Vláda Jana Fischera přijala protikorupční balíček

Praha - Vláda Jana Fischera přijala protikorupční balíček. Po pondělním zasedání vlády o tom informoval ministr vnitra Martin Pecina.

"Korupce je jeden z nejvážnějších problémů v české společnosti, který stojí v pozadí v podstatě veškerého organizovaného zločinu. Jde také o jeden ze zásadních důvodů trvale deficitního hospodaření státu v uplynulých letech," poukázal Pecina s tím, že korupce způsobuje také špatnou alokaci veřejných prostředků na úrovni státní, krajské i obecní.

Pecina vysvětlil, že opatření byla volena tak, aby měla reálnou šanci, že budou schválena vládou i parlamentem. Jedná se podle ministra o opatření, která Česko používalo již dříve a ukázala se jako efektivní, nebo o opatření, která využívají jiné země EU. Hlavní novinkou je přitom zavedení institutu protikorupčního agenta a korunního svědka.

"Korunní svědek je institut, který je v zahraničí mimořádně účinný," uvedl Pecina s odkazem na desítky let efektivní praxe v USA, ale také na zkušenosti z Itálie, Slovenska, Německa nebo Polska. "Jde o rozbití zločineckých struktur. Jde o to, aby měly strach samy ze sebe," poukázal na to, že korunní svědek si může vysloužit beztrestnost, pokud napomůže rozbití kriminálního gangu. Zároveň však musí splnit i další přísné podmínky, jako jsou nahrazení škody ze spáchané trestné činnosti a nepokračování v trestné činnosti.

Další základní opatření spočívá v zavedení institutu protikorupčního agenta, což umožní policii aktivně se zapojit do rozklíčování kriminální sítě. "Obzvlášť důležité je, že obě tato opatření mají významný preventivní účinek," řekl a poukázal na to, že i kdyby nakonec žádný agent ve skutečnosti nebyl nasazen, může postačit obava z toho, že ten, kdo nabízí úplatek, je nastrčen státními orgány.

Třetí zásadní legislativní opatření se týká nastavení zákonných podmínek pro použití odposlechů. Pecina prosadil, aby se odposlechy mohly nasazovat nadále pro trestné činy s horní sazbou osmi let. Podle trestní novely, která začala platit od 1. ledna, se totiž mohou odposlechy užívat až u činů, kde je horní sazba minimálně deset let. To by podle Peciny výrazně omezilo možnosti policie v boji proti korupci a zločinu obecně.

Pecina navrhuje zahrnout do již existujícího institutu spolupracujícího obviněného nově princip proporcionality. To znamená, že státní zástupce by jako spolupracujícího obviněného označil pouze takového pachatele, který se doznal k trestnému činu. Ten nesmí být závažnější než zločin, k jehož objasnění se zavázal přispět.

"Korupci a finanční kriminalitu považuji za velmi nebezpečnou nemoc naší současné společnosti. Stojí v pozadí prakticky veškerého organizovaného zločinu a závažné hospodářské kriminality a podporuje neefektivní nakládání či přímo rozkrádání veřejných prostředků. Jsem proto velmi rád, že dnes soubor těchto opatření úspěšně projednala vláda a že jsme ho mohli dále poslat do legislativního procesu Poslanecké sněmovny," uzavřel Pecina.

Komplex protikorupčních opatření neboli protikorupční balíček připravilo ministerstvo vnitra. Jedná se o soubor novelizací tří zákonů, tedy trestního řádu, trestního zákoníku a daňového řádu, který by měl významně napomoci státním orgánům v boji proti korupci.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer Vláda ČR Korupce

Aktuálně se děje

včera

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

včera

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

včera

včera

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

včera

včera

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

včera

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

včera

včera

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

včera

Aktualizováno včera

včera

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy