Praha - Takzvaná Vyšehradská deklarace pro jednání o případné vládní spolupráci ODS s ostatními stranami po říjnových volbách podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy dává dost prostoru pro dohodu. V předvolebním rozhovoru pro ČTK odmítl, že by šlo o body, na které nikdo z ostatních stran nepřistoupí.
"Která politická strana by nechtěla aspoň nějaké snížení daní v takovémto růstu, proč bychom se nemohli bavit o EET, když vidíme co to dělá s drobnými podnikateli zvlášť v menších obcích. Proč bychom se nemohli domluvit na výjimce z automatického přijetí eura," vypočítával Fiala.
"Třeba s potěšením sleduji, když všichni mluví o tom, že mají růst mzdy, to je téma, které jsme přinesli my, máme na to jiný recept než třeba sociální demokraté, chceme zvýšit mzdy plošně snížením daní a ne jak ČSSD, že si budeme vybírat sociální skupiny a tam budeme zvyšovat mzdy. Ale už tu třeba máme téma, že se mají zvednout mzdy, téma snížení daní má kde kdo, pojďme se bavit o tom, jak to provedeme, já myslím, že tady je spousta věcí, na kterých se dá domluvit," uvedl.
Přednost deklarace vidí v tom, že na rozdíl od jiných stran u ODS všichni vědí, co chce a co bude prosazovat a z čeho neustoupí. "Podíváme se po volbách jak dopadly výsledky a s kým to můžeme dát dohromady," uvedl Fiala.
Strany současné vládní koalice, a to nejen ANO, ale i ČSSD a KDU-ČSL ale viní z toho, že nevyužily ekonomický růst. Kritizuje například malé investice do armády, pomalou výstavbu dálnic. Zmínil, že jako obyvatel Brna jezdí několikrát týdně po rozkopané D1.
Česko se musí podle Fialy aktivně podílet na reformě Evropské unie a hlavní politické strany by se předtím měly dohodnout na společném zájmu, který budou při reformě prosazovat. V EU panuje obecná shoda na tom, že je reforma potřebná. "Teď jde o to, jak ta reforma bude vypadat. Já chci, aby Česká republika byla u té reformy, abychom byli aktivní. Aby se to nerozhodovalo v Berlíně nebo v Paříži a my si počkali, k čemu dospějí. Já chci, abychom do toho vstoupili jako jiné země se svými představami, se svými zájmy," řekl předseda ODS.
Česko podle něj bude muset v EU hledat podporu pro své požadavky, k tomu bude nutné jasně stanovit národní zájmy. Fiala proto po volbách vyzve hlavní strany, aby našly shodu na základních věcech, o které bude Česko v unii usilovat. "Když nejsme doma jednotní v těchhle věcech, tak nemůžeme být navenek silní. Jiné státy tuhle národní shodu mají, proto jsou úspěšné," řekl.
"My neodmítáme a priori euro. My chceme, aby lidé mohli sami rozhodnout, aby Česká republika sama rozhodla, kdy a zda euro přijme," řekl.
Podle něj vypadá eurozóna nyní jinak, než když Česko v roce 2004 do EU vstoupilo a zavázalo se společnou měnu přijmout. "Já sám nepovažuji přijetí eura v současné době za výhodné z několika důvodů. Ten hlavní je, že kdybychom vstoupili do eurozóny, tak se musíme podílet na řešení rozpočtové nekázně některých členských států, což je jednoznačně ekonomicky nevýhodné," řekl Fiala.
Podotkl také, že ODS je pro členství Česka v EU a k euru se staví pragmaticky. "To znamená, bude-li euro funkční, ukáže-li se, že ten projekt je opraven, že nám může přinést výhody, bavme se o tom. Ale tak, že o tom rozhodnou lidé. Ne, že tady nějaká vláda udělá nezvratné kroky, a pak už si nebudeme moct vůbec zvolit," řekl.
Související
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
Petr Fiala (ODS) , ODS , volby 2017
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák