Jurečka chce snížit důchody komunistickým pohlavárům. Na postavení komunistů mimo zákon je prý pozdě

Předseda lidovců Marian Jurečka si od návrhu zákona, aby vrcholným pohlavárům komunistického režimu byly sníženy penze, slibuje alespoň částečné napravení křivd, jež minulý režim napáchal. „Není přece možné, aby lidé, kteří proti systému bojovali, byli vězněni, doslova živořili, zatímco čelní představitelé si užívali nadstandardních důchodů,“ říká pro EuroZprávy.cz šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, který ale přiznává, že strana neusiluje o to, aby komunistická strana byla postavena mimo zákon. „Na tento krok je už pozdě. Věřím, že voliči ji letos pošlou mimo Sněmovnu.“

Ponížení důchodů by se mělo týkat lidí, kteří se podíleli na perzekucích totalitní Komunistické strany Československa (KSČ), a to v období od 25. února 1948 do 9. prosince 1989. Návrh zákona, který vychází z dílny KDU-ČSL, by měl postihnout představitele bývalých vlád, exposlance, členy i zaměstnance ÚV KSČ, příslušníky Státní tajné bezpečnosti (StB). Nižší peníze by měly být vypláceny také pracovníkům zpravodajské správy Generálního štábu Československé lidové armády či velitelům jednotek Pohraniční stráže. „Dost by nám měl pomoci Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který má přehled, kdo a kdy v jaké funkci přesně působil,“ podotýká stranický šéf Marian Jurečka.

Nepochybuje o tom, že ve snaze prosadit návrh na zákon jej podpoří ODS i TOP 09, s nimž lidovci tvoří koalici SPOLU. „Myslím, že v této otázce naprosto souzníme. Uvidíme, zda se k nám přidá i někdo z vládní koalice složené z hnutí ANO a ČSSD,“ konstatuje zákonodárce. Ještě tento týden by se k návrhu podle Jurečky měl vyjádřit sněmovní Výbor pro sociální politiku. „Příští týden bude předložen ve druhém čtení.“

Bývalý ministr zemědělství v Sobotkově kabinetu potvrzuje, že se nechal inspirovat slovenským parlamentem, který v červnu schválil zákon o snížení penzí představitelům komunismu. „Ano, jejich úspěch mě inspiroval. Byli jsme jeden stát, a tak máme stejné dějiny. Když ke krácení penzí může dojít u sousedů, proč bychom shodný zákon nemohli mít u nás?“

Členové bezpečnostních složek si užívají ještě výsluhy

Opoziční politik nezná konkrétní případy, na nichž by demonstroval nespravedlnost, kdy si zarytý komunistický funkcionář užívá movitou penzi, zatímco odpůrce a kritik režimu živoří. „Ale každému je jasné, že takové případy existují. Bývalí členové bezpečnostních složek navíc ještě pobírají výsluhu, zatímco disidenti, kteří byli ve vězení, z penze ani nevyžijí. Realita je prostě neakceptovatelná,“ durdí se.

Jurečka s lidovci neusiluje, aby komunistická strana byla postavena mimo zákon. „Domnívám se, že zmíněné téma se mělo řešit hned na počátku devadesátých let. Věřím, že voliči letos KSČM pošlou mimo Poslaneckou sněmovnu. Snížením důchodů bývalým komunistickým pohlavárům chceme přispět alespoň k částečné nápravě některých příkoří, které se za jednačtyřicet let totality u nás odehrály. Všechny křivdy bohužel už odčinit nelze.“

Zastupitel Olomouckého kraje tvrdí, jak moc mu vadí, že v justici stále působí soudci či bývalí prokurátoři, kteří byli členy KSČ. Hromadný odchod všech, kteří měli rudou knížku, však Jurečka nechystá. „Pochopitelně, že členové justice, kteří cíleně ubližovali disentu a stále oblékají talár, by neměli být aktivní. Ale zase nemůžeme říci, že všichni členové KSČ byli automaticky přisluhovači režimu. Například po roce 1968 spousta bývalých kádrů ze strany vystoupila, anebo byla vyloučena. Mnozí z nich dokonce podepsali Chartu 77 a proti režimu bojovali,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Marian Jurečka, který varuje před bagatelizací.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Novinka u žádostí o dávky a příspěvky. Stát spustil mobilní aplikaci

Výrazné zjednodušení a zefektivnění celého procesu podávání žádostí přináší nová aplikace Klientské zóny Jenda, kterou si může každý nainstalovat do svého chytrého mobilního telefonu. Jenda je již dostupný v App Store i Google Play. Klientům aplikace umožní sledovat stav svých žádostí, které budou mít přehledně na jednom místě. Komunikace s úřady tak bude opět snazší.

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) komunisté důchody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

včera

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

včera

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

včera

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

včera

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

včera

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

včera

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

včera

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

včera

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

včera

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

včera

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

včera

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

včera

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy