Zeman v projevu překvapil: Použil modlitbu Anonymních alkoholiků!

Praha - Miloš Zeman při své inauguraci překvapil nemálo lidí, když svůj první prezidentský projev zakončil modlitbou. Druhé překvapení se skrývá v prvním – jde o modlitbu, kterou už sedmdesát let používají anonymní alkoholici.

Poté, co novopečený prezident národu oznámil, že bude bojovat proti kmotrům, neonacistům a komentátorům, pronesl konečně něco, co překvapilo. "Dovolte mi, abych své dnešní vystoupení, ač tolerantní ateista, uzavřel modlitbou, kterou mnozí z vás znáte: Bože, dej mi odvahu, abych se snažil ovlivňovat věci, které ovlivnit mohu. Bože, dej mi pokoru, abych se nesnažil ovlivňovat věci, které ovlivnit nemohu. A Bože, dej mi moudrost, abych dokázal rozlišit mezi prvním a druhým," uzavřel Miloš Zeman.

Sám v úvodu přiznal, že modlitbu pronáší jako "tolerantní ateista" a dodal i to, že jde o modlitbu, kterou "mnozí z vás znáte". Měl pravdu, jde totiž o modlitbu, kterou si téměř přesně před sedmdesáti lety (1942), krátce po svém založení, adoptovala společnost Anonymních alkoholiků.

Říká se jí také modlitba míru a po celém světě ji na svých setkáních pronášejí alkoholici, kteří se rozhodli se svou závislostí bojovat. Modlitba jim v tom má pomoci, takže se už dlouhá desetiletí tiskne na nejrůznější předměty, které u sebe pak alkoholici nosí, aby si ji připomínali, když na ně přijde slabá chvilka.

Jde nepochybně o jednu z nejkrásnějších křesťanských modliteb. Její vznik je zahalen tajemstvím. Autorství bývá připisováno americkému teologovi z Detroitu Reinholdu Niebuhrovi (1892 – 1971). Modlitba měla vzniknout ve dvacátých letech minulého století a zhruba o dvacet let později ji převzali Anonymní alkholici. I sám pastor Niebuhr však připustil, že modlitba může mít ještě dávnější kořeny a nepřímo tak zpochybnil své autorství.

Modlitba má mnoho verzí, v té nejstarší doložené (1937) zní takto: "Otče, dej nám odvahu změnit to, co se musí změnit, klid přijmout to, co s čím nemůžeme nic udělat a vnitřní vhled odlišit jedno od druhého." Nejpopulárnější verze této modlitby dnes zní: "Bože, dej mi klid přijímat věci, které nemohu změnit, odvahu změnit věci, které mohu změnit, a moudrost poznat rozdíl."

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

Více souvisejících

Miloš Zeman Alkohol prezident čr

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 53 minutami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 1 hodinou

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy