Slavný Západ? Skutečnost je úplně jiná, varuje europoslanec

Praha - Lídr Svobodných a europoslanec Petr Mach projel půlku Evropy a Severní Ameriku už jako teenager. Nyní se domnívá, že Česká republika je na tom z celého Západu nejlépe.

"Západní civilizace, kterou pojí podobná kultura, láska ke svobodě, víra v rodinu a s ní spojený respekt mužů k ženám, touha vydělávat si peníze prací a usilovat o vlastní štěstí," zamýšlí se europoslanec, který následně rozebírá jednotli velké západní země.

"Vydáte-li se západně z České republiky, jste v Německu a pak hned ve Francii. Na Německo nás často odkazují naši politici a intelektuálové a dávají nám za příklad pověstný ordnung – německý pořádek – a jak Němci „pracují na zbytek Evropy." Jenže oni si osobují právo za své peníze diktovat své představy zbytku Evropy! Všimli jste si, kolik nařízení z Evropské unie je právě z německých hlav? Skoro jako by si mysleli, že mohou své způsoby nadiktovat ostatním a pak se nám všem bude žít líp. Jenže takhle to nefunguje, protože bohatství nelze nařídit a my jsme jiní než Němci, což je v pořádku," hodnotí na svém blogu Mach.

Francie je podle něj zahleděná do sebe. "Při vymýšlení všech těch regulací typu dotování jízdy na kole do práce nějak pozapomněli řešit mnohem závažnější věci. A tak tam dnes v mnoha čtvrtích bují kriminalita a z obav z teroru místo usměvavých strážníků potkáváte na ulici těžkooděnce se samopalem v ruce. Něco udělali Francouzi špatně..." zamyslel se.

Skandinávie je dnes prý známá něčím jiným než svým bohatstvím. "Západní hodnoty prosazovala tak usilovně, až pojem lidských práv otočila vzhůru nohama. Proto dnes slýcháme ze Skandinávie o bláznivých kvótách na ženy v parlamentu a firmách a o nejednom případu dětí odebraných státem bezúhonným rodičům. Stát a s ním většina obyvatel si tam myslí, že má právo rozhodovat o dětech druhých. Že oni jsou bohatší a chytřejší, a tak se u nich děti neomalených chudáků budou mít líp. To je ale lež, protože stát nenahradí nejupřímnější vztah matky a otce k jejich dítěti!" dodal Mach.

"Ve středomoří pěstují skvělé olivy, ale sklízejí ekonomickou ostudu. V evropských dotacích viděli levné peníze a pečené holuby do huby a v euru viděli ochranu před vlastním špatným hospodařením. Přestali pracovat. Proč taky. Zapomněli, že nic není zadarmo. Proto dnes na sebe nechávají řvát Němce, kteří jim nadávají do lenochů. A já mám strach, že se tam začíná hromadit pocit křivdy, který může vybuchnout," pokračuje.

Nakonec skončil u USA. "Moc jsme se do USA se ženou těšili, však milujeme svobodu a USA jsou přece země svobody. Tady máte čtyři mé pohledy na USA. Idealistický pohled: Kde si můžete volně koupit zbraň, tam je ta pravá svoboda. Znamená to, že se vláda nebojí, že by se proti ní občané postavili a vláda se tak neodchyluje od vůle lidí. Lidé jsou odhodláni bránit svůj život a majetek proti násilníkům se zbraní v ruce. Optimistický pohled: Obří mrakodrapy budí respekt k americkému podnikatelskému duchu. Pesimistický pohled: Když navštívíte Los Angeles večer, tak se nedivte tomu, když uvidíte rvačky gangů a budete se bát vystoupit z auta. Realistický pohled: Amerika má to nejlepší za sebou. Vše je tu jak z 80. let," podotkl.

U nás to je prý naštěstí jiné. "V České republice oprávněně nadáváme na vysoké daně, regulace všeho možného, ale... Můžete u nás vyučovat či rodit děti doma, když chcete. Máme lesní školky, nemusíme regulovat každé sousto, které dítě dostane do úst. Podnikatelé stále ještě můžou provozovat hospody a bary pro kuřáky. Sice nám zakázali žárovky, ale my si dál vesele kupujeme žárovky převlečené za „tepelné koule." Máme různé předpisy, ale všichni jezdíme po dálnici stopadesátkou, když spěcháme a stav silnice to dovolí. Jedna věc jsou předpisy, ale zlatý selský rozum Čechů si nakonec najde cestu," uzavřel Mach.

Související

Více souvisejících

Petr Mach

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 30 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy