Pekarová Adamová se vyjádřila ke kauze s uprchlíky z Harrachova. Čeká je stěhování?

Za bouři ve sklenici vody označila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kauzu kolem ubytování ukrajinských uprchlíků v provozně-účelovém zařízení Poslanecké sněmovny v Harrachově. Podle vyjádření zástupců dolní parlamentní komory není vystěhování běženců na pořadu dne.

"Chápu snahu o senzaci, ale přesun uprchlíků z Harrachova do jiného kraje nikdo nechce. Sněmovní středisko zůstává k dispozici, a dokud všichni nebudou mít zajištěné odpovídající ubytování poblíž, nic se na tom měnit nebude," napsala Pekarová Adamová na twitteru. Odkázala také na rozsáhlejší vyjádření Poslanecké sněmovny (PS) na webu.

Kancelář PS v něm připomíná, že obě její provozně-účelová zařízení jsou od března k dispozici pro ubytování uprchlíků. Na pomoc již mělo být vynaloženo téměř osm milionů korun. 

"Kapacita provozně-účelového zařízení v Harrachově je ukrajinskými uprchlíky v posledních týdnech využívána na přibližně 42 procent, tedy ani ne z poloviny, a víme, že podobná státní zařízení poskytující humanitární pomoc jsou na tom obdobně. Za racionální řešení, i s ohledem na ekonomickou situaci, považujeme tyto ubytovací možnosti spojit," konstatovali zástupci dolní parlamentní komory s tím, že nějaká jednání už měla proběhnout.

Sněmovna tvrdí, že k uvolnění zařízení v Harrachově pro jeho původní účely by podle dohody s ministerstvem vnitra došlo až po zajištění odpovídajícího ubytování v rámci regionu. "Jelikož příslib ministerstva vnitra, že bude pro ukrajinské uprchlíky zajištěno odpovídající náhradní ubytování v rámci regionu, nebyl prozatím naplněn, pracují zaměstnanci Kanceláře Poslanecké sněmovny na zajištění náhradního ubytování vlastními silami," poznamenala kancelář.

Aktuálně tedy platí, že provozně-účelové zařízení v Harrachově zůstává vyčleněno pro humanitární účely. "Nadále rovněž poskytujeme druhé sněmovní středisko v Lipnici nad Sázavou, které je v současné době obsazeno pouze ze tří čtvrtin," dodala Poslanecká sněmovna.

Související

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová Poslanecká sněmovna uprchlíci Liberecký kraj

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 9 hodinami

Biden se z covidu stále nevyléčil. Lékař prozradil podrobnosti o jeho stavu

Prezident USA Joe Biden má stále mírné příznaky COVID-19, ale pokračuje v práci. Ve čtvrtek to uvedl jeho osobní lékař, jak informoval Bílý dům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy