ODS chce, aby vláda pomohla obcím a krajům s výpadky příjmů

Vláda by měla podle opoziční ODS předložit do konce května návrh, jak řešit výpadky příjmů obcí a krajů z výnosů z daní v důsledku epidemie koronaviru. Ministerstvo pro místní rozvoj podle vládního ANO chystá rozsáhlý dotační program, který by mohly obce a kraje využít. Představitelé obou politických uskupení to uvedli před dnešním jednáním Senátu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

ODS
doporučujeme

Horní komora má dnes schvalovat zákon, podle něhož by malé společnosti s ručením omezeným, které musely kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zastavit činnost, mohly podobně jako živnostníci získat kompenzační příspěvek 500 korun denně. Využity na to budou výnosy daně z příjmů zaměstnanců, což sníží příjmy obcí a krajů.

Předseda senátorů ODS Martin Červíček uvedl, že obce by takto ročně mohly přijít až o 11 miliard korun, kraje o čtyři miliardy korun. Senátní hospodářský výbor proto navrhl, aby se peníze na výplatu příspěvku získaly jiným způsobem. ODS i ANO ale přesto chtějí umožnit schválení zákona beze změn.

ODS podle Červíčka navrhne Senátu, aby vládu požádal o předložení návrhu na vyrovnání výpadků do územních rozpočtů s termínem do konce května. V opačném případě hodlají senátoři ODS v červnu předložit novelu o rozpočtovém určení daní, která by posílila příjmy obcí a krajů

Místopředseda senátorů ANO Jaroslav Větrovský řekl, že ministerstvo pro místní rozvoj chystá rozsáhlý dotační program, který by měl poskytnout "dotační příležitosti" pro města a obce, aby do dopady na ně "neměly být tak fatální".

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle svého vyjádření na sociálních sítích doufá, že Senát dnes zákon o kompenzačním příspěvku schválí. Jinak by se výplata podpory zdržela o 14 dní, protože zákonem by se musela opět zabývat Sněmovna.

Témata: ODS | obce | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitel ČT Dvořák se vyjádřil k volbě členů rady. Co vzkázal poslancům?

27.05.2020 22:13 Aktualizováno Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil…

Sněmovna propustila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí do dalšího…

27.05.2020 19:23 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o…

Vznikne online finanční úřad, schválila to Sněmovna

27.05.2020 19:02 Sněmovna dnes ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila novelu daňového řádu, která umožní…

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou ke stíhání za výroky o…

27.05.2020 18:37 Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy