Nouzový stav není pro nákup pomůcek nutný, tvrdí Rekonstrukce státu

Nouzový stav není pro rychlý nákup ochranných prostředků proti koronaviru nutný. Urychlení nákupu pomůcek tak není dostatečným důvodem pro prodloužení nouzového stavu. Uvedla to dnes v tiskové zprávě platforma Rekonstrukce státu sdružující několik neziskových organizací a sdružení.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Vláda ČR
doporučujeme

Podle platformy je i za současné krizové situace kvůli šíření koronaviru třeba zachovat transparentnost ve státních zakázkách či poskytování finanční pomoci. Rekonstrukce státu chce proto v příštích deseti dnech zveřejnit deset doporučení pro stát a politiky.

Prvním balíčkem doporučení je právní analýza ke zmíněným rychlým vládním nákupům, kterou Rekonstrukce státu zveřejní ve středu. Šéf Ústředního krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se v posledních dnech opakovaně vyslovil pro další pokračování nouzového stavu, který platí kvůli koronaviru v Česku od 12. března. Podle Hamáčka by ukončení nouzového stavu přineslo komplikace, například by nebylo možné centrálně nakupovat zdravotnické prostředky. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale dnes řekl, že on i ministři ANO s prodloužením na dobu po 30. dubnu nesouhlasí.

"Rychlé veřejné zadávání nákupů zdravotnického materiálu není samo o sobě přijatelným důvodem pro prodloužení nouzového stavu. Rychlé nákupy umí i zákon o veřejných zakázkách při dodržení základních standardů transparentnosti a hospodárnosti," sdělil předseda spolku Oživení, který je součástí Rekonstrukce státu, Marek Zelenka.

Rychlé státní nákupy jsou podle něj možné třeba prostřednictvím takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Zadavatel zakázky může základní administrativní podmínky tohoto řízení splnit ve dvou až třech dnech. "To by nemělo nákupy významně zpomalit. Zvlášť pokud uvažujeme, že již existuje určitý polštář základních pomůcek a ochranných prostředků," píše v tiskové zprávě Rekonstrukce státu. Navíc armáda, policie a další složky integrovaného záchranného systému mají v případě krajně naléhavých okolností úplnou výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek.

"Máme za sebou přes měsíc nouzového stavu. Na začátku vláda musela především rychle reagovat proti nekontrolovatelnému šíření epidemie. Dnes jsme již v další fázi boje, který není jen o rychlosti, ale také o chytrých opatřeních," sdělil ředitel organizace Frank Bold a iniciátor Rekonstrukce státu Pavel Franc. "Mezi základní elementy chytrých opatření je transparentnost, férovost a respekt k občanům. Navrhujeme konkrétní kroky, jak bojovat s koronavirem bez právních přešlapů, v mezích ústavy a transparentně. Krizový stav se nesmí stát krizí právního státu, a krizí důvěry občanů ve stát," doplnil.

Nouzový stav kvůli epidemii koronaviru v Česku platí od 12. března a vláda ho může vyhlásit nejvýše na měsíc. Menšinová vláda ANO a ČSSD proto žádala Sněmovnu o prodloužení o dalších 30 dnů, ale poslanci schválili prodloužení jen do 30. dubna. K dalšímu prodloužení nouzového stavu po konci dubna se část sněmovní opozice staví rezervovaně. Komunisté, kteří Babišovu menšinovou vládu tolerují, jsou ale připraveni podpořit pokračování mimořádného stavu do 17. května.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metnar: Když budou ohroženy výdaje na obranu, nebudu u toho

04.06.2020 09:19 Pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, podobně jako v minulosti,…

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Filipa o legiích

03.06.2020 19:20 Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o…

Program COVID nájemné získal notifikací EK, mohou začít přípravy

03.06.2020 17:53 Program COVID nájemné ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získal notifikaci Evropské komise.…

Sněmovní komise bude kontrolovat pomoc související s virem

03.06.2020 16:40 Účinnost vládní pomoci související s epidemií nového koronaviru bude ve Sněmovně kontrolovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy