimi nebyly peníze daňových poplatníků. Doporučujeme postupy, které už delší dobu praktikuje i MMR. Prostředky resortu díky tomu nekončí na účtech provozovatelů konspiračních webů," uvedl na webu ministerstva místopředseda vlády pro digitalizaci a šéf resortu Ivan Bartoš.
Podle NELEŽ jde o vyústění dlouhodobé iniciativy, která vznikla za podpory dalších subjektů. "Doplnění metodik zadávání veřejných zakázek o téma dezinformací, resp. možnost omezení inzerce státních firem a příspěvkových organizací na dezinformačních webech jsme v polovině loňského roku začali řešit s vládním zmocněncem pro média a dezinformace Michalem Klímou. V poslední fázi jednání přímo s Ministerstvem pro místní rozvoj už bylo velmi rychlé a efektivní," uvedl na dotaz serveru EuroZprávy.cz spoluzakladatel spolku Roman Číhalík.
"Jsem rád, že nám to nakonec podařilo dotáhnout a i když je to pouze doporučení, tak je to první výrazný krok vlády v boji proti dezinformacím, který má jako jeden z bodů v rámci vládního prohlášení," dodal s tím, že kromě finančních dopadů na dezinformační weby jde i o znamení toho, že stát myslí boj proti dezinformacím vážně.
Veřejné instituce přitom často nemají informace o tom, že se jimi placená reklama objevuje i na webech šířících hoaxy. Reklamní prostor jim obvykle spravují mediální agentury a státem vlastněné podniky a úřady jim nekladou žádná omezení. Jak ale upozorňuje Číhalík, největší české dezinformační weby jen na reklamě vydělávají měsíčně až stovky tisíc korun.
Dosud však byl problém v tom, že se státní instituce snažily přistupovat ke všem médiím stejně. To ale nyní metodika mění "Má pro nás velký význam ve chvíli, kdy danou značku konfrontujeme s jejich reklamou na dezinformačním médiu. V minulosti se nám bohužel stávalo, že jejich reakce byla, že musí spravedlivě utrácet mediální peníze do všech médií. Teď už tedy nemusí," uvedl pro EuroZprávy.cz Číhalík.
Nově vydaná metodika představuje soubor doporučení, které se opírá o dlouhodobou dobrou praxi soukromých zadavatelů, a podle ministerstva veřejné instituce v tomto ohledu teprve napravují vážné nedostatky. Podle NELEŽ se ale jedná pouze o pomyslný začátek boje státu proti dezinformacím. "Jednání probíhají i s dalšími úřady s cílem koordinovat aktivity a najít i jiné možnosti jak proti dezinformacím bojovat," vysvětlil Číhalík pro EuroZprávy.cz.
Související
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Experti z MIT vidí u umělé inteligence řadu rizik. Otestovali jsme jednoho z nebezpečných chatbotů
Boj proti dezinformacím a fake news , Ministerstvo pro místní rozvoj , NELEŽ , Ivan Bartoš (Piráti)
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Ruská armáda si omylem sestřelila svůj vlastní bombardér
před 51 minutami
Medvěd na Slovensku zabil po druhé v historii houbaře
před 1 hodinou
Rusko údajně obsadilo na Ukrajině další vesnici
před 1 hodinou
Izrael potvrdil, že chystá "významnou" odvetu Íránu. Může útočit na jaderná zařízení
před 2 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku
před 3 hodinami
Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM
před 4 hodinami
Izraelská armáda zničila velitelské centrum Hizballáhu ukryté v mešitě
před 5 hodinami
Přelomový verdikt: Policie může přistupovat do telefonů lidí, kteří nejsou podezřelí
před 5 hodinami
Zelenskyj řekl, kdy prozradí svůj vítězný plán. První detaily už unikly na veřejnost
před 6 hodinami
Rusko chce spolupracovat s teroristy? Putin se chystá k ráznému kroku
Aktualizováno před 6 hodinami
Izrael byl terčem dalšího masivního útoku z Libanonu
před 7 hodinami
Harrisová se dočkala masivní podpory. Do její kampaně se zapojil bývalý prezident
před 8 hodinami
Hurikán Helene zpustošil jihovýchod Spojených států. Způsobil největší škody od Katriny
před 8 hodinami
Musí své červené linie nakreslit i Západ? Chránit ukrajinské nebe lze i bez války
před 9 hodinami
Biden má obavy o průběh prezidentských voleb
před 11 hodinami
Trump: Izrael by měl zasáhnout íránská jaderná zařízení
před 11 hodinami
Povodně způsobilo rekordně deštivé počasí, zjistili meteorologové
včera
Princezna Kate si vyslechla další hrozivou diagnózu. Se smrtelně nemocnou dívkou se objala
včera
Fiala vytyčil tři hlavní úkoly pro nového ministra pro místní rozvoj
včera
Íránci mají strach z války s Izraelem. „Jsme to my, kdo nese následky,“ kritizují režim
Po íránském raketovém útoku na Izrael jsou obyvatelé v napětí, dělají si zásoby a obávají se odvety, která může vést k eskalaci v plnohodnotnou válku. Vláda protesty tvrdě potlačuje, což umocňuje obavy, že válka by mohla sloužit k dalším represím vůči nesouhlasu s režimem.
Zdroj: Jakub Jurek