Kotlíkové dotace: Proč systém kolabuje? Záhadu řeší fond životního prostředí

Státní fond životního prostředí (SFŽP) by měl do konce týdne posoudit, zda byla při problémech s takzvanými kotlíkovými dotacemi v Jihočeském kraji porušena pravidla. Po dnešním druhém zasedání uhelné komise to ČTK a České televizi řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Richard Brabec

Podle Mladé fronty DNES byly minulý týden využity počítačové programy k urychlení žádosti. Podle kraje následné analýzy nenaznačily, že by podávání žádosti bylo zatíženo extrémními požadavky ze stejných IP adres nebo že by šlo o formu vnějšího útoku.

SFŽP si od kraje vyžádal informace ke kontrole. "Jsme dohodnuti se SFŽP, že do konce tohoto týdne by měl posoudit na základě informací, které dostane z Jihočeského kraje, zda došlo k porušení pravidel, které SFŽP pro kraje nastavil," uvedl ministr Richard Brabec. Podle ministra nejde o problém systémový, neboť se v dosavadních výzvách kotlíkových dotací uskutečnilo přes 30 kol a v žádném případě nenastaly potíže.

"Teoreticky je možné zrušení výzvy. To vyplývá i z podmínek, které má SFŽP. Ale musí být naplněny nějaké podmínky a teď je předčasné hovořit o tom, jestli byly naplněny, abychom v někom nevzbuzovali nějaké naděje a někoho nevystrašili, že to zrušíme. V tuto chvíli to posuzujeme, velmi brzy přijdeme s nějakým doporučením," dodal Brabec.

Podle MF DNES rozdělování dotací 23. září ovlivnila skupina lidí, jež většinu žadatelů předběhla pomocí počítačových programů, které po spuštění výzvy v několika sekundách začaly hromadně odesílat žádosti na krajské úřady. MF DNES také uvedla, že se podobné případy staly v červnu ve Středočeském kraji a v květnu na severní Moravě.

Jihočeský kraj na svém webu v reakci na zprávu listu uvedl, že se celý systém po zahájení příjmu žádostí potýkal s nebývalým náporem žadatelů, který způsobil výrazné zpomalení systému pro příjem dotací. "Při prvotních prověřováních se sice situace jevila tak, že systém mohl být zahlcen tzv. roboty či podroben nějaké formě vnějšího útoku, nicméně dalšími analýzami, které nebylo možné učinit ihned v době, kdy bylo prioritní snahou systém opět rozpohybovat, nebylo zjištěno, že by byl systém zatížen extrémními požadavky ze stejných IP adres nebo že by se jednalo o formu vnějšího útoku," uvedl kraj.

Ministerstvo životního prostředí na dotaz ČTK v pondělí uvedlo, že řešení nastalé situace je v první řadě zcela v kompetenci kraje.

Dnes spustili příjem žádostí o dotace v Plzeňském kraji. Vedoucí odboru životního prostředí Martin Plíhal popřel informace některých médií, že by systém zkolaboval. Systém nestál podle něj ani minutu a stále přijímal žádosti. Někteří žadatelé ale museli počkat, protože byla webová stránka přetížená.

Ve třetí výzvě kotlíkových dotací lidé poprvé nemohou žádat o peníze na kotle umožňující spalování uhlí. Peníze poskytuje ministerstvo životního prostředí, ve třetím kole dotací rozdělí 3,1 miliardy korun. Od 1. září 2022 se musí v ČR přestat topit v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy.

Havlíček: EK by měla zvážit, zda je potřeba emisní norma Euro 7 pro auta

21.09.2021 16:30 Evropská komise by měla zvážit problematické aspekty a potřebnost nového emisního standardu Euro 7…

Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zpolitizovaná, jsou v ní neodborné závěry

20.09.2021 17:59 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací…

Pokuta pro Polsko je nízká, shodují se ekologové i veřejnost

20.09.2021 16:28 Sankce pro Polsko za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, jsou příliš nízké, uvedla…

Rybáři věří, že závěrečná zpráva komise k Bečvě přispěje ke změně…

19.09.2021 13:15 Rybáři věří, že závěrečná zpráva sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy přispěje ke změně…

Zemědělci postižení tornádem dostanou brzy odškodnění od státu

17.09.2021 13:31 Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které na konci letošního června postihlo tornádo,…

Rok po otravě Bečvy nebyl viník usvědčen, obžaloba bude snad do konce roku

15.09.2021 14:35 Od otravy řeky Bečvy, při níž unikl v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov do řeky kyanid,…

Do Bečvy se rok po havárii vrátily tuny ryb

15.09.2021 09:38 Tuny ryb se již podařilo navrátit rybářům do řeky Bečvy, která byla před rokem zasažena ekologickou…

Kůrovcem je mimořádně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů

14.09.2021 12:47 Kůrovcem je mimořádně silně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů v ČR. Ministerstvo zemědělství…

Třídění odpadů se v Česku uchytilo. Loni mírně vzrostlo

06.09.2021 17:45 Každý Čech loni vytřídil k dalšímu využití v průměru 66,8 kilogramu odpadů, což bylo o 1,6…

Česko získalo status země bez výskytu ptačí chřipky

01.09.2021 16:36 Aktualizováno Česká republika získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země bez výskytu ptačí…

Související:

Právě se děje

reklama