Odhaleno! Zeman i Schwarzenberg měli smutné dětství?

Praha - Oba prezidentští kandidáti měli problematické dětství. Známe podrobnosti!

Není nic důležitějšího než dětství - jak vám prozradí každý psycholog, právě dětství člověka formuje nejvíce. Jaké bylo - v případě obou prezidentských kandidátů? Odpověď zní: velmi problematické! Například Miloš Zeman vlastního otce viděl jen jednou. Zní to neuvěřitelně, nicméně Zeman to sám přiznal v knize Jak jsem se mýlil v politice.

Matka se rozvedla, když byly Milošovi dva roky, a když mu bylo třináct, otec zemřel. Zeman si na něho vůbec nepamatuje a má pocit, že se s ním nikdy nesetkal, jen snad jednou u soudu. Vyrůstal tedy jako jedináček v neúplné rodině, vychovávali ho maminka a babička. Ovšem podezření, že by se z něho stal mamánek, se brání. Také nepřipouští, že by snad v dětství "třel bídu s nouzí." Žili prý skromně - nikoli nuzně.A když se pak Miloš Zeman stal sám otcem, i jemu se situace vymkla z rukou. S manželkou Blankou se rozvedl a syna léta nevídal, tvrdil, že exmanželka používá chlapce jako zbraň a nástroj k vydírání. Sblížili se až poté, co syn David dospěl. David pracuje jako lékař v Ostravě a je mu jedenačtyřicet let.Z druhého manželství má Miloš Zeman devatenáctiletou dceru Kateřinu, jejich vztah je podle všeho láskyplný a bezproblémový. Kateřina k otci vzhlíží a doprovází ho na důležité akce, čímž supluje matku Ivanu, která manžela doprovází naprosto výjimečně.Karel Schwarzenberg se narodil osudového roku 1937 v Praze. Válka byla na spadnutí. Je synem heraldika Karla VI. knížete ze Schwarzenbergu, a jeho manželky Antonie, rozené princezny z Fürstenbergu. Už datum narození předurčilo Karla k tomu, že dětství bude složité. Jako dítě pobýval na zámcích Orlík a Čimelice. O část majetku přišla rodina už před válkou v důsledku pozemkové reformy, během války zachovávali Schwarzenbergové odmítavý postoj k nacistům, a tak byla v únoru 1942 uvalena na rodinný majetek okupační správa.Krátce po válce převzal otec Karla Schwarzenberga nad rodinným majetkem kontrolu - ale jen na nedlouhý čas. Roku 1948  jim byl veškerý majetek zabaven a rodina se uchýlila do Rakouska. "Já bych vám snad dodnes většinu Gottwaldova tehdejšího kabinetu mohl vyjmenovat. Tak se ta doba do mě silně vtiskla... Pamatuji se, jak nás jednou krátce po únoru 1948 nějaká dětská tlupa ve Voršilské ulici poplivala. Tyto zkušenosti naučily člověka chápat, že každá mince má dvě strany.Ale většinou člověku neškodí, když to zažije během dětství," vzpomíná Karel Schwarzenberg."Rodiče nic neměli, majetek zůstal v Čechách, a tak nám pomáhali příbuzní, zatímco otec hledal práci," popisuje rakouské začátky. Karel Schwarzenberg starší se podle synova názoru s emigrací nikdy nesmířil, chyběl mu Orlík. Jeho synovi také, a velice. Když se směl Karel Schwarzenberg po letech znovu podívat do Československa - bylo to v roce 1968 - tvrdil, že na Orlíku poznal všechno, dokonce i vzduch v domě...

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Karel Schwarzenberg Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 4 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy