Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie vyrábět větrné elektrárny. Otázkou nicméně zůstává, zda jsou v Česku natolik příznivé podmínky, aby se spalování uhlí mohlo v takové míře nahradit větrem.

Větrné elektrárny

"Momentálně se musíme zaměřit hlavně na restart rozvoje obnovitelných zdrojů. Pokrýt čtvrtinu spotřeby je realistický cíl,“ vysvětlil v pořadu Pro a proti na Plusu programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák

Na jeho slova reagoval náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla s tím, že Česko bude disponovat energetickým mixem založeným na bezemisním jádru a obnovitelných zdrojích. Zamýšlené zvýšení podílu větrných elektráren na celkovém objemu výroby elektřiny mu však přijde příliš optimistické.

"To by mohla změnit novela, která zavede aukce, které jsou zajímavou tržní podporou obnovitelných zdrojů. Další bariérou je složitá administrativní příprava nových projektů," oponoval ředitel, že hlavním problém spočívá také v absenci provozní podpory na nové projekty, což právě zpomaluje rozvoj větrné energetiky.

"Klíč, který zvýší podíl obnovitelných zdrojů, je akumulace energie, tedy velké bateriové systémy a pokročilé formy akumulace. Ceny baterií velmi rychle klesají, zvyšuje se jejich kapacita. Do roku 2030 se očekává, že akumulační systémy budou podstatně levnější. Postupně budou moci nabídnout velmi levnou solární energetiku a konkurenceschopné ceny na trhu," dopověděl Martin Sedlák

Náměstek uznal, že jestli existuje něco, s čím má Česko problém, pak je to byrokracie. Že jsme na tom, pokud jde například o povolování staveb, hůř než Ukrajina nebo Indie, upozorňoval už dříve Týdeník Echo24.

"Ale jako ministerstvo jsme v této oblasti poměrně aktivní. Počítáme se ztrojnásobením současné instalované kapacity 300 megawattů na 1 gigawatt v rámci větrné energetiky," hájil svůj resort.

"Jsme tedy poslední zemí Visegrádské čtyřky, která ještě tento moderní mechanismus podpory obnovitelných zdrojů nevyužívá," konstatoval ředitel smutný příměr Česka ke zbytku visegrádské skupiny.

Neděla pak zmínil zákon, který je momentálně v legislativním procesu, a který by zavedl aukční mechanismus pro palivové zdroje a u nepalivových primárně u větru. Aukce by tedy nakonec v případě schválení měly být.

"U obnovitelných zdrojů se hovoří pouze o nákladech na výstavbu a realizaci, ale nehovoří se o systémových nákladech na zálohu a regulaci sítě. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu na větrné elektrárny, přihlásilo pouze pět projektů a ještě nejsou ani vyčerpány dotační peníze. Studie tvrdí, že máme potenciál, my říkáme, že máme na to i peníze, ale prakticky nikdo je nechce, takže tady je nějaký zádrhel," nechal se slyšet Neděla

„Osobně si myslím, že pokud obnovitelné zdroje instalujeme rozumně, tedy na střechách domků pro vlastní potřebu, tak to je už ekonomicky zajímavé pro běžného občana a takový měl by být i trend, tedy instalace přímo u zdroje,“ dodal.

„Ale nezbývá nám nic jiného než budovat i velké projekty obnovitelných zdrojů, protože potřebujeme dekarbonizovat ekonomiku, abychom se dokázali zbavit uhelných elektráren,“ ukončil ředitel Svazu moderní energetiky svůj projev.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Ropákem roku se stal exministr životního prostředí Brabec

24.06.2022 13:02 Aktualizováno Titul Ropák roku 2021 udělili ekologičtí aktivisté bývalému ministrovi životního prostředí Richardu…

Zemědělci mohou do konce června žádat o mimořádné dotace

22.06.2022 12:08 Zemědělci mohou do konce června žádat o mimořádnou podporu určenou na podporu segmentů, které jsou…

Všechna orná půda, která je nyní v Česku, by se podle ekonoma měla osít

14.06.2022 15:51 Všechna orná půda, která je nyní v České republice k dispozici, by se měla osít. Řekl to dnes…

Cigaretový nedopalek se rozkládá až 15 let

09.06.2022 16:17 Cigaretový nedopalek se rozkládá až 15 let a patří do koše na směsný odpad. Podle průzkumu ale…

MŽP odloží zahájení procesu vyhlášení NP Křivoklátsko, usilovali o to…

06.06.2022 19:03 Aktualizováno Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dnes na twitteru oznámila, že odloží…

V Česku se nemění nakládání s odpady, miliardové evropské dotace nepomohly

06.06.2022 08:47 Ani miliardové evropské dotace nezměnily v Česku způsob nakládání s komunálními odpady.…

Česko je oficiálně bez ptačí chřipky

03.06.2022 14:44 Česko je oficiálně zemí bez výskytu ptačí chřipky, oznámila Světová organizace pro zdraví zvířat …

Související:

Právě se děje

reklama