Habaďůra, Zemanův marasmus. Politici kritizují další námluvy ANO s ČSSD

Praha - Vládní krize v Česku pokračuje a reakce na čtvrteční rozhodnutí výboru ANO obnovit koaliční rozhovory s ČSSD jsou dosti ostré. Například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek považuje za hlavního viníka toho, že v Česku není stále vláda s důvěrou, prezidenta Miloše Zemana.

"Jsem přesvědčen, že je to mediální habaďůra, neboť již 21. února pro své noviny premiér v demisi Babiš řekl: 'Premiérem budu a ČSSD nic nenabídnu'," připomněl šéf Pirátů Ivan Bartoš rozhovor v Mladé frontě Dnes. ANO podle něj pouze dělá, že jedná. "Každopádně Andrej Babiš dále selhává v jednání a to štěpí nejen klub ANO, kde se řada poslanců štítí byť jen zvažované spolupráce s agresivní SPD," uvedl.

K "nahnědlé" spolupráci se podle Bartoše staví kriticky i liberální evropští politici. "Což Andreji Babišovi vadí patrně ještě více než rizika ztráty lidí v ANO, které umí obratem nahrazovat, či masivní demonstrace v českých městech," uvedl Bartoš.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš novinářům při příchodu do Sněmovny řekl, že rozhodnutí výboru ANO vnímá jako logické. "Andrej Babiš si uvědomil, že spojení s SPD může být zátěží, dokonce i v komunálních volbách, třeba tady v Praze by SPD zřejmě táhla ANO poněkud dolů. S vědomím tohoto hledá jiné varianty," uvedl. Na přístupu KSČM se podle něj nic nemění. Je připravena tolerovat vládu, přičemž varianta ANO s ČSSD jim "vcelku nevadí".

Podle Kalouska se budou sociální demokraté rozhodovat, zda krýt spolupráci hnutí ANO s komunisty a SPD. Poznamenal, že jakmile vláda ve Sněmovně důvěru získá, nebude možné ji odvolat. "Budou pravděpodobně vyjednávat o podmínkách, které budou lepší než dřívější dohoda," uvedl. Největší odpovědnost za to, že ani pět měsíců po volbách nemá Česko vládu s důvěrou, nese podle Kalouska prezident Zeman. "Normální prezident by něco takového netoleroval. Za ten současný marasmus, nese bezpochyby největší odpovědnost," uvedl.

"To, že se ANO rozhodlo pro ČSSD, mě neuvěřitelně nemile překvapilo. Překvapen musí být i pan prezident. Nebudu mluvit za něj, ale včera (ve čtvrtek) jsem s ním seděl téměř dvě hodiny a je to určitě novinka, kterou podle mě také netušil," prohlásil šéf SPD Tomio Okamura.

Možnou spolupráci ANO s ČSSD nepovažuje za dobré řešení pro Česko. "Pro ČR je lepší, aby se na vládě podílely strany se silnějším mandátem," řekl. Okamura ČSSD ostře kritizuje a tvrdí, že nedrží slovo a není schopna garantovat hlasy všech svých poslanců.

Plnou odpovědnost za tvorbu vlády má však Babiš, uvedl Okamura. "Za tím (rozhodnutím jednat s ČSSD místo SPD) vidím také to, což je zajisté legitimní, že se Andrej Babiš snaží, aby měl co nejslabšího partnera. U ČSSD vidíme, že jsou servilní, nikdy nesplnili, co slíbili. Z hlediska vítěze voleb to může být výhodnější - čím servilnější a slabší partner, tím má jako vítěz voleb větší pole působnosti," konstatoval předseda SPD.

V postupu ANO při jednání o vládě se podle šéfa ODS Petra Fialy už nikdo nevyzná. "V tom vyjednávání je naprostý chaos a stále nám chybí nějaké časové termíny, nějaké ohraničení toho, kdy to k něčemu dovedou. Pokud se ANO vrací k ČSSD, tak tam zůstává otázka, kdo tu vládu bude podporovat. A pokud to budou komunisté, tak to podle mě žádné rozumné řešení není," řekl.

"Ani bych nevylučoval, že to je zase nějaký trik, jak na chvíli uchlácholit veřejnost. Že to vlastně celé směřuje k jednobarevné vládě ANO s podporou SPD a KSČM," řekl Fiala. 

Podle něj jsou přitom i jiné možnosti na sestavení vlády. "Logickým krokem by bylo, když Andrej Babiš nedokázal nebo nechtěl sestavit vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny na první pokus, aby druhý pokus měl někdo jiný," řekl. Dodal, že vzhledem k výsledkům voleb by druhý pokus měl připadnout jinému zástupci hnutí ANO. "Myslím, že tohle by byla cesta, která by odblokovala situaci, která tu je," doplnil. Připomněl, že ochotu vstoupit do vlády s ANO bez trestně stíhaného Babiše daly najevo ČSSD i KDU-ČSL.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek novinářům řekl, že příští týden bude na předsedou ČSSD Jana Hamáčka apelovat s tím, že vláda, která by byla závislá na hlasech komunistů a ve kterou by vedl trestně stíhaný premiér, je špatným řešením. "Oslovil jsme Hamáčka, sejdu se s ním příští týden ještě před tím, než budou mít předsednictvo. Budu s ním chtít prokonzultovat, zda je to skutečně řešení akceptovatelé pro Českou republiku do budoucnosti," uvedl. Sociální demokraté by podle něj neměli jít za tuto hranu. Na sociálních sítích poznamenal, že pokud nebude vláda s důvěrou postavena do konce června, bude to důvod pro ústavní žalobu. "Ústava totiž nepočítá s tím, že tu dlouhodobě bude vládnout vláda bez důvěry," konstatoval.

Související

Zdeněk Hřib

Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib

Novým předsedou Pirátů se v sobotu stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. V čele bývalé vládní strany, která nedávno kabinet Petra Fialy (ODS) opustila, střídá Ivana Bartoše. Toho Fiala na konci září odvolal z vlády kvůli problémům s digitalizací stavebního řízní. Hřib porazil ve druhém kole někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta. 
Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Více souvisejících

Ivan Bartoš (Piráti) Miroslav Kalousek Jiří Dolejš Andrej Babiš ČSSD Vláda ČR Miloš Zeman Poslanecká sněmovna Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy