V květnu zemřelo při dopravních nehodách v ČR 48 lidí, o 18 víc než loni

V květnu zemřelo při dopravních nehodách v Česku zatím 48 lidí. Proti loňskému květnu, kdy byl provoz citelně slabší kvůli nouzovému stavu, je to o 18 víc. ČTK to dnes řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Bilanci ještě mohou zhoršit dnešní nehody, žádná z nich zatím nebyla tragická. Počet květnových obětí je nad pětiletým průměrem, který činí 43.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Počet květnových obětí je nad pětiletým průměrem, který činí 43. Jde zároveň o nejvyšší počet úmrtí na silnicích za posledních devět měsíců. Podle Zlého rostoucí počet obětí svědčí o velké neukázněnosti a neohleduplnosti lidí. S rozhýbáním ekonomiky po lockdownech také mnohonásobně narostla nákladní doprava v celé Evropě.

Při květnových nehodách zemřelo 16 řidičů osobních aut a osm spolujezdců, v nákladních autech zemřeli čtyři řidiči a jeden spolujezdec. Řidič kamionu například zemřel minulý týden v pátek na dálnici D2 u Lanžhotu poté, co narazil do označeného, pomalu jedoucího vozu silničářů. V květnu také na českých silnicích zahynulo osm motocyklistů, čtyři cyklisté a šest chodců.

V letošním roce tak zemřela dvacítka motorkářů. Podle Jana Poláka z Týmu silniční bezpečnosti obliba motocyklů v Česku významně roste. "Motorky dnes přitahují nejen mladé řidiče, ale také střední a starší generaci, která si plní své sny. Usedají za řídítka a mnohdy bez potřebné přípravy vyjíždějí do ulic. Problém je o to závažnější, že motivací k řízení motorky není doprava, ale spíše zábava a relaxace, neboli jedu si takzvaně větrat hlavu," uvedl.

Na květen podle policejních statistik připadají dva nejtragičtější dny letošního roku. Jde o čtvrtek 20. května a pondělí 24. května, kdy při dopravních nehodách zemřelo shodně pět lidí. Dosud letos připadaly maximálně čtyři oběti na jeden den, a to 22. února, 31. března a 14. dubna. V loňských statistikách byly nejhorší tři dny se šesti mrtvými. Naopak nulovou bilanci obětí má letos v květnu zatím sedm dnů.

Nejčastější příčinou nehod je nepřiměřená rychlost jízdy a jízda v protisměru. U 340 nehod bylo u viníka dopravní nehody zjištěno požití alkoholu, proti loňskému květnu je to pokles.

Těžkých zranění policie v květnu eviduje podle Zlého 148, což je o 11 méně než před rokem, ale zároveň nejvíc od loňského října. Podobný počet těžkých zranění jako v květnu má v součtu letošní březen a duben. V meziročním srovnání se téměř nezměnil počet nehod, loni v květnu jich bylo zhruba 8000, letos bez posledního květnového dne přes 7800. Průměrný denní počet květnových nehod je kolem 260.

V loňském roce zemřelo při nehodách na českých silnicích 460 lidí, což byl nejnižší počet obětí od roku 1961, kdy policisté začali sestavovat ucelené statistiky nehod. Důvodem byla opatření související s epidemií koronaviru, která loni hlavně na jaře a pak také na podzim výrazně utlumila provoz. Letos od ledna do konce května zemřelo při nehodách zatím 158 lidí a 436 utrpělo těžké zranění. Od začátku letošního března do 12. dubna platil v Česku nouzový stav se zákazem cestování mezi okresy. Oficiální statistiky zveřejní policie zhruba za týden.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama