Praha - Česká republika ze členství v Evropské unii jednoznačně profituje, přineslo jí ekonomický růst i větší váhu na mezinárodní scéně, je přesvědčen expremiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD). Přínosů unie, do níž Česko vstoupilo 1. května 2004, podle něj ale nedokázalo plně využít, a to i kvůli euroskeptickým vládám, které zanedbaly čerpání evropských fondů. V rozhovoru s ČTK mluví také o budoucnosti osmadvacítky, z níž by se podle něj během jedné generace mohla stát konfederace.
"Po mém soudu je těch deset let z hlediska České republiky úspěch, protože v zásadě jste si ani nevšimli, že jsme se zintegrovali. Žádné technické nebo podobné problémy nevznikly," hodnotí uplynulou dekádu Špidla, podle něhož Česku vstup přinesl značný hospodářský impulz. "Ty šestiprocentní růsty, to by prostě bez Evropy nebylo," připomíná vývoj HDP v rocích bezprostředně po rozšíření unie o ČR a dalších devět zemí.
"Stejně tak to výrazně posílilo pozici České republiky," říká muž, který byl před deseti lety premiérem. Na vlastní kůži tak prý mohl pozorovat, že "náš význam stoupl desetinásobně". Jasně to podle svých slov pociťoval nejen při jednáních s evropskými, ale zejména mimoevropskými politiky.
Negativa vstupu do unie, který podle něj zvýšil i schopnost Česka ovlivňovat svůj osud, hledá Špidla jen těžko. "Dohromady celkem nejsem schopen najít nějakou věc, která by se z toho důvodu zhoršila," říká s tím, že se o to poctivě snažil. Námitky nemá ani proti podle kritiků přebujelé unijní byrokracii. "Obvykle když začnete rozebírat ty údajně nesmyslné regulace, tak zjistíte, že mají smysl," podotýká. Odmítá například i častou výtku prezidenta Miloše Zemana týkající se úsporných žárovek. "Žárovky ušetřily, zdá se, jedno Rumunsko z hlediska spotřeby elektrické energie v Evropě," je přesvědčen.
Současný šéfporadce premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) má za to, že Česko toho unii příliš zvláštního nepřineslo. "Myslím si, že specifického jsme nepřinesli nic moc kromě toho, co každý jiný lid, když vstoupil do Evropské unie, to znamená paletu svých deseti milionů lidí, naší kulturní úroveň a naší ekonomickou kapacitu," říká s tím, že novum možná spočívalo ve strategii posilování mezivládních prvků v rozhodování společenství, s níž přišly konzervativní vlády. Podle Špidly to pro Česko bylo nevýhodné.
Smlouva o přistoupení České republiky a dalších devíti evropských zemí k Evropské unii vstoupila v platnost 1. května 2004. Od tohoto dne je Česká republika plnoprávným členským státem Evropské unie.
V České republice se ke vstupu do Evropské unie vyslovili občané. Poprvé o mezinárodní smlouvě rozhodovali v referendu, které se konalo 13. a 14. června 2003, a skončilo přesvědčivým vítězstvím stoupenců Evropské unie. Téměř 3,5 milionu oprávněných českých voličů starších 18 let, tj. 77,33 %, se vyslovilo pro vstup do Evropské unie, proti vstupu se vyslovilo nepatrně přes milión hlasujících voličů, tj. 22,67 %. Práva rozhodnout o budoucnosti České republiky i o budoucnosti své využilo 55,21 % oprávněných voličů.
Někteří politici, které oslovil EurActiv.cz, jsou přesvědčeni, že proevropský postoj prezidenta Zemana se na změně české politiky vůči EU skutečně kladně podepsal. Sociálnědemokratická poslankyně Dana Váhalová se třeba domnívá, že prezident dal jasně najevo, že začíná nová etapa vztahu k EU.
Prezident Zeman totiž záhy po své inauguraci do České republiky pozval na oficiální návštěvu předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa a na Pražském hradě nechal vyvěsit evropskou vlajku. To jeho předchůdce v prezidentském úřadě neudělal ani v době českého předsednictví Radě EU.
Zeman také na rozdíl od Klause podepsal tzv. euroval, tedy evropský stabilizační mechanismus, který pomáhá zemím překonat ekonomickou krizi. Česká republika se tak stala poslední zemí, která tak učinila.
I přesto ale čeští politici hodnotí Zemanovu politiku vůči EU jako převážně symbolickou. Například europoslanec Milan Cabrnoch (ODS) nemá pocit, že by kroky prezidenta Zemana měly nějaký reálný dopad. Vyvěšení či nevyvěšení evropské vlajky je podle něj pouze vyjádřením osobního postoje hlavy státu. „Jistě také s cílem odlišit se od svého předchůdce," upřesňuje.
Podobně to vidí i poslanec Marek Ženíšek z TOP 09. „Jedno prohlášeni či vyvěšení vlajky Evropské unie, za které jsem rád, nezmění desetiletou nedůvěru k České republice kvůli postojům a výrokům předchozího prezidenta," sdělil redakci.
Podle europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL) prezidentovy kroky směrem k EU prověří až čas. „Hloubku proevropské orientace Miloše Zemana poznáme, až nastane příležitost pro rozhodování o vážných tématech integračního procesu," řekla EurActivu.
Senátor Zdeněk Besta (ČSSD) je ale přesvědčen, že ne všechny kroky prezidenta Zemana je nutné považovat za symbolické. Podle něj jde o skutečný zájem o evropské dění.
Související
Do Senátu za ČSSD bude v Praze expremiér Špidla
Situace nevyžaduje nouzový stav, řekl Jurečka. Byl by pro testy ve firmách
Vladimír Špidla , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák