Lidovci požadují další úlevy kvůli koronaviru, vláda patrně návrh odmítne

Vláda zřejmě odmítne návrh poslanců KDU-ČSL, kteří požadují širší úlevy kvůli epidemii koronaviru. Navrhli mimo jiné rozšíření okruhu adresátů státních příspěvků kvůli koronaviru, roční odklad splatnosti daně z přidané hodnoty nebo prominutí silniční daně za letošní rok.

Vláda ČR
doporučujeme

Ministerstva to podle předkládací zprávy na vládním webu odmítla. Kabinet se má návrhem zabývat v pondělí.

Ministerstvo financí uvedlo, že opatření přijatá do současné doby jsou plně dostačující. Odmítlo mimo jiné, aby na příspěvek ve výši 500 korun za den měli nárok lidé pracující na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Odmítlo rovněž návrh úhrady nájemného za provozovnu. Malé a střední podniky by podle lidovecké předlohy měly dostat 70 procent nájemného, nejvýše 3000 korun denně.

Ministerstvo práce a sociálních věcí upozornilo na to, že zvýšení ošetřovného ze 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu, které lidovci požadují zpětně od 11. března, již bylo schváleno s platností od počátku dubna. Lidovecká předloha předpokládá také zavedení nemocenské při nařízené karanténě od prvního dne místo náhrady mzdy, která trvá první dva týdny a platí ji zaměstnavatel.

Lidovci své návrhy zdůvodnili tím, že dosavadní vládní opatření jsou nedostatečná. Předpokládají, že kvůli odkladu splatnosti daně z přidané hodnoty by letos přišel stát asi o 150 miliard korun a na silniční dani o sedm miliard korun.

Vládní stanovisko bude pouze doporučením pro Sněmovnu, v níž ale mají provládní poslanci většinu. Lidovci požadují, aby dolní komora jejich návrhy schválila zrychleně už v úvodním kole.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo dnes zadalo první úhrady na COVID nájemné

10.07.2020 19:29 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zadalo první příkazy k platbě podpory z programu COVID…

Zaorálek má i druhý test na covid-19 negativní a končí karanténu

10.07.2020 18:19 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) má i druhý test na covid-19 negativní. ČTK to dnes sdělila…

Zmocněncem pro konzultace s Ruskem bude asi Jindrák

10.07.2020 16:00 Aktualizováno Česká republika navrhla jako zmocněnce pro konzultace s Ruskem ředitele zahraničního odboru…

Babiš jednal s Merkelovou o rozpočtu EU či koronaviru

10.07.2020 15:00 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ráno krátce hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy