Pavel vysvětlil své uvažování nad důchodovou novelou. Lidem i vládě dal čas

Petr Pavel se ve středu opět vrátil k podpisu důchodové novely, která upravuje valorizace a zpřísňuje podmínky pro předčasné důchody. Prezident tvrdí, že chtěl dát lidem další čas na rozmyšlenou a vládě na vysvětlování. Zdůraznil také, že své výhrady sdělil ministrovi práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) a premiérovi Petru Fialovi (ODS). 

Pavel znovu zmínil, že novelu s výhradami podepsal v pátek 1. září. "Pokud bych zákon podepsal 30. 8., platil by už od 1. 9. Lidé by se tak ocitli v situaci, kdy by se ze dne na den změnila lhůta pro odchod do předčasného důchodu. Neměli by žádnou možnost, jak na novou situaci zareagovat a ověřit si fakta. To mi nepřišlo správné," napsal na sociální síti X. 

Zářijovým podpisem dosáhl prezident posunutí účinnosti zákona o měsíc. Lidé zvažující odchod do předčasné penze tak podle něj mají čas na rozmyšlenou a vláda šanci, aby občanům vysvětlila všechny výhody a nevýhody v rámci této úvahy. 

Hlava státu zdůraznila, že výhrady sdělila ministrovi práce a sociálních věcí Jurečkovi i premiéru Fialovi. "Protože předloha jako celek jde podle mého názoru spíše správným směrem, rozhodl jsem se nakonec pro podpis zákona, ale až k 1. září," dodal Pavel.

Prezident už v pondělí popřel, že by otálel s podpisem důchodové novely. Vláda podle něj měla přijmout harmonogram, který by umožňoval včasné schválení zákona s využitím všech lhůt na posouzení. Hlava státu zmínila, že novelu dostala týden před eventuálním podpisem, a zdůraznila, že na posouzení každého zákona má 15 dní.

"Já jsem ji podepsal ještě před polovinou tohoto termínu. Pokud mi někdo chce vyčítat, že jsem váhal, pak by se měl podívat na celý ten harmonogram a uvědomit si, že novela v Senátu ležela třeba měsíc, u mě necelý týden," řekl podle ČT24.

Ministerstvo práce a sociálních věcí už v sobotu reagovalo na některé Pavlovy výtky. "MPSV si velmi váží skutečnosti, že prezident republiky zákon podepsal a stejně jako vláda podporuje úsilí snížit budoucí deficit mezi příjmy z pojistného a výdaji na důchody," zdůraznil úřad. 

Související

Více souvisejících

Petr Pavel důchody Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy