Izrael má plné právo chránit své občany, řekl ministr Kulhánek

Izrael má plné právo chránit své občany a má neochvějnou podporu České republiky. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek to řekl při dnešní návštěvě země. Ve městě Petach Tikva u Tel Avivu si společně s izraelským ministrem Gabim Aškenazim a slovenským protějškem Ivanem Korčokem prohlédl budovy poničené palestinskou raketou.

Eurozpravy.cz

Konflikt mezi Izraelem a palestinským Hamásem začal 10. května a nepřežilo ho od té doby 242 lidí, především Palestinců. S premiérem Benjaminem Netanjahuem český ministr hovořil také o možnosti obnovy cestování mezi oběma zeměmi pro ty, kdo byli očkování proti covidu-19.

"Téměř nejsem schopen slov," řekl Kulhánek poté, co viděl následky bojů. Poznamenal, že je poctěn Aškenaziho pozváním. "Když jsem jej obdržel, neváhal jsem ani vteřinu," prohlásil ministr. Izraeli je podle něj třeba připomínat, že má ve světě přátele."Izrael má plné právo chránit svoje občany," zopakoval Kulhánek dříve deklarovaný postoj.

Připomněl, že izraelské vlajky visí u Pražského hradu, na Strakově akademii či na Černínském paláci, kde sídlí resort zahraničí.

Kulhánek se dnes odpoledne sešel také s izraelským premiérem Netanjahuem. S ním kromě stávající komplikované situace v regionu diskutoval také o možnosti obnovy cestování mezi oběma zeměmi pro lidi, kteří jsou očkováni proti nemoci covid-19. "Izraelští turisté jsou vzpruhou pro náš turistický sektor," připomněl český ministr na twitteru. V Izraeli je rovněž šéf německé diplomacie Heiko Maas, který měl v plánu se v Ramalláhu setkat také s palestinským premiérem Muhammadem Ištajjou.

Odpoledne Kulhánek a Korčok navštívili také baterii obranného systému Iron Dome (Železná kupole). Baterie se obvykle skládá z odpalovacích zařízení, radaru a řídícího střediska. Podle Izraele systém zneškodní 90 procent raket ještě před dopadem.

Systém ministrům představil mluvčí armády Jonatan Konrikus. Uvedl, že zachránily stovky tisíc životů. K úplné ochraně Izraele by ale podle něj byl potřebný až trojnásobný počet baterií. Iron Dome mimo jiné také sleduje, kam rakety letí a předpokládané místo dopadu.

Pro systém je aktuální konflikt dosud největším zátěžovým testem, neboť palestinští ozbrojenci vypálili v krátké době podobný počet raket, jako za celou válku mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014.

Ministr Aškenazi poděkoval Česku i Slovensku za solidaritu. Útok na své území by podle něj žádná země netolerovala. "Téměř 4000 raket bylo vypáleno z obydlené oblasti do obydlené oblasti," poznamenal.

Izrael útočí intenzivně na cíle Hamásu v Pásmu Gazy, ale zabíjí přitom i civilisty. Z 230 palestinských obětí bylo podle Izraele 160 členů teroristických organizací, zbylí jsou civilisté. Izraelci tvrdí, že se snaží civilním obětem co nejvíc zamezit, varují před nálety občany a vyzývají k evakuaci. Přesto je mezi mrtvými 65 dětí a 39 žen. Izrael má 12 mrtvých, mezi nimi dva nezletilé.

Mezinárodní společenství vytváří tlak na ukončení bojů a dojednání příměří. Ve sdělovacích prostředcích se objevují informace, že by příměří mohlo být dojednáno do 24 hodin a platit už dnes večer nebo v pátek ráno. Politici to zatím ale nepotvrdili. Hlavním vyjednávačem je egyptská tajná služba a blízkovýchodní vyslanec OSN Tor Wennesland.

Dnes v 19:00 (18:00 SELČ). bude zasedat izraelský bezpečnostní kabinet. Izraelskému listu Haarec několik zdrojů sdělilo, že palestinský Hámás s Izraelem zatím nedospěl k žádné dohodě. Podle jednoho zdroje listu však Netanjahu pravděpodobně kabinetu předloží ke schválení jednostranný návrh na klid zbraní.

Témata: EZ

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Babiše na mítinku v Unhošti vypískali odpůrci, v Ústí začaly potyčky

11.08.2022 16:16 Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Dodávky ropy do Česka budou do konce týdne obnoveny

11.08.2022 12:26 Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi…

Hrátky s ohněm pokračují. Záporožská jaderná elektrárna opět terčem útoku

11.08.2022 16:59 Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, uvedla dnes ukrajinská…

Česká unie cestovního ruchu kritizuje návrh vyhlášky o nižších teplotách…

11.08.2022 21:58 Aktualizováno Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) kritizuje návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o…

Babiše v Unhošti opět vypískali, v Ústí se do sebe pustili odpůrci a…

11.08.2022 16:16 Aktualizováno Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Babiš by mohl oznámit rozhodnutí ohledně kandidatury na prezidenta 28.…

11.08.2022 12:24 Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš možná oznámí své rozhodnutí ohledně prezidentské…

Poslanci se mají zabývat kontakty šéfa civilní rozvědky 25. srpna

11.08.2022 12:15 Sněmovní komise pro kontrolu civilní rozvědky, tedy Úřadu pro zahraniční styky a informace, se bude…

Senát souhlasí s členstvím Finska a Švédska v NATO

10.08.2022 18:34 Senát dnes podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance (NATO) o Finsko a…

Fiala chce mluvit s Rakušanem o šéfovi civilní rozvědky s kontakty na Rédla

10.08.2022 17:25 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje promluvit si s ministrem vnitra a předsedou hnutí STAN Vítem…

Lipavský připustil plošné pozastavení víz pro Rusy jako jednu z dalších…

10.08.2022 17:22 Plošné pozastavení víz pro ruské občany členskými státy Evropské unie by mohlo být další účinnou…

Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, schválil…

10.08.2022 17:15 Aktualizováno Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s…

Senát souhlasí s nasazením až 1200 českých vojáků na východní hranici NATO

10.08.2022 15:02 Na východní hranici NATO asi bude moci být v příštích dvou letech nasazeno kvůli posílení obrany až…

Ukrajinský velvyslanec dostal Stříbrnou medaili předsedy Senátu od…

10.08.2022 13:15 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu…

Související:

Právě se děje

reklama