Koalice Pirátů a STAN: Co nabízí voličům? Zde jsou priority

Jako středové a protikorupční uskupení se v návrhu koaliční smlouvy definuje koalice Pirátů a STAN. Mezi některé z priorit řadí zrušení třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET), zlepšení vzdělávacích a pracovních podmínek pro lékaře, zvýšení výdajů na vzdělávání nad pět procent hrubého domácího produktu nebo spuštění přípravy na přijetí eura.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Vyplývá to z textu, který Piráti zveřejnili na svém fóru a o němž budou začátkem ledna hlasovat členské základny obou subjektů.

Odklad EET kvůli koronavirové epidemii vláda nejprve schválila v březnu po dobu trvání nouzového stavu a následujících tří měsíců. Později byl odklad EET prodloužen až do konce roku 2022. Piráti a STAN chtějí navázat zrušením evidence pro řemeslníky a drobné podnikatele, které měla zahrnovat třetí a čtvrtá vlna EET. Začít měla původně fungovat od začátku příštího roku.

Koalice dále, co se týká hospodářských priorit, prosazuje nízké zdanění práce, odstranění některých daňových výjimek nebo posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Ve zdravotnictví chce zlepšit připravenost Česka na další vývoj koronavirové epidemie, zavést jednotné standardy elektronizace, zlepšit dostupnost zdravotní péče a vzdělávací a pracovní podmínky pro lékaře, aby se věnovali oboru v České republice. Předložit chce koalice návrhy na legalizaci a zdanění konopí.

Výdaje na vzdělávání chtějí Piráti a STAN zvýšit a udržet nad pěti procenty HDP, což by činilo zhruba 280 miliard korun ročně. Resort by měl hospodařit s 239,7 miliardy korun, přičemž letošní rozpočet ministerstva školství činil včetně evropských peněz 225,7 miliardy Kč. Posílit navrhují rozmanitost a prostupnost vzdělávacího systému.

Koalice také chce podle návrhu prosadit krajskou příslušnost exekutorů, snazší insolvence, lepší regulaci půjček nebo zastavit 200.000 nezákonných exekucí. Usilovat chce o rovnoprávnost občanů a snížení rozdílů v příjmech mužů a žen nebo o naplňování klimatických cílů Evropské unie a Pařížské dohody, zejména pak o rychlé ukončení provozu uhelných elektráren.

Prosazovat chtějí Piráti a STAN přesun části kompetencí na samosprávy, část dotací chtějí nahradit navýšením podílu obcí na některých daních. Za cíl si dávají zprůhlednění veřejných zakázek, zákon o podpoře v bydlení nebo víceleté financování oprav silnic druhých a třetích tříd kraji, a to úpravou rozpočtového určení daní. Subjekty také budou podporovat celostátní referendum za podmínek 450.000 podpisů k vyvolání referenda a nemožnosti hlasovat o ústavních záležitostech, daních a mezinárodních smlouvách.

"Chceme se aktivně účastnit rozhodování v EU a NATO, jichž jsme a chceme být i nadále plnohodnotnými členy," píše se také v návrhu.

Části členů Pirátů podle jejich příspěvků na fóru vadí možnost takzvané zásadní výhrady svědomí, kdy by poslanecké kluby měly volné hlasování, u možnosti rovnoprávných sňatků pro osoby stejného pohlaví. Návrh koaliční smlouvy s možným uplatněním zásadní výhrady svědomí počítá pouze u tohoto programového východiska.

Hnutí STAN obsadí pozici lídra kandidátky ve čtyřech krajích - Středočeském, Plzeňském, Libereckém a Olomouckém. Subjekty vloží do předvolební kampaně 49 milionů korun. Dvě třetiny dají Piráti, třetinu STAN. Celostátní výbor STAN bude o návrhu smlouvy hlasovat ve čtvrtek 7. ledna, Piráti o dva dny později na zasedání celostátního fóra.

"Každá strana bude vedle koaličního programu prosazovat své vlastní programové priority, pokud nejsou se společným programem v rozporu. Práce na společném programu budou pokračovat po podepsání této smlouvy," uvedl na fóru předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovu stížnost ve sporu o Ošťádalovu profesuru zamítl soud

15.01.2021 16:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti verdiktu, podle kterého…

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování nevěděli, tvrdí asociace

15.01.2021 11:23 Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci…

Registrace k očkování je fiasko. Babišova vláda za půl roku neudělala…

15.01.2021 10:46 Aktualizováno Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s…

Babišova vláda zase selhala. Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných…

14.01.2021 21:33 Aktualizováno Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama