Šéf ŘSD Kováčik neskončil kvůli zdraví. Měl spory s ministrem Kremlíkem

Pavol Kováčik skončil na konci července ve funkci generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nikoliv ze zdravotních důvodů, jak znělo oficiální zdůvodnění. Rozhodl se odejít kvůli stupňujícím se sporům s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO) i lidmi uvnitř ŘSD ohledně budoucnosti této státní organizace.

Pavol Kováčik
doporučujeme

"Cítil jsem, že jsem ztratil podporu pana ministra v realizaci důležitých kroků, na kterých jsme se dříve domluvili. Cíle jsme měli sice totožné, ale začaly se lišit naše pohledy, jak se k těmto cílům dopracovat," řekl exšéf ŘSD Pavol Kováčik v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

První konflikt s Kremlíkem se měl týkat auditu smluv a probíhajících veřejných zakázek, kdy Kováčik některé soutěže pozastavil a ministr v tom údajně viděl jen zbytečné průtahy. "Vyvstal tlak na to, abych to nezdržoval. Já jsem panu ministrovi řekl, že nejsem podepisovací stroj, a když už něco podepíši, tak si za tím musím stát," uvedl Kováčik.

K odchodu z čela dálničního ředitelství po necelém čtvrtroce se Kováčik rozhodl podle HN hlavně kvůli tomu, že ministr Kremlík zarazil jím připravené organizační změny. Ty měly spočívat v pozměněné struktuře ŘSD, ale i v náboru asi 60 nových lidí - dělníků pro údržbu nových úseků dálnic i specialistů.

Ministr Kremlík nechtěl důvody Kováčikova odchodu komentovat. "Motivaci pana Kováčika k odchodu nemohu posuzovat, musím však trvat na tom, že mně sdělil zdravotní důvody," uvedl ministr, který řízením ŘSD po Kováčikově odchodu pověřil Radka Mátla. Klíčové pro Kremlíka je, aby se ŘSD co nejrychleji transformovalo na akciovou společnost.

Kováčik byl jmenován do čela ŘSD na začátku května, tři dny po nástupu Kremlíka do funkce ministra dopravy. Nový ministr si od něj sliboval především zintenzivnění a urychlení dopravní výstavby a efektivnější řízení dopravního provozu při krizových situacích. Před měsícem ministerstvo dopravy oznámilo, že Kováčik odstoupil na vlastní žádost, a to ze zdravotních důvodů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchvat Buštěhradu nebude možné postavit brzy bez shody obcí

06.08.2020 17:04 Obchvat Buštěhradu nebude možné postavit brzy bez shody obcí, kolem kterých případně povede. Nyní…

Nehody na železnici: ČD ze své nadace rozdělily zraněným zaměstnancům 400…

06.08.2020 14:49 České dráhy rozdělily ze své nadace 400.000 korun zaměstnancům, kteří utrpěli zranění při nedávných…

Železničáři se připravovali na vládní návštěvu. Tetování neprošlo

05.08.2020 14:04 Návštěva premiéra Andreje Babiše (ANO), šéfa dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) a…

Na Benešovsku se srazil vlak s autem. Řidička vozu zemřela

04.08.2020 19:56 Aktualizováno Na železničním přejezdu v Heřmaničkách na Benešovsku se dnes vpodvečer srazil vlak s osobním autem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama