Otrava Bečvy: Brabec se prý chová alibisticky. Opozice chce havárii řešit ve Sněmovně

Opoziční TOP 09 a KDU-ČSL chtějí, aby se Sněmovna tento týden zabývala ekologickou havárií na řece Bečvě, a to nejen informacemi kolem vyšetřování havárie, ale i možnými změnami legislativy.

Richard Brabec

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům před zasedáním dolní komory řekla, že projednání výborem pro životní prostředí, který se věcí zabýval minulý týden, považuje za nedostatečné. Za alibistický pak ve vztahu k vyšetřování označila přístup ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek navrhne zařazení bodu jako prvního pro páteční zasedání Sněmovny.

Kyanid unikl do Bečvy 20. září. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie zatím nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Výbor minulý týden vyzval vládu, aby zpřísnila monitoring i nakládání s vysoce nebezpečnými kyanidy. Poslanci také žádají, aby se nově začaly sledovat úniky perfluoralkylovaných látek, které mohou otrávit zdroje pitné vody a škodí rybám a vodním organismům.

Pekarová Adamová dnes kritizovala jednání členky výboru Evy Fialové (ANO), která opakovaně žádala, aby bylo jednání výboru neveřejné. "Považuji za vrcholný alibismus, že poslanci ANO vytvářeli dojem, že poneseme vinu za to, že případ nebude vyřešen," uvedla Adamová.

TOP 09 podle ní trvá na důkladném vyšetření případu a potrestání viníků, nechce ale nahrazovat práci policie. Současně chce prozkoumat, zda na jednotlivé instituce, například Českou inspekci životního prostředí, nebyl v průběhu vyšetřování vytvářen tlak. "Budeme požadovat i to, aby vláda připravila změny legislativy, které zamezí opakování nešťastné události," konstatovala Adamová.

Pekarová Adamová jako členka výboru chtěla minulý týden vědět, zda byl důkladně prošetřen i areál a odpadní soustava chemičky DEZA z koncernu Agrofert ze svěřeneckých fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) a zda ji Brabec jako možného viníka může zcela vyloučit. K tomu ministr nedal bližší vyjádření. Dnes Adamová uvedla, že chce vědět, zda nebyla DEZA z vyšetřování vynechána v příliš brzkém stádiu vyšetřování.

Bod podpoří také Piráti. "Abychom se dozvěděli od pana ministra podrobnější informace," řekl novinářům poslanec František Elfmark. Piráti k případu vytvořili web, kde je k nalezení jeho rekapitulace, dodal. Na webu vedle toho nabízí také odkaz na podpis výzvy organizace Arnika nazvané "Řeky bez jedů".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje