Nouzový stav není pro nákup pomůcek nutný, tvrdí Rekonstrukce státu

Nouzový stav není pro rychlý nákup ochranných prostředků proti koronaviru nutný. Urychlení nákupu pomůcek tak není dostatečným důvodem pro prodloužení nouzového stavu. Uvedla to dnes v tiskové zprávě platforma Rekonstrukce státu sdružující několik neziskových organizací a sdružení.

Podle platformy je i za současné krizové situace kvůli šíření koronaviru třeba zachovat transparentnost ve státních zakázkách či poskytování finanční pomoci. Rekonstrukce státu chce proto v příštích deseti dnech zveřejnit deset doporučení pro stát a politiky.

Prvním balíčkem doporučení je právní analýza ke zmíněným rychlým vládním nákupům, kterou Rekonstrukce státu zveřejní ve středu. Šéf Ústředního krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se v posledních dnech opakovaně vyslovil pro další pokračování nouzového stavu, který platí kvůli koronaviru v Česku od 12. března. Podle Hamáčka by ukončení nouzového stavu přineslo komplikace, například by nebylo možné centrálně nakupovat zdravotnické prostředky. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale dnes řekl, že on i ministři ANO s prodloužením na dobu po 30. dubnu nesouhlasí.

"Rychlé veřejné zadávání nákupů zdravotnického materiálu není samo o sobě přijatelným důvodem pro prodloužení nouzového stavu. Rychlé nákupy umí i zákon o veřejných zakázkách při dodržení základních standardů transparentnosti a hospodárnosti," sdělil předseda spolku Oživení, který je součástí Rekonstrukce státu, Marek Zelenka.

Rychlé státní nákupy jsou podle něj možné třeba prostřednictvím takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Zadavatel zakázky může základní administrativní podmínky tohoto řízení splnit ve dvou až třech dnech. "To by nemělo nákupy významně zpomalit. Zvlášť pokud uvažujeme, že již existuje určitý polštář základních pomůcek a ochranných prostředků," píše v tiskové zprávě Rekonstrukce státu. Navíc armáda, policie a další složky integrovaného záchranného systému mají v případě krajně naléhavých okolností úplnou výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek.

"Máme za sebou přes měsíc nouzového stavu. Na začátku vláda musela především rychle reagovat proti nekontrolovatelnému šíření epidemie. Dnes jsme již v další fázi boje, který není jen o rychlosti, ale také o chytrých opatřeních," sdělil ředitel organizace Frank Bold a iniciátor Rekonstrukce státu Pavel Franc. "Mezi základní elementy chytrých opatření je transparentnost, férovost a respekt k občanům. Navrhujeme konkrétní kroky, jak bojovat s koronavirem bez právních přešlapů, v mezích ústavy a transparentně. Krizový stav se nesmí stát krizí právního státu, a krizí důvěry občanů ve stát," doplnil.

Nouzový stav kvůli epidemii koronaviru v Česku platí od 12. března a vláda ho může vyhlásit nejvýše na měsíc. Menšinová vláda ANO a ČSSD proto žádala Sněmovnu o prodloužení o dalších 30 dnů, ale poslanci schválili prodloužení jen do 30. dubna. K dalšímu prodloužení nouzového stavu po konci dubna se část sněmovní opozice staví rezervovaně. Komunisté, kteří Babišovu menšinovou vládu tolerují, jsou ale připraveni podpořit pokračování mimořádného stavu do 17. května.

Související

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Více souvisejících

Vláda ČR Rekonstrukce státu Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy