Co je nutné k přežití maratonu ve Sněmovně? Dobré jídlo i nohy, káva, zubní kartáček a spacák, který nemám, říká Zuna

Nad ránem se mu z nedostatku spánku motala hlava a podlamovaly nohy. Nováček mezi poslanci Michal Zuna z TOP 09 přiznává, že jednací maraton ohledně vyslovení důvěry Fialovy vlády v Dolní komoře, který byl přerušen po neuvěřitelných dvaadvaceti hodinách, aby záhy přešel do mimořádné schůze k okolnostem financování hnutí STAN, se na něm podepsal zejména po fyzické stránce. „Čím déle jsem v lavici seděl, tím jsem měl ztuhlejší nohy, když jsem potřeboval vstát, anebo si odskočit na toaletu. Měl jsem problémy se rozejít. Před pátou hodinou ranní jsem se musel jít na chvíli natáhnout do své kanceláře, bohužel jsem jako zelenáč podcenil přípravu a nevzal jsem si na schůzi s sebou spacák,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Zuna.

Nestýská si, že už dva dny nespal, dokonce je připravený, že probdí další noc. „Nespat několik nocí je minimum, co mohu s kolegy udělat pro republiku. Klíčové je, aby vládě Petra Fialy byla vyslovena důvěra a měli jsme tak oficiálně demokratický kabinet,“ míní poslanec Michal Zuna za TOP 09. Když šel včera před devátou hodinou na 6. schůzi do Poslanecké sněmovny, kde se rozhoduje o vyslovení důvěry nové vlády, měl v hlavě dva časové scénáře. „Optimistický říkal, že skončíme ve čtvrtek ve dvě hodiny ráno, pesimistické propočty mně vyšly na šestou hodinu ranní. A vidíte, netrefil jsem ani jeden. Je možné, že po mimořádné schůzi svolané k okolnostem financování hnutí STAN (její program však poslanci neschválili, opoziční zákonodárci hnutí SPD a ANO schůzi neprosadili – pozn. red.) se hlasování o důvěře, která má začít v 18 hodin, protáhne do pátečních brzkých hodin. Nyní už počítám se vším,“ směje se radní Městské části pro Prahu 2, kde má na starosti oblast bezpečnosti.

Asistentka musela večer obstarat i pastu

Rekordní rokování prodloužil šéf SPD Tomio Okamura. Jeho hnutí si šest minut po sedmé hodině, tedy po 22 hodinách, vzalo dvouhodinovou pauzu na poradu, neboť trvalo na tom, že nejprve musí proběhnout mimořádná schůze s názvem: Vysvětlení původu peněz financování hnutí STAN ze zahraničí, která započala v devět hodin ráno, ale po dvou hodinách dopoledne skončila fiaskem kvůli neschválení programu. V šest hodin večer mají zákonodárci pokračovat v debatě o vyslovení důvěry kabinetu.

Zuna je tak připravený, že v Poslanecké sněmovně, kam byl loni po říjnových volbách zvolen premiérově, stráví tři dny a dvě noci. Dlouhé jednání zaměstnává i jeho asistentku. „I když byla otevřena zdejší restaurace, mezi druhou a třetí hodinou ranní jsem měl chuť na sortiment, kterým tady nedisponovala. Proto šla ven a zázračně sehnala dobré jídlo, které jsem potřeboval,“ konstatuje s vděkem.

Ještě jednou potřeboval její pomoc. „Když jsem zjistil, že tady budeme celou noc, tak jsem asistentku večer poprosil, aby mně sehnala zubní kartáček a pastu. I přes důležité jednání je nutné dodržovat hygienické návyky.“ Člen sněmovního výboru pro bezpečnost musel tak jedině vydržet v košili, kterou si vzal ráno. „A také jsem podcenil na rozdíl od zkušenějších kolegů přípravu. Nevzal jsem si jako zelenáč s sebou spacák, který by se mně hodil, když jsem se šel před pátou hodinou ráno natáhnout do své kanceláře,“ přizná.

Po profesionální stránce Michala Zunu, který v neděli oslavil čtyřicáté narozeniny, nic během maratónu nepřekvapilo. „Předem jsem počítal, že u pultíku se opoziční poslanci budou prezentovat agresivní rétorikou a budou i hrubí. To vše se potvrdilo, a tak mě nic nezaskočilo. Pouze jsem neodhadl délku jednání. Jak už jsem říkal, můj nejčernější scénář počítal, že nejpozději skončíme v šest hodin ráno. Ale nevadí, vyjádření důvěry vlády je nyní klíčové a vše ostatní musí jít stranou.“

Z nedostatku spánku se poslanci motala hlava

Co je vlastně na dvaadvaceti hodinovém jednacím maratonu bez přestávky nejtěžší? Člen sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj při svém hodnocení překvapí. „Nejvíce jsem dostal zabrat po fyzické stránce, nikoli po psychické. Čím déle jsem v lavici seděl, tím jsem měl ztuhlejší nohy, když jsem potřeboval vstát, anebo si odskočit na toaletu. Měl jsem problémy se rozejít. Z nedostatku spánku se mně podlamovaly nohy a motala se mně hlava. I teď mám problémy s chůzí, nemám dobré nohy,“ popisuje poslanec, co způsobuje rekordní schůze.

Během noci vypil tři šálky kávy. „Někteří kolegové měli hrnek s obsahem kofeinu ale v ruce neustále.“ Kávové povzbuzení se ale u Zuny mezi druhou a třetí hodinou ranní minulo účinkem. „V této době jsem prožíval největší krizi, zkoušel jsem ji překonat, ale v časných hodinách jsem musel přece jen na moment ulehnout.“ Aby si udržel mysl v chodu, dlouhé hodiny v lavici debatoval se stranickou kolegyní z TOP 09 Martinou Lisovou. „Neustále jsme glosovali dění v sále, komentovali situaci, říkali na ní svůj postoj a často jsme nad rétorikou opozice kroutili hlavou,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz zastupitel Městské části Prahy 2.

Expert na bezpečný kyberprostor a domácí násilí neví, kdy spánkový deficit dožene. „O víkendu mám rodinnou oslavu, která se také protáhne. Ale nevadí, někdy prostě na spánek není čas. Alespoň mě těší, že se zapíši mezi poslance, kteří v Dolní komoře strávili rekordní čas, i když se nejednalo o jednu schůzi,“ vidí na únavě pozitivita Michal Zuna, poslanec za Prahu.

Doposud nejdelší hlasování o důvěře vlády se odehrálo v roce 2018, kdy menšinový kabinet Andreje Babiše čekal na konečný verdikt šestnáct hodin, tento časový údaj je už o šest hodin překonán a ještě není finální.

Související

Miloš Zeman

Hradní kauzy za Zemanovy éry by mohla řešit sněmovní vyšetřovací komise

Nad návrhem na zřízení sněmovní vyšetřovací komise k hradním kauzám za éry bývalého prezidenta Miloše Zemana by měla být koaliční shoda, míní jeden z trojice iniciátorů Michal Zuna (TOP 09). Jasno o dalším postupu by mělo být na přelomu března a dubna, řekl dnes ČTK. Komise by se měla podle plánů zaměřit zejména na nakládání s utajovanými informacemi v prezidentské kanceláři, ale také na její hospodaření.
Michal Zuna na jednání Poslanecké sněmovny.

Měsíc od vypuknutí války: Ukrajina svoji nezávislost ubrání, Rusko ztrácí na síle a ničí ho špatná morálka, říká Zuna

Člen sněmovního bezpečnostního výboru Michal Zuna (TOP 09) tvrdí, že když Rusko přesně před měsícem 24. února vojensky napadlo Ukrajinu, nepředpokládal, že tamní armáda bude klást válečnému agresorovi tak statečný a vytrvalý i systematický odpor. „Málokdo takovou obranu predikoval, ke vzdoru jistě přispěla jednota Západu a podpora ohledně vojenského či zdravotnického materiálu. Věřím, že Ukrajina svoji nezávislost ubrání, zvláště když síla ataku ruské armády je o deset procent nižší, než v prvních dnech okupace. Putinovo vojsko má velké problémy s morálkou, zásobováním i logistikou, proto odhaduji, že napadení dalších států bývalého SSSR zváží,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Zuna, podle něhož si Ruská federace moc dobře uvědomuje, že v případě agrese do pobaltských zemí by už NATO zasáhlo.

Více souvisejících

Michal Zuna top 09 Poslanecká sněmovna Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

před 57 minutami

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

před 1 hodinou

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

před 2 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

před 2 hodinami

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

před 3 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

před 3 hodinami

Írán

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

před 3 hodinami

Maďarsko

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU

Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii

Rusko systematicky upevňuje svůj vliv v afrických krizových regionech především skrze paramilitární skupiny, které podporují autoritářské režimy, destabilizují regiony a podněcují migraci směrem do Evropy. Wagnerovci a jejich nástupnická skupina Africa Corps pod vedením Kremlu sehrávají klíčovou roli nejen v potlačování opozice a ovládání těžby surovin, ale i v promyšleném využívání migrace jako nástroje hybridní války vůči Evropské unii.

před 4 hodinami

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy