Česko by se příští rok nemělo účastnit olympiády, vyzvali senátoři

Zimních olympijských her v Číně v příštím roce by se kvůli porušování lidských práv podle výzvy, kterou dnes začal projednávat senátní zahraniční výbor, neměli zúčastnit přinejmenším představitelé českého státu. Důvodem jsou podle výboru mimo jiné zkušenosti z letní olympiády v Pekingu v roce 2008, které navzdory příslibům provázela zpřísněná opatření. Výbor poukázal na přístup čínského režimu k Tibeťanům a Ujgurům.

Eurozpravy.cz

Čínská strana v dnešním prohlášení odsoudila "pokus některých českých politiků o hrubou politizaci sportu, zasahování do vnitřních záležitostí Číny a provokaci k neúčasti na ZOH v Pekingu." Uvedl to v dnešním prohlášení mluvčí čínského velvyslanectví v ČR.

"V totalitní zemi, kde se lidem zakazuje, kde jednotlivec nemá žádnou roli, tak tam si musíme položit otázku, jestli u toho máme dělat stafáž. Olympiáda pro papaláše, to v žádném případě," prohlásil předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý).

"Přidělení olympiády Číně podruhé poté, co selhala a nedodržela své závazky a sliby, je hrubá nepochopitelná chyba," uvedl člen výboru Václav Láska (Senátor 21). Podle něj je ve hře i úplný bojkot olympiády, tedy neúčast sportovců. Absence politických představitelů na hrách by podle Lásky měla být minimem.

"Nemůžeme jim zakázat účast, to by byla chyba," řekl Fischer k možnosti bojkotu her i pro sportovce. U olympijských ceremoniálů, které budou zneužity a budou součástí propagandy, by spíš neměli asistovat zástupci České republiky, míní. Senátoři by podle Fischera měli také apelovat na Mezinárodní olympijský výbor, aby si znovu ve světle olympijské charty porovnal, zda se pořadatelská země chová v souladu s ideály olympismu a co z toho vyvodit.

Podle čínské ambasády politizace sportu porušuje ducha olympijské charty, škodí zájmům sportovců všech zemí a mezinárodnímu olympijskému hnutí. "Pokus o takovou politickou manipulaci malé hrstky českých politiků není v souladu s očekáváním lidí a nemá šanci na úspěch," poznamenal mluvčí velvyslanectví.

K diplomatickému bojkotu olympiády v Číně v úterý vyzvala předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle političky Demokratické strany by neúčast amerických činitelů byla správnou odpovědí na porušování lidských práv v Číně. Konkrétně Pelosiová zmínila přístup čínských úřadů k obyvatelům Hongkongu, Tibetu a provincie Sin-ťiang.

V severozápadním regionu nejlidnatější země světa jsou v posledních letech v takzvaných vzdělávacích střediscích masově zadržováni příslušníci muslimských etnických menšin. Washington postup proti Ujgurům a dalším skupinám hodnotí jako genocidu a zástupce americké diplomacie nedávno celý Sin-ťiang označil za vězení pod širým nebem kvůli údajnému neustálému monitorování pohybu lidí. USA také dlouhodobě kritizují upevňování kontroly Pekingu nad Hongkongem.

O tom, že se olympiáda v únoru 2022 bude konat opět v Pekingu, rozhodl olympijský výbor v červenci 2015. Kromě Pekingu se mají sportovní klání odehrávat i na různých místech sousední provincie Che-pej. Z konkurentů čínského hlavního města zbylo nakonec jen kazašské Almaty.

Témata: EZ

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje