Praha/Štrasburk - Znepokojení nad protiromskými akcemi a rétorikou v České republice vyjádřil komisař Rady Evropy (RE) pro lidská práva Nils Muižnieks v dopise Bohuslavu Sobotkovi. Český premiér ve své odpovědi uvedl, že jeho vláda se bude stavět proti násilí a diskriminaci vůči Romům a bude se snažit řešit příčiny jejich marginalizace v ČR. O výměně dopisů dnes informovala Rada Evropy. Muižnieks napsal Sobotkovi koncem února a premiér mu odpověděl v pondělí.
"Jsem hluboce znepokojen vznikajícím modelem protiromských akcí v České republice, když mnohé vedou rasistické extremistické skupiny a jsou současně organizovány na různých místech země. Jejich stále větší četnost a rétorika proti romské komunitě si vyžadují komplexní reakci českých úřadů," uvedl Muižnieks, podle něhož "bylo jen loni fyzicky napadeno 22 Romů".
České úřady by podle něj měly efektivně trestat organizace propagující rasovou diskriminaci a zakázat demonstrace u romských čtvrtí, pokud jsou náznaky, že účastníci chtějí pochodovat do těchto čtvrtí a zaměřit se na romské komunity. Komisař RE v souvislosti s "rozšířenou diskriminací a násilím proti Romům" vyzval "k rozsáhlému úsilí na podporu tolerance ... mezi širší populací".
Sobotka zdůraznil, že "budování tolerantní společnosti" je jednou z priorit jeho vlády, která se bude stavět proti "jakékoli formě násilí, nepřátelství nebo diskriminace, včetně anticikanismu". Premiér je zároveň odhodlán zaměřit se na "kořeny marginalizace a diskriminace Romů v České republice". Kabinet podle něj také připravuje národní strategii pro integraci Romů, která má platit pro období do roku 2020.
Podle Sobotky "je klíčové zaměřit se na frustraci, kterou zažívá část české společnosti a kterou způsobují nynější obtížné sociálně-ekonomické podmínky". Současně je nezbytné zdůraznit, že je nepřijatelné takové emoce projevovat protiromskými demonstracemi a pochody, zdůraznil premiér.
Řešení nelze odkládat
Rasové diskriminaci jsou v České republice vystaveni především Romové a trvale či přechodně žijící cizinci. Bohužel je nutné konstatovat, že daná situace se v posledních letech nijak výrazně nemění. Vzhledem k tomu, že procento Romů a cizinců v České republice na počet obyvatel stoupá, řešení nelze odkládat.
Odhaduje se, že v České republice žije okolo 250 000 – 350 000 Romů. Tato skupina je rasismem ohrožena nejvíce. Jedním z hlavních důvodů přetrvávajících problémů je fakt, že konkrétní statistická data týkající se Romů neexistují. Z oficiálních sčítání lidí, domů a bytů vyplývá, že k romské národnosti se hlásí jen asi 4–6 % Romů, ostatní Romové se hlásí ve většině případů k národnosti české či slovenské.
Romové v České republice se poměrně často stávají terčem rasově motivovaného násilí. Vedle toho patři mezi nejpalčivější problémy vysoká nezaměstnanost v komunitě (až 70 %), diskriminace při hledání zaměstnání či ubytování a nízká míra vyššího vzdělání.
Další skupinou ve zvýšené podobě ohroženou rasismem a diskriminací jsou cizinci trvale nebo přechodně žijící v České republice. V České republice žije celkem 10,5 milionu obyvatel, dosáhl k 31. 12. 2009 počet cizinců čísla 432 503 (bez azylantů). Počet cizinců z Evropské unie byl k danému datu celkem 137 017 a nejvíce v České republice žilo občanů Slovenské republiky (73 446 osob). Počet cizinců pocházející ze zemí mimo Evropskou unii byl 295 486, nejsilněji byli zastoupeni občané Ukrajiny (131 932), Vietnamu (61 115) a Ruské federativní republiky (30 297). Počet cizinců trvale žijících v České republice neustále narůstá. V roce 2009 bylo podáno celkem 1 258 žádostí o azyl.
V České republice jsou cizinci nejvíce ohroženi diskriminací při vyhledávání trvalého ubytování a stálého zaměstnání. Narůstá počet stížností, kdy při jednání na úřadech se vyskytuje neochota a předsudky úředníků při jednání s cizinci, uvedl Helcom.cz.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Aktuálně se děje
včera
Exit poll CNN: Jen třetina voličů se měla za Bidena lépe
včera
CNN: Červenou fata morgánu nahradí modrý posun. Výsledkům voleb bude první hodiny kralovat Donald Trump
včera
O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?
včera
OBRAZEM: Výstavba tramvajové trati na Václavském náměstí pokračuje
včera
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
včera
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
včera
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
včera
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
včera
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
včera
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
včera
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
včera
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
včera
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
včera
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
včera
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
včera
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
včera
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
včera
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
včera
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
včera
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.
Zdroj: Jakub Jurek