Květiny koupíte, boty pro děti nikoli. Návrh na zrušení vládních opatření bude řešit soudce Fenyk

Návrhem senátorů na zrušení vládních omezení pro maloobchod zavedených kvůli šíření koronaviru se jako soudce zpravodaj bude zabývat Jaroslav Fenyk. Místopředseda Ústavního soudu návrh dostal na stůl podle rozvrhu práce. Rozhodovat o výsledku bude plénum, tedy sbor všech 15 soudců a soudkyň.

Obchody
doporučujeme

Na svém webu soud zveřejnil plné znění senátního návrhu.

Senátoři žádají přednostní projednání, což zdůvodňují závažností situace pro podnikatele i vysokým počtem podpisů pod návrhem. Když členové horní komory parlamentu chtějí u soudu zpochybnit nějaký právní předpis, stačí jim deset podpisů. Tentokrát jich shromáždili 63, což znamená více než tři čtvrtiny Senátu.

Žádají zrušit část vládního usnesení z 16. listopadu s omezeními pro maloobchodní prodej a části tří dalších usnesení, která prodlužovala platnost některých opatření, naposledy do 12. prosince. Senátoři také očekávají, že soud o jejich návrhu rozhodne, i když daná opatření v mezičase pozbudou platnost či účinnost, případně jim umožní upravit znění návrhu podle aktuálních okolností.

Zákazy jsou podle senátorů neurčité, přístup k podnikatelům podle kritéria prodávaného zboží je nerovný a diskriminační. Vláda prý nevysvětlila ani nedoložila, že právě ty provozovny, které nařídila uzavřít, jsou epidemickou hrozbou.

Zatímco železářství či květinářství zůstávají otevřené, nákup dětské obuvi nebo zimního oblečení není ve specializovaných kamenných prodejnách možný. Důvody podle senátorů zůstávají záhadou.

"Obdobně je nepochopitelné, v čem je nezbytnější prodej zbraní a střeliva či služby stříhání koček a psů oproti dalším kategoriím zboží a služeb," stojí v návrhu.

Ústavní soudci letos dostali už desítky podnětů v souvislosti s jarním a podzimním nouzovým stavem a vládními opatřeními proti koronaviru. Zatím žádnému návrhu ani stížnosti nevyhověli, často je odmítali z formálních a procesních důvodů, také proto, že v mezičase sporné předpisy pozbyly platnost.

Naposledy ústavní soudci odmítli pro nepřípustnost stížnost ženy, která údajně ze zdravotních důvodů špatně snáší nošení roušky, proti opatřením ostravské hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví. Měla se nejprve obrátit na správní soudy. "Úlohou ÚS nadto není usměrňovat společenskou či odbornou debatu o závažnosti dopadů koronaviru za situace, kdy skutečně bezprostředně není ohroženo fungování institucí demokratického právního státu," stojí v usnesení.

Soud si je podle usnesení vědom závažnosti současné situace, která může oprávněně v lidech vyvolávat různé obavy o sebe a své blízké. "Nemůže to však být důvodem pro obcházení daných procesních pravidel či jejich extenzivní výklad tam, kde není třeba. Takový postup se totiž může 'vymstít' právě v situacích, kdy bude skutečně dána pravomoc ÚS a jeho zásah potřeba," napsali soudci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovu stížnost ve sporu o Ošťádalovu profesuru zamítl soud

15.01.2021 16:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti verdiktu, podle kterého…

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování nevěděli, tvrdí asociace

15.01.2021 11:23 Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci…

Registrace k očkování je fiasko. Babišova vláda za půl roku neudělala…

15.01.2021 10:46 Aktualizováno Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s…

Babišova vláda zase selhala. Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných…

14.01.2021 21:33 Aktualizováno Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama