Nový systém náhrad vyjde stát na 20 až 25 miliard měsíčně

Nový plošný systém kompenzací, který vláda schválila tento týden, je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mimořádně velkorysý. Bez záruk bude čítat 20 až 25 miliard korun měsíčně. Jednání o nastavení tohoto režimu náhrad se účastní hlavní oborové svazy a asociace, řekl Havlíček na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání kabinetu.

Karel Havlíček
doporučujeme

V novém programu náhrad by podnikatelé, kteří zaznamenali propad tržeb aspoň o 50 procent, měli dostat příspěvek 500 korun na den za každého zaměstnance. Vzorem pro tento dotační titul byl jeden z nejpozději zavedených programů COVID gastro uzavřené provozovny.

V pondělí, kdy Havlíček program představil, se vůči němu profesní organizace ohradily. Podle Hospodářské komory bude nerovný a nespravedlivý. Asociace hotelů a restaurací ČR uvedla, že sníží dosavadní pomoc uzavřeným provozům až o 75 procent.

Profesní organizace volaly po vzniku plošného programu, po dohodě s ministerstvy měl být ale založen na kompenzaci nepokrytých nákladů. Podle Havlíčka se o tomto návrhu mluvilo, ale vyřizovat a kontrolovat náklady u živnostníků a ostatních podnikatelů by znamenalo vysokou administrativu. Profesní organizace tento týden uvedly, že v programu, který připomínkovaly, měli mít podnikatelé nárok na náhradu 80 procent daňově uznatelných nákladů. Podle Havlíčka to mělo být jen 50 procent.

Nový plošný dotační titul má fungovat vedle programu na podporu zaměstnanosti Antivirus a kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), ve kterém se má příspěvek z dosavadních 500 korun zvýšit na 1000 korun na den. "Přepočet přes zaměstnance v doplnění všech těch ostatních programů, které jsou, podle našeho názoru je férový přístup," řekl Havlíček. Doplnil, že finance z něj budou moci čerpat všechny firmy bez výjimky, včetně průmyslových podniků, které měly dosud nárok jen na podporu z Antiviru.

Nový program má nahradit dosavadní specifické programy jako COVID nájemné, COVID ubytování nebo COVID sport. Podle Havlíčka je možné, že některé firmy dostanou podle nových pravidel nižší pomoc, ale program pomůže více firmám.

O dalším vývoji programu COVID nájemné se podle Havlíčka ještě vedou jednání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužení stávajícího nouzového stavu je podle Spolu ústavně pochybné

25.02.2021 19:22 Prodloužení stávajícího nouzového stavu by bylo podle koalice Spolu ústavně pochybné. ODS, KDU-ČSL,…

Horní komora podpořila senátorskou novelu, která počítá se zachováním 14…

25.02.2021 16:42 Horní komora dnes podpořila senátorskou novelu o volbách do Sněmovny, která počítá se zachováním 14…

Schillerová: Vláda dnes nová opatření neschválí

25.02.2021 15:55 Vláda nová zpřísňující opatření v boji proti pandemii dnes večer neschválí. Po setkání s…

Zeman se Schillerovou se shodli, že nelze uzavřít průmysl

25.02.2021 15:46 Prezident Miloš Zeman a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se na dnešní schůzce shodli,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama