Karlovarský kraj stále bez hejtmana. Blok 21 zastupitelů nabídl post Halákové (KDU-ČSL)

Blok 21 zastupitelů Karlovarského kraje ze STAN, Pirátů, Místních a SNK1 nabídl místo hejtmana koalici ODS a KDU-ČSL, pokud se hejtmankou stane Olga Haláková z KDU-ČSL. Vyhověl tak požadavkům ODS a KDU-ČSL, které zatím trvaly na pozici hejtmana a minimálně jednom dalším radním.

Karlovy Vary
doporučujeme

Koalice ODS a KDU-ČSL se čtyřmi mandáty, s níž ale vystupuje i jedna zastupitelka zvolená za SNK1, předpokládala, že by místo hejtmana připadlo lídrovi za ODS.

"Stále vnímáme takovou ambici jako zcela neadekvátní k početnímu zastoupení K5. Na druhou stranu vnímáme, že pokračující nedohoda o podobě krajské vlády může postupně omezovat a komplikovat fungování Karlovarského kraje," uvedl lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek (KOA).

"Akceptujeme požadavek na dvě místa v krajské radě, v tom se náš postoj nemění. Stále jsme také přesvědčeni, že "21" má mít právo nominovat osobnost na pozici hejtmana. Navrhujeme proto, aby se hejtmankou Karlovarského kraje stala Olga Haláková (KDU-ČSL) jako široce respektovaná osobnost s mnohaletou zkušeností z obecní i krajské samosprávy. Olga Haláková je z našeho pohledu široce fundovaný, konsenzuální člověk, se kterým máme také letitou a velmi pozitivní praktickou zkušenost ze vzájemné spolupráce v uplynulém volebním období," uvedl Kulhánek.

Od pátečního večera ODS a KDU-ČSL o nové nabídce spolupráce jednala a jednání budou pokračovat. Haláková dnes ČTK řekla, že návrh se nyní projednává uvnitř koaličních stran. Lídr společné kandidátky Karel Jakobec (ODS) ČTK řekl, nabídku bude muset vyjednávací tým projednat i v regionální radě. "Je to zajímavá, ale velmi nestandardní nabídka. Zatím jsem se nesetkal při vyjednáváních s tím, že by někdo přistoupil na požadavky protistrany, ale určoval si, kdo by měl konkrétní pozici zastávat," řekl Jakobec. Regionální rada by o nabídce bloku 21 zastupitelů měla jednat zřejmě ve středu, dodal Jakobec. Pravděpodobně tak ani na úterý svolané pokračování ustavující schůze krajského zastupitelstva vedení kraje nezvolí.

Ve 45členném zastupitelstvu se zatím nejblíže koalici jeví spolupráce bloku 21 zastupitelů s ODS a KDU-ČSL. Stranou jednání je zatím vítězná ANO se 13 mandáty a SPD se čtyřmi zastupiteli. Dva měsíce trvající jednání se ale zatím vždy zarazila na místě hejtmana, který si nárokuje jak blok "21", tak i klub, který se označuje jako K5.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda otevře papírnictví či dětské oděvy, žádá o delší nouzový stav

18.01.2021 17:33 Vláda se na svém dnešním jednání shodla, že bude ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu…

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

KOMENTÁŘ: Dzurilla je zralý na výpověď, Babiš mu navrhuje metál. Je to k…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Pozbyl naprosté sebereflexe a ztratil i poslední zbytky své autority. Premiér Andrej…

Schodek rozpočtu letos podle Zamrazilové stoupne nad 400 miliard

17.01.2021 14:23 Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama