Šéf ŘSD Kováčik neskončil kvůli zdraví. Měl spory s ministrem Kremlíkem

Pavol Kováčik skončil na konci července ve funkci generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nikoliv ze zdravotních důvodů, jak znělo oficiální zdůvodnění. Rozhodl se odejít kvůli stupňujícím se sporům s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO) i lidmi uvnitř ŘSD ohledně budoucnosti této státní organizace.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pavol Kováčik
doporučujeme

"Cítil jsem, že jsem ztratil podporu pana ministra v realizaci důležitých kroků, na kterých jsme se dříve domluvili. Cíle jsme měli sice totožné, ale začaly se lišit naše pohledy, jak se k těmto cílům dopracovat," řekl exšéf ŘSD Pavol Kováčik v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

První konflikt s Kremlíkem se měl týkat auditu smluv a probíhajících veřejných zakázek, kdy Kováčik některé soutěže pozastavil a ministr v tom údajně viděl jen zbytečné průtahy. "Vyvstal tlak na to, abych to nezdržoval. Já jsem panu ministrovi řekl, že nejsem podepisovací stroj, a když už něco podepíši, tak si za tím musím stát," uvedl Kováčik.

K odchodu z čela dálničního ředitelství po necelém čtvrtroce se Kováčik rozhodl podle HN hlavně kvůli tomu, že ministr Kremlík zarazil jím připravené organizační změny. Ty měly spočívat v pozměněné struktuře ŘSD, ale i v náboru asi 60 nových lidí - dělníků pro údržbu nových úseků dálnic i specialistů.

Ministr Kremlík nechtěl důvody Kováčikova odchodu komentovat. "Motivaci pana Kováčika k odchodu nemohu posuzovat, musím však trvat na tom, že mně sdělil zdravotní důvody," uvedl ministr, který řízením ŘSD po Kováčikově odchodu pověřil Radka Mátla. Klíčové pro Kremlíka je, aby se ŘSD co nejrychleji transformovalo na akciovou společnost.

Kováčik byl jmenován do čela ŘSD na začátku května, tři dny po nástupu Kremlíka do funkce ministra dopravy. Nový ministr si od něj sliboval především zintenzivnění a urychlení dopravní výstavby a efektivnější řízení dopravního provozu při krizových situacích. Před měsícem ministerstvo dopravy oznámilo, že Kováčik odstoupil na vlastní žádost, a to ze zdravotních důvodů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič na Přerovsku na přechodu srazil ženu s třemi dětmi

17.09.2019 09:51 Řidič osobního auta srazil v pondělí ve Slavíči u Hranic na Přerovsku ženu s třemi malými dětmi.…

V depu v Praze vykolejila lokomotiva, nehoda zastavila provoz

17.09.2019 08:19 Aktualizováno V železničním depu v Praze Vršovicích dnes ráno vykolejila posunovací lokomotiva. Nehoda zastavila…

Česko má hrdinu. Pasažér za jízdy převzal řízení autobusu, řidič zkolaboval

16.09.2019 14:15 Aktualizováno Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr převzal dnes ráno za jízdy řízení linkového autobusu na…

Řidička na Brněnsku upadla do mikrospánku a havarovala, čtyři zranění

16.09.2019 08:20 Při nárazu osobního auta do betonového mostku se dnes nad ránem u Pohořelic na Brněnsku zranili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama