Analytici nadále počítají se schodkem kolem 400 miliard díky vývoji ekonomiky

Schodek státního rozpočtu by mohl při stávajícím vývoji podle ekonomů oslovených ČTK dosáhnout za celý rok schválených 500 miliard korun. Zároveň ale analytici očekávají ve druhé půlce roku oživení ekonomiky a s tím spojené daňové příjmy. Proto také nadále počítají spíše se schodkem kolem 400 miliard korun.

Eurozpravy.cz

Zároveň ekonomové připomněli, že schodek rozpočtu ke konci dubna dosáhl celoroční výše rozpočtu v roce 2009, kdy vrcholila finanční krize. Také upozornili na dnešní varování ratingové agentury Moody´s, že Česko nemá plány na konsolidaci veřejných financí. Vyplývá to z jejich odpovědí pro ČTK.

Schodek státního rozpočtu podle dnešních dat ministerstva financí ke konci dubna stoupl na 192 miliard korun z březnových 125,2 miliardy korun. Jde o nejhorší dubnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci dubna byl schodek 93,8 miliardy korun.

"První třetina roku ukázala skokové zhoršení deficitu státního rozpočtu na historicky nejhlubší úrovně. Současný trend by pravděpodobně vedl k naplnění plánovaného schodku 500 miliard korun. My však očekáváme, že druhá polovina roku podpoří daňové příjmy a zároveň sníží tlak na výdajovou stranu. Navíc řadu položek lze považovat již za předfinancované," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský. Celkově tak nadále očekává, že státní rozpočet skončí letos s deficitem kolem 400 miliard korun.

"Třetina roku je za námi a deficit rozpočtu se blíží dvěma stům miliardám. Zdá se tak velmi pravděpodobné, že půlbilionový schodek už není úplně nepředstavitelný. V každém případě rekordnímu deficitu v letošním roce ČR nejspíš neujde a její dluh zdolá metu 2,6 bilionu korun a jak v absolutním, tak i v relativním vyjádření dosáhne nejvyšší hodnoty v historii," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila schodek státního rozpočtu i přes aktuální výsledky směřuje spíše k celoročnímu deficitu kolem 400 miliard korun. "Jakkoliv se může aktuální schodek rozpočtu v českém kontextu jevit jako zcela utržený ze řetězu, jeho trajektorie nadále míří spíše níže než na aktuálně schválený deficit ve výši 500 miliard korun," uvedl.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že kvůli vývoji veřejných financí již od příštího roku nebudou ratingové agentury tak shovívavé, jako byly loni a letos. "Dnes "zdvihla prst“ agentura Moody’s, která upozornila na to, že mezinárodní investorská obec postrádá právě věrohodnou strategii ozdravování tuzemských veřejných financí," připomněl .

Témata: EZ

Tornádo má politickou dohru. STAN zrušil sněm, opozice přerušuje kampaň

25.06.2021 13:34 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) po čtvrteční ničivé bouři na jižní Moravě zrušilo svůj sobotní…

Hamáček podal žalobu na Seznam Zprávy kvůli reportáži o cestě do Moskvy

25.06.2021 12:50 Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podal žalobu na server Seznam Zprávy kvůli reportáži o své zrušené…

Ministryně Benešová navrhla na nového nejvyššího státního zástupce Stříže

25.06.2021 12:43 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla vládě jako nového nejvyššího státního…

Ministerstvo uvolní na pomoc obcím přes 400 milionů. Lidem nabídne peníze…

25.06.2021 12:34 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři…

Babiš požádal EU o pomoc pro jižní Moravu

25.06.2021 11:57 Český premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o…

Kraje jsou připravené pomoci obcím postiženým tornádem

25.06.2021 10:57 Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může…

Babiš chce dnes navštívit oblast zasaženou ničivým tornádem

25.06.2021 08:21 Český premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek…

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Související:

Právě se děje