Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie vyrábět větrné elektrárny. Otázkou nicméně zůstává, zda jsou v Česku natolik příznivé podmínky, aby se spalování uhlí mohlo v takové míře nahradit větrem.

"Momentálně se musíme zaměřit hlavně na restart rozvoje obnovitelných zdrojů. Pokrýt čtvrtinu spotřeby je realistický cíl,“ vysvětlil v pořadu Pro a proti na Plusu programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák

Na jeho slova reagoval náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla s tím, že Česko bude disponovat energetickým mixem založeným na bezemisním jádru a obnovitelných zdrojích. Zamýšlené zvýšení podílu větrných elektráren na celkovém objemu výroby elektřiny mu však přijde příliš optimistické.

"To by mohla změnit novela, která zavede aukce, které jsou zajímavou tržní podporou obnovitelných zdrojů. Další bariérou je složitá administrativní příprava nových projektů," oponoval ředitel, že hlavním problém spočívá také v absenci provozní podpory na nové projekty, což právě zpomaluje rozvoj větrné energetiky.

"Klíč, který zvýší podíl obnovitelných zdrojů, je akumulace energie, tedy velké bateriové systémy a pokročilé formy akumulace. Ceny baterií velmi rychle klesají, zvyšuje se jejich kapacita. Do roku 2030 se očekává, že akumulační systémy budou podstatně levnější. Postupně budou moci nabídnout velmi levnou solární energetiku a konkurenceschopné ceny na trhu," dopověděl Martin Sedlák

Náměstek uznal, že jestli existuje něco, s čím má Česko problém, pak je to byrokracie. Že jsme na tom, pokud jde například o povolování staveb, hůř než Ukrajina nebo Indie, upozorňoval už dříve Týdeník Echo24.

"Ale jako ministerstvo jsme v této oblasti poměrně aktivní. Počítáme se ztrojnásobením současné instalované kapacity 300 megawattů na 1 gigawatt v rámci větrné energetiky," hájil svůj resort.

"Jsme tedy poslední zemí Visegrádské čtyřky, která ještě tento moderní mechanismus podpory obnovitelných zdrojů nevyužívá," konstatoval ředitel smutný příměr Česka ke zbytku visegrádské skupiny.

Neděla pak zmínil zákon, který je momentálně v legislativním procesu, a který by zavedl aukční mechanismus pro palivové zdroje a u nepalivových primárně u větru. Aukce by tedy nakonec v případě schválení měly být.

"U obnovitelných zdrojů se hovoří pouze o nákladech na výstavbu a realizaci, ale nehovoří se o systémových nákladech na zálohu a regulaci sítě. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu na větrné elektrárny, přihlásilo pouze pět projektů a ještě nejsou ani vyčerpány dotační peníze. Studie tvrdí, že máme potenciál, my říkáme, že máme na to i peníze, ale prakticky nikdo je nechce, takže tady je nějaký zádrhel," nechal se slyšet Neděla

„Osobně si myslím, že pokud obnovitelné zdroje instalujeme rozumně, tedy na střechách domků pro vlastní potřebu, tak to je už ekonomicky zajímavé pro běžného občana a takový měl by být i trend, tedy instalace přímo u zdroje,“ dodal.

„Ale nezbývá nám nic jiného než budovat i velké projekty obnovitelných zdrojů, protože potřebujeme dekarbonizovat ekonomiku, abychom se dokázali zbavit uhelných elektráren,“ ukončil ředitel Svazu moderní energetiky svůj projev.

Související

Ilustrační foto

Větrné elektrárny v Česku pokryjí pouze jedno procento spotřebované elektřiny

Větrné elektrárny loni v Česku pokryly jedno procento spotřebované elektřiny. Jejich podíl navíc v posledních letech stagnuje. Česká republika tak výrazně zaostává za evropských průměrem, na celém kontinentu větrné elektrárny pokrývají 17 procent spotřeby a svůj podíl dál zvyšují. Vyplývá to z dat evropské větrné asociace Wind Europe. Podle zástupců oboru je problémem délka přípravy staveb.
Ilustrační fotografie.

Stavba větrných elektráren se má zjednodušit, naznačil Jurečka

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje zjednodušení povolování výstavby větrných elektráren. V územích bez zvláštní ochrany krajiny by měl být proces jednodušší. Na konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr životního prostředí a práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Více souvisejících

větrné elektrárny Energetika Elektřina

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy