Sobotka: Výroky ODS o bytech OKD jsou pouze součástí kampaně

Praha - Prohlášení Občanské demokratické strany o kauze bytů OKD pouze součástí její předvolební kampaně, reagoval ve středu místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie podle Sobotky jako jediná strana tuto problematiku skutečně řešila.

"Celé vystoupení ODS je pouze součástí předvolební kampaně. Pokud se podíváte například na webové stránky, které organizuje a financuje Občanská demokratická strana, tak na nich naleznete všechny argumenty, jež zazněly na dnešní tiskové konferenci. Jedná se o webovou stránku www.cssdprotivam.cz," řekl.

Způsob, kterým občanští demokraté vedou svoji kampaň, podle Sobotky odrazuje občany od toho, aby přišli k volbám. "Jak ukazují průzkumy, odrazuje ODS dokonce i vlastní voliče. ODS se snaží vytvářet umělé aféry, aby odvedla pozornost od svých vlastních problémů, ať už je to korupce v Brně, problém kolem karty Opencard či osm miliard, které byly bez výběrového řízení zadány na ministerstvu obrany v gesci bývalého náměstka a dnešního ministra obrany Martina Bartáka," pokračoval.

Kauza bytů OKD podle něj trvá již dvacet let, během nichž nastaly tři zlomové okamžiky. "Tím prvním je rok 1990, kdy tehdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý, který reprezentoval ve vládě Občanskou demokratickou alianci, podepsal, že 45 tisíc bytů bude vloženo do OKD a bude v rámci OKD privatizováno.

Druhý mezník se podle Sobotky nachází v letech 1996 a 1997. "Vláda předtím vložila část akcií OKD do kuponové privatizace a nezískala za ně ani korunu. Převedla také část akcií na obce a města a nezískala také ani korunu. V letech 1996 a 1997 měla vláda v rukou již pouze těsnou majoritu v OKD. Polovina akcií byla rozdána zcela zdarma," řekl.

V těchto letech se také Fond národního majetku nezúčastnil navyšování základního jmění v OKD a vláda ztratila majoritu, pokračoval Sobotka. "V roce 1998, kdy poprvé vyhrála volby sociální demokracie, tak už vláda v OKD majoritu neměla," dodal.

Zatím posledním mezníkem byl rok 2004, kdy se prodala minorita akcií v OKD. "V té době nebyly prodávány byty, ale právě minoritní podíl. Vláda rozhodla, že povede exkluzivní jednání s jedním zájemcem, kterým byl vlastník majority v OKD. V roce 2004 vláda poprvé řešila problém bytů OKD, předtím to nikoho nezajímalo. Byly stanoveny podmínky, které garantovaly nájemníkům, že byty nebudou prodány nikomu jinému než právě jim," vysvětlil Sobotka s tím, že cena, za kterou byl prodán akciový podíl, vycházela z posudku vypracovaného Fondem národního majetku: "Za 46 % akcií OKD byla navržena cena 4,1 miliardy korun."

Sociální demokracie souhlasí s výzvou ODS, aby byla zveřejněna privatizační smlouva z roku 2004. "Pokud navíc při privatizaci skutečně došlo k tomu, že bylo privatizováno 1 200 bytů na Kladensku, aniž by to bylo uvedeno v materiálech, tak by se to samozřejmě mělo vyšetřit, to ČSSD zcela podporuje," prohlásil místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Podle jeho slov chtěli sociální demokraté pouze najít způsob, jak neporušit zákony a Ústavu, a přitom docílit dohody, která by chránila nájemníky. "Proto se byty společnosti pana Bakaly prodaly za symbolickou cenu, ale stát dal jasně najevo, že ty byty se nemohou stát běžným zbožím. A ty podmínky teď nejsou dodržovány, navíc dnes ani pořádně neznáme vlastníka," řekl Zaorálek.

Podle Zaorálka nebyla respektována podmínka privatizační smlouvy, že musí po dobu pěti let zůstat stejný vlastník: "Tady jasně nejsou dodržovány podmínky. A pokud dojde k veřejné podpoře, může stát od smlouvy odstoupit," řekl.

Kauza s byty OKD se táhne už od 90. let, kdy byly údajně v rozporu s tehdy platnými zákony vloženy do společnosti OKD a následně privatizovány. Ovšem tehdejší kroky už jsou podle právníků nevratné, protože jsou promlčené. Rozhodný je rok 2004, kdy stát prodal 45,88 procenta akcií OKD společnosti Karbon Invest tehdy trestně stíhaných podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy, a to bez výběrového řízení na základě exkluzivity. Součástí majetku OKD tehdy byl i rozsáhlý bytový fond, celkem 43 759 bytů. Poté vstoupil do společnosti Karbon Invest podnikatel Zdeněk Bakala. Noví vlastníci OKD se přímo ústy Bakaly v únoru 2005 oficiálně přihlásili ke všem závazkům uvedeným ve smlouvě o prodeji akcií OKD, zvláště pak k závazkům týkajícím se rozsáhlého bytového fondu. V oficiálním prohlášení slíbili připravit do tří let projekt na prodej bytů současným nájemníkům za podmínek uvedených ve smlouvě. Místo přípravy slibovaného projektu ale bytový fond v rozporu se smlouvou vyvedli ze společnosti OKD do firmy RPG. V roce 2008 Zdeněk Bakala oznámil, že si na žádný slib nepamatuje a s byty hodlá podnikat. V červnu letošního roku společnost RPG Industries oficiálně oznámila dopisem ministerstvu financí, že klíčový závazek uvedený ve smlouvě o prodeji akcií OKD vypovídá. Ten měl nájemníkům zaručovat předkupní právo k bytům, které užívají, za cenových podmínek, za nichž tyto byty společnost Karbon Invest získala.

Sdružení nájemníků bytů OKD po letech neúspěšné snahy prosadit své zájmy v rámci českého práva podalo letos v září stížnost Evropské komisi, protože smlouvu státu o prodeji OKD včetně bytového fondu z roku 2004 považuje za nedovolenou veřejnou podporu. Podle předsedy sdružení Macháčka byla odhadní cena bytů v době prodeje v průměru 155 tisíc za jeden, společnost Karbon Invest je získala za 40 tisíc s tím, že smlouvou potvrdila také několik závazků vůči nájemníkům, z nichž ani jeden nedodržela a nedodržuje. Sdružení Byty OKD usiluje o to, aby si nájemci mohli byty odkoupit za dříve deklarovaných podmínek, respektive za podmínek uvedených ve smlouvě o prodeji akcií OKD z roku 2004.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 12 hodinami

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Co se děje v Německu? Většina lidí chce, aby Scholz mluvil s Putinem

Téměř 60 procent Němců by uvítalo, kdyby spolkový kancléř Olaf Scholz po téměř dvou letech obnovil dialog s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Vyplývá to z nového průzkumu institutu pro výzkum veřejného mínění YouGov zveřejněného v pátek. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy