Koalice Pirátů a STAN: Co nabízí voličům? Zde jsou priority

Jako středové a protikorupční uskupení se v návrhu koaliční smlouvy definuje koalice Pirátů a STAN. Mezi některé z priorit řadí zrušení třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb (EET), zlepšení vzdělávacích a pracovních podmínek pro lékaře, zvýšení výdajů na vzdělávání nad pět procent hrubého domácího produktu nebo spuštění přípravy na přijetí eura.

Ivan Bartoš

Vyplývá to z textu, který Piráti zveřejnili na svém fóru a o němž budou začátkem ledna hlasovat členské základny obou subjektů.

Odklad EET kvůli koronavirové epidemii vláda nejprve schválila v březnu po dobu trvání nouzového stavu a následujících tří měsíců. Později byl odklad EET prodloužen až do konce roku 2022. Piráti a STAN chtějí navázat zrušením evidence pro řemeslníky a drobné podnikatele, které měla zahrnovat třetí a čtvrtá vlna EET. Začít měla původně fungovat od začátku příštího roku.

Koalice dále, co se týká hospodářských priorit, prosazuje nízké zdanění práce, odstranění některých daňových výjimek nebo posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Ve zdravotnictví chce zlepšit připravenost Česka na další vývoj koronavirové epidemie, zavést jednotné standardy elektronizace, zlepšit dostupnost zdravotní péče a vzdělávací a pracovní podmínky pro lékaře, aby se věnovali oboru v České republice. Předložit chce koalice návrhy na legalizaci a zdanění konopí.

Výdaje na vzdělávání chtějí Piráti a STAN zvýšit a udržet nad pěti procenty HDP, což by činilo zhruba 280 miliard korun ročně. Resort by měl hospodařit s 239,7 miliardy korun, přičemž letošní rozpočet ministerstva školství činil včetně evropských peněz 225,7 miliardy Kč. Posílit navrhují rozmanitost a prostupnost vzdělávacího systému.

Koalice také chce podle návrhu prosadit krajskou příslušnost exekutorů, snazší insolvence, lepší regulaci půjček nebo zastavit 200.000 nezákonných exekucí. Usilovat chce o rovnoprávnost občanů a snížení rozdílů v příjmech mužů a žen nebo o naplňování klimatických cílů Evropské unie a Pařížské dohody, zejména pak o rychlé ukončení provozu uhelných elektráren.

Prosazovat chtějí Piráti a STAN přesun části kompetencí na samosprávy, část dotací chtějí nahradit navýšením podílu obcí na některých daních. Za cíl si dávají zprůhlednění veřejných zakázek, zákon o podpoře v bydlení nebo víceleté financování oprav silnic druhých a třetích tříd kraji, a to úpravou rozpočtového určení daní. Subjekty také budou podporovat celostátní referendum za podmínek 450.000 podpisů k vyvolání referenda a nemožnosti hlasovat o ústavních záležitostech, daních a mezinárodních smlouvách.

"Chceme se aktivně účastnit rozhodování v EU a NATO, jichž jsme a chceme být i nadále plnohodnotnými členy," píše se také v návrhu.

Části členů Pirátů podle jejich příspěvků na fóru vadí možnost takzvané zásadní výhrady svědomí, kdy by poslanecké kluby měly volné hlasování, u možnosti rovnoprávných sňatků pro osoby stejného pohlaví. Návrh koaliční smlouvy s možným uplatněním zásadní výhrady svědomí počítá pouze u tohoto programového východiska.

Hnutí STAN obsadí pozici lídra kandidátky ve čtyřech krajích - Středočeském, Plzeňském, Libereckém a Olomouckém. Subjekty vloží do předvolební kampaně 49 milionů korun. Dvě třetiny dají Piráti, třetinu STAN. Celostátní výbor STAN bude o návrhu smlouvy hlasovat ve čtvrtek 7. ledna, Piráti o dva dny později na zasedání celostátního fóra.

"Každá strana bude vedle koaličního programu prosazovat své vlastní programové priority, pokud nejsou se společným programem v rozporu. Práce na společném programu budou pokračovat po podepsání této smlouvy," uvedl na fóru předseda Pirátů Ivan Bartoš.

ÚVN zodpovědně a s naléhavostí posuzuje žádost Senátu o informace k…

16.10.2021 11:39 Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se…

Babiš nevidí důvod deaktivovat krizový štáb, fungovat by měl dál

16.10.2021 09:55 Ústřední krizový štáb (ÚKŠ), který vláda obnovila kvůli koronavirové pandemii loni v září, by měl…

Koalice se shodují na minimálním důchodu či na elektronizaci zdravotnictví

16.10.2021 09:33 Koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN), které vyjednávají o vládě, se v řadě…

První dáma žádá pro prezidenta klid, ale Mynář jedná opačně. Hrad se k…

15.10.2021 21:57 Aktualizováno Hejtman Jihočeského kraje za ODS Martin Kuba, který deset let sloužil jako lékař na…

Babiš by odmítl nabídku sestavovat vládu. Předá ji oběma koalicím a jde do…

15.10.2021 20:51 Aktualizováno Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřijme pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako…

Předsedou klubu STAN zvolili jeho členové opět Jana Farského

15.10.2021 19:05 Poslanecký klub hnutí Starostů a nezávislých povede stejně jako v předchozím volebním období…

Vystrčil hovořil o článku 66. Hrad nás o ničem neinformuje, obrátili jsme…

15.10.2021 18:26 Aktualizováno Do 8. listopadu není nutný žádný krok prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby vše fungovalo standardně…

Vondráček by měl rezignovat, vyzvali lidovci po aféře s návštěvou Zemana

15.10.2021 17:55 Aktualizováno Lidovci vyzvali předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k odstoupení. Nebudou hlasovat ani pro jeho…

Policie popřela, že předsedu Sněmovny Vondráčka doprovodila k Zemanovi

15.10.2021 14:55 Policie popřela, že předsedu Sněmovny Radka Vondráčka doprovodila do nemocničřního pokoje…

Vondráček Zemana navštívil na jeho přání, personál si ho všiml

15.10.2021 14:11 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední…

Související:

Právě se děje

reklama