Sobotka krutě o Schwarzenbergovi: Řekl jen to, co si většina v duchu myslí

Praha – Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka minulý týden okomentoval video, kde pákistánskému politikovi vypadly umělé zuby při televizní diskuzi. Sobotka udělal „vtípek“ a k videu na svém facebookovém profilu napsal: „myslím, že něco podobného nás možná čeká i v našich prezidentských televizních debatách.“ A aby toho nebylo málo, ještě dodal: „prostě jsem si představil tu partičku mocichtivých sedmdesátníků deroucích se na hrad.“ Jak jeho výroky hodnotí občané? Na to se jich dnes zeptala na sociální síti Česká televize.

Dle komentářů jeho kontroverzní výrok dělí občany na dvě skupiny.

První z nich vyjadřuje pohoršení nad takovým názorem s tím, že zvlášť politik si nesmí nic takového dovolit. Sobotka sice tvrdí, že kritice jeho slov nemají smysl o humor, ale lidé se vyjadřovali trochu jinak. „Smysl pro humor je jedna věc a druhá věc je mít smysl pro inteligentní humor,“ uvádí divačka a řada lidí s ní souhlasí, když označují Sobotkův vtípek za „hodný dvanáctiletého výrostka.“ A ke vtipnému Sobotkovi dodávají: „Sobotka postrádá smysl o humor, takže je vcelku zvláštní, že se právě tento vždy akurátní pán něčím takovým ohání“

Sobotka by si podle lidí měl uvědomit, že ani on nebude věčně mladý: „s věkem je boj každého předem prohraný.“

Dle mnohých Sobotka svým výrokem zavařil sociální demokracii: „důchodci jsou nezanedbatelnou voličskou základnou ČSSD, na to asi zapomněl.“  „Hlavně, že páni socialisté zahajovali prezidentskou kampaň populisticky v Masarykových Lánech, přičemž Masaryk byl prezidentem do svých 85 let,“ uvádí jiný komentář.

Druhá supina se přesvědčena o tom, že Sobotka pouze řekl, co si v duchu myslí většina. A přestože jeho výrok nebyl přímo adresovaný Schwarzebergovi, lidé smýšlející podobně jako Sobotka se vyjadřovali především k angažovanosti současného ministra zahraničí. „Opravdu by tam neměli sedět důchodci nebo lidé, kteří většinu času prospí a není jim ani rozumět,“ uvádí jeden z diváků.

„Spícího knížete jako prezidenta skutečně nepotřebuji.“ Takový názor je možné v diskuzi číst mnohokrát, ale přichází i argumenty, jež připomínají přednosti, které kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg má: „a díky tomu, že tak drmolí, máme velice dobré diplomatické vztahy.“ Objevil se i člověk, který omlouvá Schwarzenbergovo pospávání: „když mluví lidi, jako je pan Sobotka nebo Zaorálek, tak musíte uznat, že je lepší dát si dvacet.“ K názorům „když už máme někoho, koho ostatní respektují, tak si ho ani vážit neumíme“.

Ale Sobotkův vtípek se obrací proti jemu samotnému i v jiném ohledu. „Od člověka, kterému se všeobecně říká „ozubená pleš“ to sedí,“ uvádí jeden z komentátorů a jiný dodává: : „někomu vypadají vlasy, někomu zuby.“

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 2 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 4 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy