ODS chce, aby vláda pomohla obcím a krajům s výpadky příjmů

Vláda by měla podle opoziční ODS předložit do konce května návrh, jak řešit výpadky příjmů obcí a krajů z výnosů z daní v důsledku epidemie koronaviru. Ministerstvo pro místní rozvoj podle vládního ANO chystá rozsáhlý dotační program, který by mohly obce a kraje využít. Představitelé obou politických uskupení to uvedli před dnešním jednáním Senátu.

ODS
doporučujeme

Horní komora má dnes schvalovat zákon, podle něhož by malé společnosti s ručením omezeným, které musely kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zastavit činnost, mohly podobně jako živnostníci získat kompenzační příspěvek 500 korun denně. Využity na to budou výnosy daně z příjmů zaměstnanců, což sníží příjmy obcí a krajů.

Předseda senátorů ODS Martin Červíček uvedl, že obce by takto ročně mohly přijít až o 11 miliard korun, kraje o čtyři miliardy korun. Senátní hospodářský výbor proto navrhl, aby se peníze na výplatu příspěvku získaly jiným způsobem. ODS i ANO ale přesto chtějí umožnit schválení zákona beze změn.

ODS podle Červíčka navrhne Senátu, aby vládu požádal o předložení návrhu na vyrovnání výpadků do územních rozpočtů s termínem do konce května. V opačném případě hodlají senátoři ODS v červnu předložit novelu o rozpočtovém určení daní, která by posílila příjmy obcí a krajů

Místopředseda senátorů ANO Jaroslav Větrovský řekl, že ministerstvo pro místní rozvoj chystá rozsáhlý dotační program, který by měl poskytnout "dotační příležitosti" pro města a obce, aby do dopady na ně "neměly být tak fatální".

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle svého vyjádření na sociálních sítích doufá, že Senát dnes zákon o kompenzačním příspěvku schválí. Jinak by se výplata podpory zdržela o 14 dní, protože zákonem by se musela opět zabývat Sněmovna.

Témata: ODS | obce | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sdílím Rogličův žal, triumf na Tour měl na dosah, říká pro EZ poslanec ODS…

20.09.2020 08:30 ROZHOVOR - Zalila ho vlna zklamání, pohltil jej smutek i žal. Poslanec ODS Jakub Janda nevěřícně…

První návrh státního rozpočtu pro rok 2021: Schillerová plánuje schodek…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje…

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama