ČSSD podporuje prodloužení programu Antivirus do konce roku

Vládní sociální demokracie podporuje prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus s příspěvky na mzdy do konce letošního roku. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci řekl předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Kabinet se chystá program vyhodnotit koncem července, aktuálně pokrývá období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce srpna. Hamáček považuje Antivirus za nejefektivnější z programů zavedených při koronavirové krizi.

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí získalo příspěvky na mzdy od 12. března do 1. července celkem 56.765 firem, stát poskytl peníze na část náhrady či výdělku 711.023 pracovníků. Vyplaceno bylo zhruba 14 miliard korun. Příspěvků bylo 1,43 milionu. "Pokud se podíváte na počet podpořených míst a na celkové náklady, tak to z programu Antivirus dělá nejefektivnější program. Za relativně málo peněz se podařil obrovský kus práce," uvedl Hamáček.

Jak dlouho bude třeba držet Antivirus v provozu, záleží podle Hamáčka na podzimní hospodářské strategii. "Můžeme si ho dovolit vypnout až ve chvíli, kdy bude jasná strategie, jak dál z krize," uvedl. Léto je podle něj potřeba využít k diskusi o dalších plánech, kabinet by měl podle něj svými návrhy především podporovat spotřebu.

Z Antiviru se vyplácejí dva druhy příspěvků na mzdy. Příspěvkem A dorovnává stát 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39.000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29.000 korun superhrubé mzdy.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) minulý týden po jednání tripartity řekl, že kabinet vážně zvažuje prodloužení programu. Odbory a zaměstnavatelé žádají jeho pokračování aspoň do konce roku, chtějí také úpravu pravidel. Podle zástupců zaměstnavatelů by se měly parametry podpory A a B sjednotit. Na náhrady mezd lidí v karanténě i při výpadku výroby či poklesu poprávky by to mělo být 80 procent do 39.000 korun superhrubé mzdy.

Antivirus obsahuje i podporu C. Ta představuje odpuštění sociálních odvodů na tři měsíce za určitých podmínek firmám do 50 zaměstnanců. Zaměstnavatelé s nastavením pravidel nesouhlasí. Podle nich toho mohou využívat podniky, které pomoc nepotřebují. Zástupci zaměstnavatelů původně navrhovali, aby se odpuštění odvodů týkalo firem s propadem produkce. O parametrech chtějí znovu vyjednávat. Ministerstvo práce místo toho prosadilo, že zaměstnavatel nesmí propustit víc než desetinu lidí a nesmí snižovat výdělky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeň vyvěsila historickou vlajku Běloruska na podporu demonstrantů

15.08.2020 15:02 Na plzeňské radnici na centrálním náměstí Republiky dnes zavlála historická běloruská vlajka - rudý…

Vláda projedná zákon umožňující hlasování z karantény

15.08.2020 13:31 Opozicí požadované úpravy zákona, které umožní hlasovat v říjnových krajských a senátních volbách i…

Vláda asi odmítne návrhy ODS na úlevy u sociálního pojistného

15.08.2020 10:38 Návrhy poslanců ODS ohledně změn v odvodech pojistného na sociální zabezpečení pro podnikatele se…

Do krajských voleb bylo zaregistrováno 205 stran a hnutí

14.08.2020 18:37 Do krajských voleb bylo letos zaregistrováno 205 kandidátních listin stran, hnutí nebo jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama