"Svině nevděčný," vynadal poslancům Topolánek. Hrušínský mluví o neslušnosti a zbabělosti

Kvůli rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která odmítla poděkovat Tchaj-wanu za pomoc při koronakrizi, je pořádné dusno nejen v České republice. Dění si všimli i na Tchaj-wanu, tamní server přitom poukazuje na fakt, že je Česko pod tlakem Číny. Kritický je také například herec Jan Hrušínský.

Hrušínský, Jan
doporučujeme

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek nepodpořila návrh Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, aby vláda jménem České republiky poděkovala Tchaj-wanu za bezplatnou pomoc v podobě ochranných pomůcek, kterou poskytla České republice na boj s koronavirem. Proti byli poslanci ANO, ČSSD, KSČM a hnutí SPD.

To namíchlo nejen opoziční poslance, ale i herce a principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského. „Sněmovna včera odmítla poděkovat Taiwanu za zdravotnický materiál, který daroval České republice v době nouze. Nevychovanost? Neslušnost? Zbabělost? Strach z Číny? Z prolhaného prezidenta? Lidská ubohost poslanců ANO, ČSSD, KSČM a SPD je jasným návodem pro každého, kdo nemá jasno, koho už nikdy v žádných volbách nevolit. Za vlády těchto stran se Česká republika stala nejzkorumpovanější zemí v Evropě. Kvůli slaboučké koruně, na které nesmyslně trvají, máme 11x vyšší inflaci než země Eurozóny,“ zlobí se  na facebooku herec, který patří ke dlouhodobým kritikům současné vlády. 

Tvrdí také, že kvůli ANO, KSČM, ČSSD a SPD Češi chudnou. „Všichni. Bez výjimky. Bezprecedentním způsobem, jakým je právě okrádán venkov a obce ČR, jejichž rozpočet je nemravně krácen - šidí ANO nejvyšší měrou vlastní voliče. Budete volit slušnost nebo sprostotu? Budete volit svobodu nebo vazalství?“ zajímá Hrušínského, který otevřeně přiznává, že plánuje volit mezi Piráty, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. „Nikdo není dokonalý, ale tyto strany nám zaručují svobodu. Kéž by se dokázaly domluvit a pokusily se zlo porazit společně,“ přeje si Hrušínský.

Podobně kritický je také někdejší premiér a glosátor aktuálního politického dění Mirek Topolánek. Ani jemu se nelíbí, jak Poslanecké sněmovna rozhodla. „Tak ne, dnes nebudu slušný: Svině nevděčný, rudý, jeden jak druhej, bez rozdílu. Přidejte se, na 5 vteřin se vám uleví. Pak vám bude ještě hůř,“ okomentoval zprávu o odmítnutí poděkování Tchaj-wanu na sociálních sítích.

Na internetu také vznikla petice, ve které Tchaj-wanu děkují občané Česka. Podepsáno je pod ní přes 600 lidí. „Parlament České republiky, ani její vláda, ani prezident nemají tolik slušnosti, aby poděkovali Taiwanu za pomoc při koronavirové pandemii. Proto my, níže podepsaní občané České republiky vyjadřujeme srdečný dík Republice Taiwan za za její nezištnou pomoc a spolupráci projevenou včasným a hlavně bezplatným zasláním ochranných prostředků proti šíření pandemie,“ uvádí autor petice Jiří Karásek.

O tom, že Sněmovna odmítla Tchaj-wanu poděkovat, píší i tamní média. Server taiwannews.com.tw například přinesl zprávu s titulkem „Český parlament odmítl poděkovat Tchaj-wanu za pomoc uprostřed čínského tlaku“. V něm se mimo jiné mluví o tom, že čeští poslanci i občané toto rozhodnutí kritizují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zapojí do péče o pacienty s covidem další zařízení

03.03.2021 15:25 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připravuje rozhodnutí, kterým vláda do péče o pacienty s…

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 15:18 Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Senát o zvýšení koronavirové nemocenské rozhodne ve čtvrtek

03.03.2021 13:05 Senát se kvůli schvalování zvýšené nemocenské kvůli koronavirové karanténě sejde ve čtvrtek…

Poslance Volného si kvůli příspěvku na facebooku předvolá policie

03.03.2021 12:52 Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama