Srážka se stromem? Následky bývají tragické, Besip varuje řidiče

Každý šestý člověk usmrcený loni při dopravní nehodě zemřel po nárazu vozidla do stromu. Podle Centra dopravního výzkumu takto zemřelo 93 lidí. Centrum to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, o 18 méně než v roce 2018.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Autonehoda
doporučujeme

Počty lidí usmrcených po nárazu do stromu podle centra v posledních letech nepřekročily 75, loni to bylo o dvě desítky více. Jde o sedmnáctiprocentní podíl na všech usmrcených při dopravních nehodách.

"Srážky se stromem vykazují dlouhodobě vysokou závažnost. V loňském roce bylo usmrceno téměř 37 osob na 1000 evidovaných nehod. Z dat, která máme k dispozici, je zřejmé, že shodně nejvíce usmrcených bylo z hlediska směrových poměrů evidováno v zatáčkách, respektive po jejich projetí," uvedl ředitel centra Jindřich Frič. Mezi příčinami nehod podle něj dominuje nepřizpůsobení rychlosti.

Těžce zraněno bylo loni v důsledku nárazu do stromu 168 lidí, což je podle centra nejméně od začátku vedení statistik. Při 319 nehodách byl řidič, který narazil do stromu, pod vlivem alkoholu, zemřelo při nich devět lidí. Podle centra je při tomto typu nehod patrná i nezkušenost řidičů. "25 osob bylo usmrceno a dalších 41 těžce zraněno vinou řidičů ve věku 18 až 24 let, nejtragičtější bilance vůbec byla evidována u řidičů s praxí v řízení jeden rok," uvedl šéf Besipu Tomáš Neřold.

Při krajském srovnání nejvíce lidí zemřelo po nárazu do stromu v Jihočeském a Středočeském kraji (shodně 22). Nejlépe naopak dopadl Zlínský kraj a hlavní město Praha, kde takto loni nezemřel nikdo.

Při nárazu do stromu nejvýznamněji ovlivňuje vážnost zranění především rychlost vozu, průměr stromu, ale také třeba stáří vozu. Novější vozy jsou z toho pohledu bezpečnější. Centrum upozornilo, že závažnost zranění ovlivňuje i to, zda posádka použila bezpečnostní pás. Následky jeho nepoužití jsou často fatální.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podmínky zakázky resortu dopravy na informační systém byly v pořádku

19.02.2020 15:08 Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj ve druhostupňovém rozhodnutí zamítl…

Vážná nehoda blokovala tah z Brna na Slovensko, jeden mrtvý

19.02.2020 13:16 Aktualizováno Nehoda nákladního a osobního auta zastavila dnes ráno u Slavkova u Brna asi na pět hodin provoz na…

Tragická srážka na Liberecku, jeden mrtvý. Frekventovaná silnice uzavřena

19.02.2020 11:06 Aktualizováno Tragická nehoda uzavřela dnes ráno frekventovanou silnici 13 z Liberce na Děčín u Bílého Kostela na…

Na D8 tragicky zahynul řidič kamionu, dálnice byla 13 hodin uzavřena

18.02.2020 17:49 Aktualizováno Dálnice D8 u Ústí nad Labem byla dnes zhruba 13 hodin uzavřená kvůli nehodě dvou kamionů, při níž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama