Meruněk bude letos málo, poškodil je a ještě poškodí noční mráz

Už nyní lze říct, že meruněk bude letos málo. Sice teprve začalo astronomické jaro, nicméně přišly dvě mrazivé noci a ještě dvě s vyššími mrazy se očekávají. Na Znojemsku mluví sadaři o katastrofě, na Břeclavsku o dopadech na ranější odrůdy, vyplývá z informací sadařů pro ČTK. Problém je, že mrazy jsou velké a trvají a budou trvat celou noc. Teplé počasí minulého týdne přitom uspíšilo vykvétání meruněk. Vinic se mrazy zatím nedotýkají, réva pokvete až později.

Ilustrační foto

"V noci to u nás vypadalo jak v římském ležení. Pálili jsme sadařské svíce, pořezané dřevo i nevhodnou siláž. Jak moc to pomohlo, nevím, ale už nemáme co pálit a mrazy ještě přijdou. Ale už nic kupovat nebudeme, je to tak drahé, že už se to ani nevyplatí. Bude to katastrofa," řekl ředitel Pomony Těšetice ze Znojemska Ivo Pokorný. O přesném poškození po dnešní noci bude mít představu až v úterý, nicméně se očekává, že i další dvě noci spadnou na Znojemsku teploty k minus čtyřem stupňům Celsia.

O něco lépe na tom bude firma Meruňky Velké Pavlovice na Břeclavsku. "Jsou na kopci, bývají proti nám o týden opoždění," řekl Pokorný. To potvrdil i majitel Jan Krejčiřík. Zatímco rané odrůdy začaly vykvétat, pozdější jen zčásti a poškození by nemuselo být tak velké. "Jsme připraveni na pálení v sadech z úterý na středu, kdy má být až minus pět. Dnes v noci jsme měli v 1:00 minus dva, k ránu ještě teplota o stupeň klesla," řekl Krejčiřík. Sadař má připravené v sadu koše se dřevem a chystá se pálit, aby budoucí úrodu ochránil. "Jaký bude dopad, teprve uvidíme," řekl Krejčiřík.

Podle Tomáše Nečase z Ústavu ovocnictví Mendelovy univerzity v Brně je na vině letošního brzkého kvetení nebývale teplá zima. Proti loňskému brzkému vykvetení vypozoroval začátek květu o dalších 11 dnů dřív. "To je velmi mnoho. I velmi pozdně kvetoucí odrůdy vykvetly nebo vykvetou za této nepříznivé situace v tomto týdnu. Druhým problémem je taktéž poměrně brzký výstup z období klidu. Letos totiž standardní odrůdy meruněk postupně vystupovaly z tzv. dormance od 30. prosince. K významnému poškození raně kvetoucích odrůd došlo již 15. března, kdy teploty klesly na mnohých místech pod minus tři stupně. Tento týden prognózované teploty pod bodem mrazu smutné dílo přírody jen dokončí," řekl Nečas.

Jihomoravští ovocnáři se potýkají s jarními mrazy čím dál častěji, protože vegetační sezona začíná kvůli teplejším zimám i vyšším teplotám na jaře dřív. Vpády arktického vzduchu však zůstávají, proto například podle bioklimatologů nelze očekávat, že by se při oteplování klimatu mohly na jižní Moravě pěstovat například středomořské druhy ovoce. Naopak se situace pro pěstování ovoce komplikuje.

Havlíček: EK by měla zvážit, zda je potřeba emisní norma Euro 7 pro auta

21.09.2021 16:30 Evropská komise by měla zvážit problematické aspekty a potřebnost nového emisního standardu Euro 7…

Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zpolitizovaná, jsou v ní neodborné závěry

20.09.2021 17:59 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací…

Pokuta pro Polsko je nízká, shodují se ekologové i veřejnost

20.09.2021 16:28 Sankce pro Polsko za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, jsou příliš nízké, uvedla…

Rybáři věří, že závěrečná zpráva komise k Bečvě přispěje ke změně…

19.09.2021 13:15 Rybáři věří, že závěrečná zpráva sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy přispěje ke změně…

Zemědělci postižení tornádem dostanou brzy odškodnění od státu

17.09.2021 13:31 Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které na konci letošního června postihlo tornádo,…

Rok po otravě Bečvy nebyl viník usvědčen, obžaloba bude snad do konce roku

15.09.2021 14:35 Od otravy řeky Bečvy, při níž unikl v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov do řeky kyanid,…

Do Bečvy se rok po havárii vrátily tuny ryb

15.09.2021 09:38 Tuny ryb se již podařilo navrátit rybářům do řeky Bečvy, která byla před rokem zasažena ekologickou…

Kůrovcem je mimořádně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů

14.09.2021 12:47 Kůrovcem je mimořádně silně zasažená nebo ohrožená polovina katastrů v ČR. Ministerstvo zemědělství…

Třídění odpadů se v Česku uchytilo. Loni mírně vzrostlo

06.09.2021 17:45 Každý Čech loni vytřídil k dalšímu využití v průměru 66,8 kilogramu odpadů, což bylo o 1,6…

Česko získalo status země bez výskytu ptačí chřipky

01.09.2021 16:36 Aktualizováno Česká republika získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země bez výskytu ptačí…

Související:

Právě se děje

reklama