Baláč odmítá pletichy při veřejné soutěži MPSV. Policie ho prý stíhá za příliš manažerský přístup

Obviněný náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Jana Baláč je přesvědčený, že při veřejných zakázkách úřadu vždy postupoval v souladu se zákonem a státu nezpůsobil žádnou škodu. Lidovým novinám Baláč řekl, že ho policie fakticky stíhá za příliš manažerský přístup.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
doporučujeme

Baláče spolu s dalším manažerem obvinila policie v pondělí z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky. Ministerstvo oba obviněné postavilo mimo službu. Stíháni jsou na svobodě.

Baláč na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) vede sekci ekonomickou a informačních technologií. LN řekl, že na úřad přišel s úkolem dotáhnout do konce přechod ze starých IT systémů na nové. "Policií jsem via facti obviněn z toho, že jsem k řešení těchto otázek přistoupil příliš manažersky, tak jak jsem byl zvyklý ze soukromé sféry," řekl serveru.

Policie neuvedla, kvůli které zakázce dvojici manažerů MPSV obvinila. Podle informací Lidový novin je ale Baláč spolu se šéfem oddělení bezpečnosti ICT ministerstva Karlem Mackem podezřelý z ovlivňování zakázky na informační systém pro výplatu sociálních dávek. Podle deníku měla společnost DXC technology dostat nabídku, aby odstoupila z tendru výměnou za přidělení jiné zakázky v budoucnu. Případ údajně provázela nabídka třímilionového úplatku.

Baláč jakékoliv podezření z pletich při zadávání veřejné zakázky odmítá. "Žádný příslib zakázky jsem nikomu nedal," řekl LN. Zdůraznil, že se nedopustil ničeho, co by státu způsobilo škodu.

Policie obvinila dva manažery MPSV z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky při pondělním zásahu na ministerstvu. Ve stejný den zasahovala policie také ve společnosti OKsystem, nikoho z pracovníků ale neobvinila.

Kvůli zajištění informačních systémů v resortu požádala ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) premiéra Andreje Babiše (ANO) o svolání Bezpečnostní rady státu.

Ministerstvo práce plánuje od příštího roku spustit jednotný systém, který se skládá z víc částí. Chybí mu zatím dodavatel systému dávek. Nynější aplikace provozuje OKsystem. Smlouvu s ním ministerstvo už dvakrát prodlužovalo o dva roky, kontrakt vyprší začátkem roku 2021.

Ani po dvou tendrech ministerstvo nového dodavatele nemá. První soutěž za 616 milionů korun bez DPH vyhlásilo koncem roku 2014. Vyhrál OKsystem. Od uzavřené smlouvy ale resort později odstoupil. Firma se s ním soudí. Podruhé ministerstvo zakázku vypsalo koncem roku 2017 za 270 milionů korun bez DPH. Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu.

Vedení ministerstva už dřív uvedlo, že má několik scénářů řešení. Konstatovalo, že chystá výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému. Dalšími možnostmi byl smír s OKsystemem a dokončení systému z prvního tendru, uzavření druhého tendru či pokračování spolupráce s nynějším dodavatelem.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EXKLUZIVNĚ: Pandemie jasně ukázala, kam nás premiér Babiš dovedl, říká pro…

06.04.2020 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR - Je velice kritický a otevřeně to dává najevo. Předsedovi hnutí Starostové a nezávislí …

Ministrům nevadí, že si Babiš tiskne vládní dokumenty ve své firmě

06.04.2020 21:32 Ministři průmyslu a dopravy Karel Havlíček a zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO) nevidí nic…

Pravidla insolvencí i exekucí se kvůli koronaviru asi změní

06.04.2020 20:04 Pravidla insolvencí i exekucí se v souvislosti s nynější koronavirovou krizí patrně změní. Vládní…

Vláda zmírnila omezení pro sport, otevřou se hobby markety

06.04.2020 19:10 Aktualizováno Stát začíná postupně zmírňovat restriktivní omezení, která zavedl proti šíření koronaviru a dotkla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy