NKÚ: Ministerstvo obrany nedostatečně zajistilo obměnu a modernizaci vybavení chemického vojska

Ministerstvo obrany (MO) v letech 2018 až 2022 nedostatečně zajistilo obměnu a modernizaci vybavení chemického vojska Armády ČR (AČR), vyplývá z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). 

Například nebyly zakoupeny chemické rozstřikovací automobily, dekontaminační prostředky, vozidla pro odběr nebezpečných látek ani protichemické izolační oděvy. Kontroloři konstatovali, že tímto způsobem není chemické vojsko schopno plně podporovat činnost bojových jednotek AČR. Navíc MO nedokázalo plně splnit některé cíle v rámci budování schopností sil NATO, ačkoli se k jejich naplnění zavázalo.

NKÚ zjistil, že z 12 plánovaných akcí uskutečnilo ministerstvo pouze tři, přičemž jednu z nich jen částečně. Překvapivě nedostatek finančních prostředků nebyl důvodem, neboť investice do resortu obrany se v daném období zvýšily o více než 226 procent a na tyto akce bylo schváleno 6,8 miliardy Kč ze státního rozpočtu.

NKÚ rovněž upozornil na závažné zpoždění v oblasti obnovy protichemických izolačních oděvů, která měla být zahájena již v roce 2016, ale nakupování bylo plánováno až do konce roku 2025. Tento nedostatek je zvláště závažný, neboť správné vybavení protichemickými oděvy je nezbytné pro certifikaci jednotek AČR vyčleňovaných do pohotovostních sborů NATO. Další zpoždění postihlo i nákup nových chemických rozstřikovacích automobilů, jejichž pořízení bylo odloženo na roky 2028 až 2030, místo původně plánovaných let 2022 až 2023.

V rámci jedné ze tří uskutečněných akcí, tedy pořízení lehkých obrněných vozidel radiačního, chemického a biologického průzkumu, NKÚ identifikoval závažné nedostatky. Původně plánovaných 14 vozidel bylo nakonec zakoupeno 40 párů, což znamenalo nárůst nákladů o 522 procent na 5,4 miliardy Kč. MO nevysvětlilo důvody tohoto rozhodnutí, pouze uvedlo, že skutečná potřeba byla vyšší. NKÚ však poukázal na nestabilní rozpočtové plánování jako na zásadní příčinu této situace.

Kontroloři také upozornili na nedostatečný stav dokončení Centra biologické ochrany (CBO) v Těchoníně, které nenaplňuje dvě ze svých devíti statutárních funkcí ani po 22 letech od zahájení výstavby. MO zdůvodnilo zpoždění výstavby výrazným zvýšením nákladů. CBO není určeno pro běžný provoz, ale pro případ závažné krize, ačkoli se v něm pravidelně trénuje lékařský a zdravotnický personál a provádějí se zde výzkumy. Areál slouží i jako preventivní karanténa pro vojáky návraty z misí v zahraničí.

Související

Ministerstvo obrany

NKÚ: Česko není připraveno na krize a mimořádné události, obrana neumí účinně využívat peníze

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.

Více souvisejících

ministerstvo obrany Jana Černochová

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy