ERÚ chce zvýšení regulované složky elektřiny pro domácnosti o 71 procent. Čechů se prý moc nedotkne

Návrh na růst regulované složky energií pro příští rok pravděpodobně zůstane téměř nezměněn, ačkoli jsou možné nepatrné úpravy. Podle předsedy Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislava Trávníčka by se ceny elektřiny pro většinu domácností mohly zvýšit nejvýše o několik procent. 

Pro domácnosti ERÚ navrhuje meziroční zvýšení regulované složky elektřiny o 71 procent a plynu asi o 39 procent, přičemž pro velké odběratele by mělo zvýšení být ještě výraznější, uvedl pro Český rozhlas.

Tento návrh však narazil na odpor podnikatelských organizací a opozice tvrdí, že je to selhání vlády. Premiér Petr Fiala uvedl, že konečné ceny energií v příštím roce se oproti letošku zvýší nejvýše o několik procent. Definitivní podoba regulované složky energie bude známá koncem listopadu.

Trávníček opakoval, že hlavním důvodem vysokého nárůstu jsou přesuny části nákladů na odběratele, které letos stát dotuje kvůli energetické krizi. Týká se to zejména plateb za obnovitelné zdroje energie (POZE) a systémové služby, jako je zajištění spolehlivého provozu přenosové sítě a jejího rozvoje. Podle šéfa ERÚ také ovlivňuje situace růst nákladů a celková ekonomická situace v zemi.

ERÚ podle Trávníčka využívá veškeré dostupné možnosti při stanovování regulovaných cen energie s cílem minimalizovat dopady na odběratele. Avšak má určité limity, ve kterých se může pohybovat. Podle něj ERÚ při sestavování návrhu našel úspory ve výši deseti miliard korun, a bez těchto úspor by zvýšení bylo ještě vyšší.

Předseda Rady ERÚ však tvrdí, že pro další výrazné snížení růstu regulované složky energií už není příliš prostoru. "V konečné verzi by mohly být jen nepatrné úspory a spíše by šlo o přerozdělení zvýšených nákladů do budoucna. Kromě toho by tato možnost byla omezená. Nemám právní základ, jak více ustoupit," uvedl Trávníček.

Související

Jaderná elektrárna Temelín Komentář

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

Více souvisejících

Elektřina Energetický regulační úřad

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy